search
REKLAMA
Anime

CYBER CITY OEDO 808 (1991)

Adam Łudzeń

6 września 2018

REKLAMA

“Cyber City” – miasto przyszłości, gdzie przestępstwa cybernetyczne (i nie tylko) są na porządku dziennym. Ale jest na to lekarstwo – specjalny oddział policji, złożony z… najgorszych kryminalistów.

Trójka głównych bohaterów “Cyber City OEDO 808” to krótka seria (OAV) złożona z 3 odcinków – każdy ma inną fabułę, a wszystkie połączone są oczywiście postaciami głównych bohaterów. Nasza trójca ma dość ciekawą przeszłość – morderstwa, włamania do sieci, kradzieże i innego rodzaju przestępstwa. Wszyscy skazani na kilkaset lat więzienia, zamknięci w dobrze chronionych celach w statku kosmicznym gdzieś na orbicie okołoziemskiej. A jednak to właśnie oni zostali wezwani do pewnego tajemniczego jegomościa, który ma zamiar stworzyć specjalny oddział policji zajmujący się przestępstwami cybernetycznymi i nie tylko. Tak więc nasza wspaniała trójka zostaje wyposażona w odpowiednią broń i zesłana na Ziemię. Oczywiście każdy z nich ma na szyi zapiętą specjalną “obrożę” umożliwiającą ich namierzenie i w razie zagrożenia – zlikwidowanie. To także dobry sposób, aby zmusić któregoś z naszych bohaterów do współpracy – wystarczy ustawić odliczanie na “obroży” i tak nasi bohaterowie mają określony czas aby wykonać misję. Gdyby przypadkiem im się nie powiodło i licznik doszedłby do zera – no cóż, zawsze istnieją inni ochotnicy… 🙂 Ale tak naprawdę to nasza trójka potrafi poradzić sobie ze wszystkim, są najlepsi w swoim fachu – to prawdziwe, twarde skurczybyki. Akcja toczy się w bardzo dalekiej przyszłości, jest rok 2808, a celem zmagań naszych bohaterów będzie tytułowe miasto “Cyber City OEDO”.

GŁÓWNI BOHATEROWIE (opis postaci)

SENGOKU-SYUNSUKE code name: SEN-GOKU
Prawdziwy twardziel, który poradzi sobie chyba ze wszystkim. Zazwyczaj działa sam, zresztą jak każdy z naszych bohaterów. Jego mocną stroną jest niesamowita zwinność, szybkość i pomysłowość. W walce używa specjalnego sztyletu, który jest także znakiem rozpoznawczym cybernetycznej policji. Sen-Goku z natury jest bardzo porywczy i agresywny, w filmie z jego ust pada najwięcej przekleństw (chyba nie ma zdania żeby sobie nie zaklął :). Jest główną postacią serii oraz jest w centrum pierwszego odcinka – “Virtual Death”.

MERILL-YANAGAWA code name: BEN-TEN
Wprawdzie wygląda jak kobieta (długie włosy, długie i pomalowane paznokcie), ale nie dajcie się zwieść – jest równie okrutny i niebezpieczny co pozostała dwójka naszych bohaterów. Ben-Ten w przeciwieństwie do Sen-Goku i Go:Gl’a jest bardzo opanowany i pewny siebie. Jego bronią jest niesamowicie ostra linka (którą wyciąga ze swojego sztyletu), która tnie dosłownie wszystko na swojej drodze. Najwyraźniej nie lubi się z Sen-Goku, co dobrze widać w filmie. Ben-Ten jest w centrum ostatniego odcinka, “Blood Lust”.

GABIMARU-RIKIYA code name: GO:GL

Doskonały hacker komputerowy, rozgryzie wszystko i złamie każdy kod – nie ma dla niego rzeczy nie do wykonania. Na oczach ma specjalne okulary, dzięki którym może lepiej widzieć – dalej, wyraźniej i to, czego zwykłe oczy nie ujrzą. Gogul (tak na niego wszyscy mówią) uwielbia posługiwać się wszelkim ciężkim sprzętem – pistolety, karabiny, działka. Jest bohaterem pewnym siebie i nigdy nie daje za wygraną – zawsze walczy do końca, aby zachować godność i honor. GoGul jest w centrum drugiego odcinka, “Psychic Trooper”.

Oczywiście w filmie nie tylko ta trójka jest widoczna. Jest także tajemniczy szef policji cybernetycznej, który trzyma w ryzach naszych bohaterów, jest pewien bardzo denerwujący robot towarzyszący naszej trójce i jeszcze wielu innych – w różnych odcinkach, głównie są to pewnego rodzaju szaleńcy, jak np. naukowiec, generał czy doktor. Jednak tak naprawdę to Sen-Goku, Ben-Ten i Gogul pełnią tutaj główną rolę i to na nich należy zwrócić największą uwagę.

REKLAMA