search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Ludzka stonoga

Dawid Karpiński

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Ludzka stonoga
ROK PRODUKCJI: 2009
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Tom SixWYSTĄPILI:
Dieter Laser
Ashley C. Williams
Ashlynn Yennie
Akihiro Kitamura
Anderas Leupold
Peter Blankenstein
Bernd Kostrau

W trakcie podróży po Niemczech dwóm Amerykankom psuje się samochód. Szukając pomocy, trafiają w pułapkę mieszkającego w głębi lasu dr. Heitera. Scenariusz jak z pierwszego lepszego horroru, jednak to, co wyróżnia ten film to tytułowa ludzka stonoga, którą pragnie stworzyć szalony chirurg. Każda z ofiar to pojedynczy segment, które połączone w całość mają wspólny układ pokarmowy. Niepokojący horror, który nie jest tak obrzydliwy, jak mogłoby się wydawać. Nie zabrakło tu standardowych motywów w stylu stróżów prawa szukających zaginionych, czy nieudanej ucieczki przed oprawcą, ale pomimo to film ogląda się dobrze. Pomysł na stonogę jest oryginalny i ponoć z medycznego punktu widzenia możliwy do zrealizowania. Wyróżnienie dla Dietera Lasera, który świetnie wcielił się w rolę psychopaty.

TYTUŁ POLSKI: Ludzka stonoga 2
ROK PRODUKCJI: 2011
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Tom SixWYSTĄPILI:
Laurence R. Harvey
Ashlynn Yennie
Maddi Black
Kandace Caine
Dominic Borrelli
Lucas Hansen
Lee Nicholas Harris

Martin ma obsesję na punkcie filmu The Human Centipede, pragnie stworzyć własną stonogę. Porywa mniej lub bardziej przypadkowe ofiary, aby, bez medycznego wykształcenia, chałupniczymi metodami zrealizować swoją wizję. Dosyć ciekawy pomysł, żeby pierwsza część istniała w świecie “dwójki”. Zgodnie z sequelową tendencją więcej = lepiej, tytułowe stworzenie składa się z dwunastu segmentów. Niestety, tego filmu nie da się oglądać, tam, gdzie w pierwszej części następowało cięcie, tu bez skrupułów pokazuje się brutalne i obrzydliwe okoliczności powstawania i egzystencji stonogi. Trudno dotrwać do końca seansu; porywanie kolejnych ofiar i smutny finał, który spodoba się nielicznym widzom.

CIEKAWOSTKI:

  • Posiadłość, w której kręcono pierwszą część jest otoczona innymi domami, co zamaskowano poprzez odpowiednie ustawienie kamer.
  • Gdy poszukiwano inwestorów prezentowany był tylko ogólny zarys filmu o ofiarach zszytych ze sobą, bez wyszczególniania jakimi częściami ciała będą połączone.
  • Druga część była kręcona w kolorze. Mimo tego reżyser postanowił ostatecznie zaprezentować film w kolorach czarno-białych.
  • Reżysera Toma Six można usłyszeć w sequelu w roli ojca Martina.
  • Ashlynn Yennie jako jedyna aktorka pojawiła się w dwóch filmach.
  • W 2012 roku została wydana wersja “extended director’s cut” drugiej części na DVD i Blu-Ray.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Tom Six już rozpoczął pracę nad trzecią i ostatnia częścią:The Human Centipede 3 (Final Sequence).

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Dawid Karpiński

REKLAMA