search
REKLAMA
50 prawd

50 prawd objawionych przez HOLLYWOOD. Część I

Adam Sobieski

18 października 2018

REKLAMA

HOLLYWOOD

Dużo action!

Hollywood to największe i najstarsze na świecie centrum kinematografii. Istne miejsce magii i przeogromnych możliwości, gdzie co roku powstają dziesiątki “snów”. Od kiedy na początku XX wieku zaczęła kształtować się tam kolebka amerykańskiego przemysłu filmowego, w filmach czy też serialach mozolnie zaszczepiały się coraz to bardziej wymyślne “schematy”. Uważam jednak, że prawdziwy boom filmowych nonsensów zrodził się dopiero w latach 80., kiedy to powstały, obecnie zwane klasykami epoki VHS, filmy akcji, z których lwia część pierwszych “50-ciu prawd objawionych przez Hollywood” pochodzi.

Pierwotnie chciałem wypisać tylko pięćdziesiąt najbardziej sztampowych prawd, jednakże zyskałem dostęp do zalegającego w otchłani serwera KMF-u artykułu-widma, w którym spisano wiele hollywoodzkich nonsensów. Z tego też źródła pobrałem najbardziej popularne “schematy”, które oznaczyłem w tekście gwiazdką (*). Liczba punktów wzrosła do stu, z czego po segregacji wyszły dwie części “Prawd”. Pierwsza, zatytułowana “Dużo action!”, odnosi się, jak sam tytuł wskazuje, w większości do filmów sensacyjnych i gangsterskich, z których wywodzące się prawdy zgrupowałem w trzech podgrupach: “kino akcji”, “gliniarze” oraz “samochody”. Część druga natomiast, zatytułowana “Sex, drugs & Rock’n’Roll” dotyczy motywów miłosnych, ponadczasowych prawd o płci pięknej i tych nieco nudniejszych – o pewnych zachowaniach, czy też często występujących w dziełach X muzy podobieństwach z różnych (nazwijmy to) “dziedzin”.

KINO AKCJI

Każdy tak potrafi

01. Kule omijają głównego bohatera – dlatego jest głównym bohaterem.

02. Bohater potrafi wstrzymać oddech pod wodą lub w pomieszczeniu pełnym gazu prawie tyle, co rekordzista świata. Starczy mu przy tym powietrza na bieganie, bicie się i pływanie w ekstremalnych warunkach.

03. Główny bohater wytrzyma 10 postrzałów w klatkę piersiową, podczas gdy “złego statystę” zabija jeden strzał.

04. Główny bohater nigdy nie zmienia magazynka i/lub jego broń mieści x do n potęgi razy więcej naboi niż normalna i/lub nosi w spodniach 15 magazynków – tak na wszelki wypadek.

Pewnie Taft się skończył

05. Nawet podczas pościgów i strzelanin bohaterka zawsze ma idealną fryzurę – pewnie użyła Taftu. Na dodatek, robiąc sobie makijaż (szminka, kredka i inne pierdoły), dla pewności nakłada na to powłokę z Taftu. Idealna charakteryzacja za każdym razem!

06. Skręcenie karku wroga zawsze przychodzi z łatwością i udaje się za każdym razem – ogłuszenie tak samo.

07. Ładunek wybuchowy rozbrajany jest w ostatniej sekundzie. By tego dokonać, często należy przeciąć nie-ten-kabel, co uczyli na szkoleniu.

Coś mnie parzy w tyłek

08. Twardziele nie patrzą na eksplozje (jak w tej piosence).

09. Antagonistę musisz zabić kilka razy, zanim umrze.

10. Bohaterowi o chromosomach XY nigdy nie rośnie zarost, nawet na bezludnej wyspie.

11. Gdy walczysz z armią przeciwników, każdy z nich cierpliwie czeka na swoją kolej.

12. Antagonista przed uśmierceniem głównego bohatera wygłasza tak długi monolog na wypadek, gdyby pomocnik protagonisty spóźnił się z pomocą.

13. Każdy Azjata zna sztuki walki.

14. Dziecko zawsze przeżyje. Piesek tym bardziej.

Nie wiem jak ale otworzyłem

15. Bohater zawsze bez problemu uwolni się z więzów bądź kajdanek.

16. Drewniane meble są kuloodporne.

17. Każdy jest w stanie wyłamać kopniakiem każde drzwi.

18. Podczas pościgu/strzelaniny ulicami miasta nigdy nie ginie nikt przypadkowy. Kupa zniszczeń, ale i tak wszyscy przeżyją (i dziecko, i piesek, a w porywach nawet emeryt!).

19. Zawsze zdążysz otworzyć spadochron w ostatniej chwili. I przeżyjesz! Na dodatek, jeśli lądujesz w dżungli, zawsze jako jedyny zawiśniesz na drzewie.

20. Jeśli twojemu miastu bądź państwu grozi poważne niebezpieczeństwo (dajmy na to rekin, trzęsienie ziemi, asteroida, wulkan, kosmici), możesz mieć pewność, że władze miasta bądź kraju nie ostrzegą cię przed tym, gdyż stracą wtedy pieniądze i/lub turystów. Rządzący zawsze kłamią.

21. Terroryści lub mafiozi zazwyczaj są: a) Niemcami; b) Rosjanami; c) Włochami.

22. Będący rodowitymi Amerykanami główni bohaterowie zawsze mają za pomocnika czarnoskórego, obcokrajowca lub idiotę, który nierzadko ginie marnie lub trzeba go co chwila ratować.

Stary robisz to źle

23. Każdy granat uzbraja się poprzez wyciągnięcie zawleczki zębami.

24. Zamiast marnować zwykłe kule, maniakalni zabójcy wolą mordować swoich zaciętych wrogów za pomocą wymyślnych metod, np.: skomplikowanych maszyn z zapalnikiem, śmiercionośnych gazów, laserów i rekinów-ludożerców, które to metody pozostawiają wrogom co najmniej 20 minut na ucieczkę*.

REKLAMA