search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Co MUSISZ wiedzieć o Kinowym Uniwersum Marvela przed AVENGERS: KOŃCEM GRY

Filip Pęziński

21 kwietnia 2019

REKLAMA

Już w najbliższy czwartek premiera wyczekiwanej czwartej części Avengers. Koniec gry stanowić ma podsumowanie i finał dotychczasowych dokonań Kinowego Uniwersum Marvela. Z tej okazji przygotowałem krótki przewodnik po świecie superbohaterów Marvela.

Osoby, które znają produkcje Marvel Studios, będą mogły uporządkować wiedzę i przypomnieć sobie najważniejsze postaci i wydarzenia z filmów, a ci z czytelników, którzy dopiero dziś postanowili dołączyć do tego światowego fenomenu, szybko nadrobią zaległości.

Siedem filmów, które koniecznie trzeba zobaczyć przed Avengers: Końcem gry

Oczywiście Avengers: Koniec gry podsumowywać będzie wszystkie dotychczasowe wydarzenia znane z filmów Marvela i bezdyskusyjnie produkcja braci Russo skierowana jest do wieloletnich fanów, ale przy okazji stanowi jedno z najważniejszych popkulturowych wydarzeń tego roku i, jak można przypuszczać, perfekcyjny film rozrywkowy. Dlatego jeśli ktoś chciałby wybrać się do kina mimo braku znajomości dotychczasowych produkcji, to zalecam zapoznanie się z niezbędnym minimum – filmami, bez których Koniec gry może być zwyczajnie niezrozumiały. Oczywiście pewne wątki mogą przy tej pigułce pozostać niejasne, a relacje niepełne, ale główna oś fabularna powinna być klarowna.

Avengers

Film Jossa Whedona z 2012 roku stanowił de facto pierwszy etap budowania dzielonego świata superbohaterów Marvela. To właśnie w Avengers najwięksi ziemscy herosi współpracowali po raz pierwszy, a sprawny scenariusz Whedona sprawił, że każda z najważniejszych postaci zostaje szybko i sprawnie widzom nieznającym ich solowych przygód przedstawiona. Z filmu poznacie Iron Mana, Kapitana Amerykę, Hulka, Thora, Czarną Wdowę i Hawkeye’a.

Strażnicy Galaktyki

Coraz ważniejszym elementem budowania Kinowego Uniwersum Marvela jest poszerzanie jego kosmicznej strony. To właśnie w Strażnikach Galaktyki eksplorujemy ją po raz pierwszy, poznać możemy także tytułowych bohaterów, którzy odgrywają znaczącą rolę w trzeciej i czwartej części Avengers, oraz głównego antagonistę zbliżającego się Końca gry. Dzięki temu tytułowi poznacie zasady kierujące galaktyką Marvela oraz takie postaci jak Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket, Groot, Nebula czy Thanos. Film zawiera też genezę jakże znaczących dla całej historii Kamieni Nieskończoności.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów

Film co prawda skupia się niewątpliwie na tytułowej postaci Kapitana Ameryki, ale stanowi przy tym bardzo istotny element całego uniwersum. W Wojnie bohaterów dochodzi do rozłamu w grupie największych ziemskich herosów, a większość bohaterów Avengers: Wojny bez granic (czyli pierwszej części dyptyku zakończonego tegorocznym Avengers: Końcem gry) właśnie w tym filmie zostaje rozstawiona na planszy bitewnej w walce przeciwko Thanosowi. Tutaj także będziemy mieli okazję poznać kilku wprowadzonych wcześniej członków grupy Avengers, a także Czarną Panterę i jego rodzinną Wakandę oraz postać Spider-Mana.

Doktor Strange

Śmiało można powiedzieć, że na filmowy świat Marvela w obecnej formie składają się trzy najważniejsze elementy – ziemscy bohaterowie, pozaziemska galaktyka i świat metafizyczny. Ten ostatni poznajemy właśnie w Doktorze Strange’u. Co prawda Wojna bez granic raczej nakreśla rolę i motyw tytułowego bohatera, ale w tym opartym głównie jednak na elementach science fiction świecie warto pozwolić sobie na subtelniejsze wejście w świat magii.

Thor: Ragnarok

Trzecią część Thora warto zobaczyć przed Avengers: Końcem gry nie tylko dlatego, że to znakomita rozrywka, ale głównie dlatego, że Avengers: Wojna bez granic (o której poniżej) zaczyna się dokładnie tam, gdzie kończy Ragnarok, i bez tego seansu widz może być mocno zagubiony sytuacją, w której znaleźli się bohaterowie.

Avengers: Wojna bez granic

Jak wspomniałem już wcześniej, Avengers: Wojna bez granic i Avengers: Koniec gry stanowią spójną, łączoną fabułę. Wizyta w kinie na najnowszej produkcji Marvela bez znajomości poprzedniej części Avengers mija się z celem, bo zostaniemy wrzuceni dosłownie w środek historii.

Ant-Man i Osa

O ile śmiało można odpuścić sobie pierwszą część Ant-Mana, bo wszystko, co wiedzieć musimy o tej postaci, zobaczymy w Kapitanie Ameryce: Wojnie bohaterów, tak zdecydowanie warto poświęcić czas na sequel, który bardzo mocno eksploruje wprowadzony wcześniej wątek wymiaru kwantowego, który – jeśli wierzyć przeciekom z planu najnowszej części Avengers – odegrać może znaczącą rolę w filmie mającym premierę już w najbliższy czwartek.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Kocha kino społecznie zaangażowane. I takie z superbohaterami strzelającymi laserami.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA