Remake

ŁOWCA. Oryginał i remake

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorem tekstu jest Andrzej Morka.

 

Rok produkcji:
1986Kraj:
USA

Reżyseria:
Michael Mann

Scenariusz:
Michael Mann

Rok produkcji:
2002Kraj:
USA / Niemcy

Reżyseria:
Brett Ratner

Scenariusz:
Ted Tally

Agent FBI Will Graham powraca do czynnej służby, aby pomóc w schwytaniu seryjnego mordercy, nazwanego przez prasę “Zębową wróżką”, który w schematyczny sposób zabija całe rodziny. Graham, dzięki niesamowicie wyczulonej empatii, potrafi niezwykle skutecznie wnikać w umysł przestępcy. Niestety tym razem będzie musiał skorzystać z pomocy dr. Hannibala Lectera, przebywającego w więzieniu słynnego mordercy-kanibala, a przed osadzeniem – specjalizującego się w tworzeniu profilów przestępczych psychologa. Całą sytuacje komplikuje fakt, że to właśnie Graham schwytał Lectera, który nawet uwięziony wciąż pozostaje śmiertelnie niebezpieczny…

Will Graham (William Petersen)

Hannibal Lecktor (Brian Cox)

Francis Dollarhyde (Tom Noonan)

Jack Crawford (Dennis Farina)

Reba McClane (Joan Allen)

Will Graham (Edward Norton)

Hannibal Lecter (Anthony Hopkins)

Francis Dolarhyde (Ralph Fiennes)

Jack Crawford (Harvey Keitel)

Reba McClane (Emily Watson)

W filmie nie jest pokazane jak Graham schwytał Lectera. W znakomitym prologu pokazane jest dokładnie starcie miedzy Grahamem a Lecterem.
Rola Lectera, a właściwie Lecktora, jest mocno drugoplanowa. Lecter odgrywa znacznie większa rolę, a jego postać została rozbudowana.
Graham spotyka się z Lecterem z własnej inicjatywy. Pomysł spotkania z Lecterem podsuwa Grahamowi Jack Crawford.
Francis Dollarhyde pojawia się w filmie stosunkowo późno, a mianowicie wtedy, gdy porywa i zabija Loundsa. Francis Dolarhyde (przez jedno “l”) pojawia się znacznie wcześniej i podobnie jak w przypadku Lectera, jest postacią znacznie rozbudowaną w stosunku do oryginału.
Will chce zostać przynętą zanim list od Lectera zostanie rozszyfrowany. Will decyduje się, by zostać przynętą po rozszyfrowaniu listu. Chce w ten sposób odciągnąć uwagę od swojej rodziny.
Dollarhyde porywa i zabija Loundsa przed rozszyfrowaniem listu Lectera Przez FBI. Nie pokazuje swojego tatuażu. Porwanie Loundsa następuje po rozszyfrowaniu listu Lectera. Dolarhyde pokazuje Loundsowi swój imponujący tatuaż.
Doktor Bloom bierze czynny udział w śledztwie. O Bloomie się jedynie wspomina. Znacznie rozbudowano natomiast postać Dr. Chiltona.
Dollarhyde poznaje Rebę, zabiera ją na randkę i idzie z nią do łóżka praktycznie tego samego dnia. Związek Dolarhyde’a i Reby jest znacznie rozwinięty. Dopiero na drugiej randce postanawiają go skonsumować :).
Nie jest wspomniany ani ukazany wpływ obrazu Williama Blake’a na psychikę i postępowanie Dollarhyde’a. Wpływ tego obrazu ma znaczący wpływ na Dolarhyde’a. W jednej ze scen zjada on owy obraz, aby móc skończyć z zabijaniem.
Dollarhyde porywa Rebę pod wpływem zazdrości. Reba zostaje porwana, ponieważ Dolarhyde podejrzewa, że wydała go Grahamowi i Crawfordowi.
Graham poznaje nazwisko i wygląd mordercy dzięki miejscowej policji, która sprawdza podane przez niego nazwiska i przesyła mu faksem prawo jazdy Dollarhyde’a. Graham poznaje nazwisko mordercy dzięki szefowi firmy, w której Dolarhyde pracuje.
Finał rozgrywa się w domu Dollarhyde’a Finał rozgrywa się w domu Grahama.
Graham zabija Dollarhyde’a. Graham i Dolarhyde ostro do siebie strzelają, mordercę jednak zabija Molly.

Ostatnio dodane