search
REKLAMA
Archiwum

11 filmów futbolowych

Tomasz Urbański

14 czerwca 2018

REKLAMA

GOAL!

Pochodzący z Meksyku utalentowany Santiago każdą wolną chwilę spędza na grze w piłkę. Marzy o reprezentowaniu renomowanego klubu. Nadarza się okazja, gdy skaut Glen Foy oferuje chłopakowi grę w Newcastle United. Wyjazdowi do Wielkiej Brytanii sprzeciwia się ojciec.

To chyba najbardziej futbolowa historia w zestawieniu. Klasyczna opowieść „od zera do bohatera”, nie pozbawiona schematyzmu, ale mająca swój urok. Prosta, trochę naiwna i idealistyczna opowieść, ale pełna młodzieńczej wiary w ideały, krzepiąca i podnosząca na duchu, z czytelnym przekazem. Spisał się młody aktor Kuno Becker, a realizacja pojedynków piłkarskich stoi na wysokim poziomie. Od początku Goal! planowano jako trylogię. Niestety kolejne dwie części nie spełniły oczekiwań. Co więcej, o ile pierwszy sequel jeszcze jest znośny, tak zamykająca trylogię część to totalna szmira. Jako że film powstawał pod patronatem FIFA, pojawiło się w nim sporo gwiazd futbolu.

Gol
2005
reż. Danny Cannon

obsada

Kuno Becker
Alessandro Nivola
Marcel Iures
Stephen Dillane
Anna Friel
Kieran O’Brien
Alfredo Rodriguez

BOISKO BEZDOMNYCH

Były reprezentant Polski w piłce nożnej Jacek Mróz obecnie jest na życiowym zakręcie. Po poważnej kontuzji załamała się jego kariera sportowa, a on, nie mając pomysłu na życie, powoli stacza się na dno. W wyniku splotu niesprzyjających okoliczności zmuszony jest zerwać kontakt z rodziną. Popada w alkoholizm, kończąc jako bezdomny na Dworcu Centralnym. Tam poznaje innych bezdomnych i postanawia założyć drużynę piłkarską składającą się z „mieszkańców” dworca.

Kasia Adamik opowiedziała historię inspirowaną faktami, czerpiąc odrobinę z tradycji kina amerykańskiego. Zrobiła to w cieplejszej, optymistycznej formie, dając swoim bohaterom szansę na wyrwanie się z ponurej, upadlającej rzeczywistości. Piłka nożna jest katalizatorem zmian, scala i wnosi świeżego ducha w nowy zespół. Spory nacisk położono na aspekt społeczny, który przesłonił nieco wątek sportowy, aczkolwiek wszystko ładnie ze sobą współgrało. Film ogląda się bardzo dobrze, postaci dają się lubić i mają w sobie pewien realizm. A sceny piłkarskie? Cóż, nie było źle, ale trzeba jeszcze nad tym sporo popracować, by oglądało się naprawdę przyjemnie. Wstydu jednakże nie przynosi, wręcz przeciwnie – jest zwiastunem solidnego kina.

Boisko bezdomnych
2008
reż. Kasia Adamik

obsada

Marcin Dorociński
Rafał Fudalej
Marek Kalita
Krzysztof Kiersznowski
Eryk Lubos
Jacek Poniedziałek
Bartłomiej Topa
Zbigniew Zamachowski

CAPTAIN TSUBASA

Do Nankatsu przeprowadza się wraz z rodziną Tsubasa Ozora, niezwykle utalentowany piłkarsko nastolatek. Wkrótce rozpoczyna grę w miejscowym klubie i zostaje kapitanem zespołu. Wraz z kolegami stawia czoła innym japońskim drużynom. Zawsze fair-play.

Świętej pamięci kanał Polonia 1 (a przepraszam, ta stacja jeszcze nadaje!) rozkręciła modę na ten 128-odcinkowy serial, będący w kręgu dzisiejszych 30-latków pozycją absolutnie kultową. Przygody młodego Tsubasy Ozora, który wyczyniał niestworzone rzeczy z piłką, elektryzowały młodych miłośników piłki nożnej. Niekończące się pojedynki sam na sam, kilkuminutowe(!) wyskoki „do główki”, parady bramkarskie, potężne strzały i hipnotyzujące gigantyczne oczy bohaterów oczarowały widzów. To było coś nowego i niepowtarzalnego. Oparty na mandze serial był prawdziwym hitem, a na podwórkach zaroiło się od małych Tsubasów. Na specjalną uwagę zasługiwał niepowtarzalny włoski dubbing, którym Polonia 1 raczyła widownię. W późniejszych latach kilkukrotnie wracano do tego bohatera. Realizowano krótkometrażowe filmy i seriale animowane (Shin Captain Tsubasa, Captain Tsubasa J, Captain Tsubasa: Road To 2002).

Kapitan Jastrząb
1983-1986
reż. Hiroyoshi Mitsunobu

obsada

Yôko Ogai
Hôchu Ôtsuka
Chika Sakamoto
Reiko Suzuki
Tomiko Suzuki

SHAOLIN SOCCER

Grupa mnichów z legendarnego klasztoru Shaolin formuje drużynę piłki nożnej za namową adepta kung-fu, Singa. Ten, wraz z Fungiem trenuje nie mających zielonego pojęcia o futbolu mnichów. Postęp w nauce jest zaskakujący. Wkrótce zespół staje w szranki o laury i sporą gotówkę w szanowanym turnieju.

Prawda, że absurdalnie? Oczywiście, wszak reżyserem i odtwórcą głównej roli jest Stephen Chow, ekspert od szaleńczych i nieokiełznanych filmów. Mariaż kung-fu z futbolem (lub soccerem, jak każe tytuł) wyszedł co najmniej wybuchowo. Czego tu nie ma! Wariacki humor, świetne efekty specjalne, latający mnisi, potężne strzały, kozackie pojedynki piłkarskie. Jest nawet Bruce Lee stojący na bramce! Film dla nieuznających praw grawitacji, ceniących kino z Hong Kongu i mających duże poczucie humoru, a w miejscu serca piłkę. Stephen Chow w planach miał sequel (roboczy tytuł to Shaolin Kids), ale jakoś spaliło to na panewce, natomiast za pewnego rodzaju spin-off uznaje się produkcję z 2008 roku pod tytułem Shaolin Girl.

Shaolin Soccer
2001
reż. Stephen Chow

obsada

Stephen Chow
Man Tat Ng
Wei Zhao
Yin Tse
Hui Li
Chi Ling Chiu
Ming Ming Zhang

REKLAMA