search
REKLAMA
Zestawienie

Filmy, które doprowadziły do ARESZTOWANIA TWÓRCÓW

Przemysław Mudlaff

7 grudnia 2018

ryan gosling 2
REKLAMA

Kręcenie filmów to niełatwa i stresująca praca. Nieprzespane noce, setki trudnych decyzji, tysiące dubli czy przekroczone terminy to tylko niektóre trudności, z jakimi borykają się filmowcy. Co gorsza, efekt finalny procesu twórczego zwykle spotyka się z jakimś wyrazem dezaprobaty odbiorców. Filmowcy bowiem zawsze będą skazani na łaskę lub niełaskę krytyków i przede wszystkim widzów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy twórcy kina zostają skazani prawomocnymi wyrokami sądów lub tymczasowo aresztowani, oczywiście nie dlatego, że stworzyli niskiej jakości film (choć w niektórych przypadkach można by przewidzieć jakieś drobne kary), ale głównie ze względu na swoje zbyt duże ambicje, stres i czasami brak rozsądku.

Poniższe zestawienie skupia się na tych przykładach łamania prawa, które miały miejsce przy okazji tworzenia filmów oraz gdy jakaś scena lub całość obrazu stały się podstawą do wszczęcia postępowania karnego. Ostrzegam również, że tekst może niektórym nie przypaść do gustu ze względu na swój „pudelkowy” charakter. Mimo to zapewniam, że wszystkie przedstawione w zestawieniu zdarzenia NIE SĄ fikcyjne.

Szaleństwo pani Witherspoon i problemy filmu W dobrej wierze

Gdy jest się człowiekiem popularnym można żyć trochę bardziej i można też trochę więcej. Zarówno fani, jak i stróże prawa często przymykają oko na niektóre ekscesy gwiazd. Z jednej strony aktor to przecież też człowiek, a ze względu na zwiększony poziom stresu związany z dużym zainteresowaniem opinii publicznej może czasem popełnić błąd. Z drugiej zaś osoba publiczna powinna po prostu świecić przykładem. Aktor musi zatem balansować na tej niewidocznej granicy, którą powinna wyznaczać jego moralność. Jedną z gwiazd kina, które wyraźnie przekroczyły wspomnianą wyżej granicę, jest Reese Witherspoon. Eksces artystki miał miejsce w Atlancie i związany był z zatrzymaniem do kontroli pojazdu, którym ona jechała jako pasażerka, a prowadził go jej mąż Jim Toth. Okazało się, że Toth przekroczył dopuszczalny limit alkoholu we krwi. Zdobywczyni Oscara nie potrafiła jednak łatwo pogodzić się z zatrzymaniem ukochanego, nie usłuchała poleceń policjantów i zaczęła im słownie grozić. W rezultacie para trafiła do aresztu: Toth za jazdę pod wpływem alkoholu, a Reese za napaść na policjanta i nieobyczajne zachowanie.

Występek Witherspoon miał miejsce przy okazji tworzenia filmu W dobrej wierze (2014) Philippe’a Falardeau. Sam obraz również nie uniknął problemów prawnych. W 2015 roku fundacja Zaginieni Chłopcy Sudanu złożyła bowiem pozew przeciw producentom oraz scenarzystce filmu w sprawie o naruszenie praw autorskich. Fundacji chodziło o to, że historia, którą opowiada film, została zaczerpnięta z wywiadów z sudańskimi uchodźcami, co czyniło z nich prawowitych współwłaścicieli dzieła i z tego względu powinni otrzymać jakieś finansowe zadośćuczynienie. Sąd początkowo oddalił roszczenia organizacji, jednak przy ponownych pozwach skłonił się do przyznania jej racji. Sprawa nie zakończyła się jednak przed sądem, ponieważ strony wcześniej „dogadały się” poza nim.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA