FILMY, w których zagrały aktorskie RODZEŃSTWA
W świecie kina i telewizji możemy wymienić całe mnóstwo rodzeństw, które absolutnie zmieniły oblicze współczesnej ekranowej rozrywki – bracia Duffer dostarczyli nam kultowe Stranger Things, siostry Wachowskie stworzyły Matrixa, bracia Coen – Fargo, a bracia Russo – największe produkcje Marvela. Nie należy jednak zapominać o niezwykle utalentowanych przykładach rodzeństw aktorów, którzy często ścigają się o to, kto wystąpi u lepszego reżysera. Wielu z nich niejednokrotnie zdecydowało się również wziąć udział w tym samym projekcie. W dzisiejszym zestawieniu znajdziecie duety spokrewnionych aktorów i aktorek, których nie tylko możemy oglądać w tym samym filmie, ale wcielili się tam również i w ekranowe rodzeństwa!
„Kevin sam w domu” – Macaulay i Kieran Culkin
Chłopca po lewej nikomu nie trzeba przedstawiać – Kevin McCallister jest w końcu stałym gościem większości polskich domów w okresie świątecznym, a jego wybryki możemy oglądać nieskończenie wiele razy. Kim jest zatem ten uroczy okularnik, którego rodzeństwo McCallisterów unika nocą jak ognia, bo niemal codziennie moczy pościel? W filmowego Fullera wcielał się Kieran Culkin, rodzony brat Macaulaya, odtwórcy kultowej głównej roli. Przez wiele lat pozostając w cieniu brata, był aktorem raczej drugoplanowym – wystąpił m.in. w Scott Pilgrim kontra świat czy Ojcu panny młodej. Dopiero po premierze Sukcesji, telewizyjnego fenomenu o członkach rodzinnej firmy Waystar Royco, Kieran otrzymał zasłużone uznanie widowni i krytyków, w tym nagrodę Emmy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym.
Podobne:
„Donnie Darko” – Maggie i Jake Gyllenhaal
Aktorskie rodzeństwo Gyllenhaalów po raz pierwszy pracowało ze sobą na planie filmowym wyjątkowo wcześnie, bo już w 1993 roku, gdy obydwoje dostali angaż w Niebezpiecznej kobiecie, wyreżyserowanej notabene przez ich ojca, Stephena Gyllenhaala. W międzyczasie zaliczyli też wspólny występ w Homegrown, a w 2001 przyszedł czas na kolejny, jak się okazało kultowy projekt – Donnie Darko. Maggie Gyllenhaal przyznała, iż z początku, podobnie jak jej brat, nie była przekonana, czy jest to dobra decyzja – ona obawiała się, że nie wyjdzie jej współpraca z Jakiem, on z kolei nie wierzył, że scenariusz autorstwa Richarda Kelly’ego dotrze do odbiorców. Ostatecznie jednak rodzeństwo stworzyło niezapomniane role Donniego i Elizabeth, które w dużej mierze ukształtowały ich aktorską przyszłość.
„Harry Potter” – James i Oliver Phelps
W zestawieniu nie mogło zabraknąć także i tych słynnych rudzielców, najbardziej dowcipnych i szalonych przedstawicieli czarodziejskiej rodziny Weasleyów. W 2000 roku zaledwie 14-letni James i Oliver, nieposiadający żadnego aktorskiego doświadczenia wybrali się na przesłuchanie do pierwszego filmu z serii o Harrym Potterze, która to ostatecznie zapewniła im światową rozpoznawalność i miano jednych z najsłynniejszych bliźniąt w historii kina. Mimo iż kariera aktorska obu z nich zdecydowanie zwolniła po zakończeniu przygody z adaptacjami powieści J.K. Rowling, bliźniacy z dumą uczestniczą w eventach poświęconych Potterowi, a także prowadzą własne telewizyjne show pt. Fantastyczni przyjaciele, w ramach którego podróżują po różnych zakątkach świata i zapraszają do rozmowy niezwykłych gości, m.in. koleżanki i kolegów z planu HP.
„Sam” – Dakota i Elle Fanning
Za rolę w filmie Sam z 2001 roku Dakota Fanning absolutnie zasłużenie otrzymała nagrodę Critics’ Choice i to na niej skupione były oczy wszystkich zgromadzonych na gali. Tylko czujni widzowie dostrzegą jednak, iż na krótką chwilę w dramacie w reżyserii Jessie Nelson pojawiła się także jej młodsza siostra Elle – równie popularna dziś aktorka. Jest to mały wyjątek w zestawieniu, siostry zagrały bowiem wówczas tę samą bohaterkę, jednak w różnych okresach życia: Elle widzimy jako malucha huśtającego się z ojcem, w którego bezbłędnie wcielił się Sean Penn, za to Dakotę obserwujemy przez większość filmu jako siedmiolatkę starającą się zrozumieć świat z perspektywy taty, którego już w tym wieku przewyższa intelektualnie.
„Mama na obcasach” – Abigail i Spencer Breslin
Odkryci we wczesnym dzieciństwie i rozchwytywani zarówno do produkcji Disney Channel, jak i niezwykle kasowych hitów kinowych Abigail i Spencer Breslin dziś, być może z powodu presji, jaka ciążyła na nich w wieku dorastania, z rzadka pokazują się na dużym ekranie. Na początku XXI wieku udało im się jednak załapać do paru głośnych tytułów, które w pełni zdefiniowały ich kariery – Abigail świetnie spisała się m.in. w Małej Miss, za którą otrzymała nominację do Oscara, czy Bez mojej zgody, gdzie partnerowała jej Cameron Diaz. W kilku filmach rodzeństwo Breslin wystąpiło także razem – ich bohaterowie w Mamie na obcasach musieli poradzić sobie ze stratą rodziców i akceptacją nowej opiekunki, w którą wcieliła się Kate Hudson. Drugoplanowe role zagrali wspólnie również w Śniętym Mikołaju 3 oraz Pamiętniku Księżniczki 2, który zarobił na świecie ponad 120 milionów dolarów.
„Wspaniali bracia Baker” – Jeff i Beau Bridges
We Wspaniałych braciach Baker spoiwem jest właśnie relacja między tytułowymi braćmi Frankiem i Jackiem, którzy jednocześnie są dla siebie partnerami w pracy. Łączy ich pasja do muzyki, za marne grosze grają na pianinie w restauracjach, dlatego do rozkręcenia biznesu potrzebują intrygującej piosenkarki. I tu pojawia się grana przez Michelle Pfeiffer Susie Diamond, która między braćmi sporo namiesza. Oprócz tytułu z 1989 roku cenieni aktorzy Jeff Bridges i jego starszy o kilka lat brat Beau pojawili się we dwójkę w filmie telewizyjnym Pod wiatr z 1996 roku, za który Beau, jak i partnerująca mu wówczas na ekranie Frances McDormand otrzymali nominacje do nagrody Emmy.
„40 lat minęło” – Iris i Maude Apatow
Najgłośniejsze filmy Judda Apatowa to te, w których do współpracy zaprosił członków swojej rodziny – żonę Leslie Mann oraz córki Maude i Iris. We Wpadce z 2007 roku obie dziewczynki przygarnęły role zdecydowanie trzecioplanowe, natomiast w 40 lat minęło zarówno młodsza Iris, jak i Maude (która jakiś czas później dołączyła przecież do obsady serialu Euforia) wypadają genialnie jako wiecznie niedogadujące się ze sobą siostry, których rodzice przechodzą w dodatku spory kryzys. Charlotte (Iris) to dokuczająca, energiczna dziewczynka, która nie potrafi zrozumieć, dlaczego jej bliscy są dla siebie tacy okrutni, za to Sadie w wykonaniu Maude to portret dojrzewającej, mocno sfrustrowanej światem nastolatki, który mimo młodego wieku wyszedł jej wyjątkowo obiecująco i naturalnie.
Mary-Kate i Ashley Olsen
Trudno o bardziej znane siostry bliźniaczki w przemyśle filmowym (choć dziś więcej wspólnego mają raczej z modą) niż Mary-Kate oraz Ashley Olsen. Kariera w branży rozrywkowej była im właściwie pisana – po raz pierwszy poznały się z kamerą, zanim jeszcze nauczyły się mówić. Jako niemowlęta debiutowały w telewizyjnych reklamach, by z upływem czasu zrobić furorę w kilkudziesięciu filmach i serialach, w których całkowicie absorbowały sobą ekran. Już przed dziesiątym rokiem życia założyły własną firmę producencką. Choć, jak już wspomniałam, ich dorobek artystyczny (nawet jeśli w niektórych wypadkach trudno nazwać ich aktorstwo wybitnym) liczy kilkadziesiąt ról, głównie pamiętamy je dzisiaj z New York Minute, Czy to ty, czy to ja? oraz halloweenowego must watcha Czary-mary.