10 najciekawszych DEBIUTÓW ostatniej DEKADY
Alex Garland – Ex Machina (2015)
Alex Garland – znany już z innych projektów jako scenarzysta i producent – w 2015 roku zadebiutował jako reżyser. Jego pierwszym projektem była Ex Machina. Inteligentne, odwołujące się do aktualnych problemów i technologicznych trendów dzieło kina science fiction z imponującymi kreacjami Alicii Vikander, Domhnalla Gleesona i Oscara Isaaca dziś uważane jest za jeden z najlepszych filmów gatunku powstałych w XXI wieku. Za film Garland doczekał się nominacji do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Trzy lata później premierę miał jego kolejny film – doskonale przyjęta Anihilacja z Natalie Portman w roli głównej.
Jordan Peele – Uciekaj! (2017)
Jordan Peele – wcześniej cieszący się popularnością jako komik – zaskoczył chyba wszystkich swoim kinowym debiutem, w którym odpowiedzialny był zarówno za scenariusz, jak i reżyserię. Uciekaj! z 2017 roku jednoznacznie odwoływał się do stylistyki horroru, ale przez samego autora nazywany był thrillerem społecznym. Pewnie ze względu na podejmowaną w filmie tematykę rasowych tarć. Uciekaj! okazał się nie tylko bardzo dobrze przyjętym artystycznie filmem (Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny), ale też ogromnym sukcesem komercyjnym. Kosztował zaledwie 4,5 miliona dolarów, w sam weekend otwarcia zarobił ponad 30, a w ogólnym rozrachunku 255 milionów dolarów. W zeszłym roku w kinach oglądać mogliśmy drugi, nie mniej udany film Peele’a – To my.
Greta Gerwig – Lady Bird (2017)
Podobne wpisy
Wybór nieco naciągany, bo za reżyserski debiut Grety Gerwig śmiało uznać można film Noce i weekendy (2008), który współtworzyła z Joem Swanbergiem, ale jej pierwszy solowy film to już oczywiście głośna Lady Bird z 2017 roku. Oparta na wątkach autobiograficznych teen drama o wchodzeniu w dorosłość, mierzeniu się z własnymi ambicjami i pochodzeniem natychmiastowo zdobyła serca widzów i krytyków. Film był nominowany do czterech Złotych Globów (galę skończył z dwoma statuetkami – w kategoriach najlepsza komedia lub musical oraz najlepsza aktorka w komedii lub musicalu) i pięciu Oscarów. Pod koniec ubiegłego roku światową premierę miały bardzo dobrze przyjęte Małe kobietki, kolejny projekt reżyserki.
Ari Aster – Dziedzictwo. Hereditary (2018)
Urodzony w Nowym Jorku twórca dosłownie wdarł się na scenę kina grozy jako scenarzysta i reżyser głośnego Dziedzictwa. Hereditary. Film z 2018 roku zaskoczył widzów niezwykle sprawnym wykorzystywaniem charakterystycznymi dla horroru tropami i kreatywnym ich gubieniem. Stanowił przy tym prawdziwy popis aktorskiego rzemiosła i budził prawdziwy strach i niepokój, który utrzymywał się jeszcze długo po seansie. Ari Aster w zeszłym roku zaprezentował nie mniej głośne i być może jeszcze bardziej kontrowersyjne Midsommar. W biały dzień z fenomenalną Florence Pugh w roli głównej. Nie ukrywam, ogłoszenie kolejnego projektu Astera to jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie informacji związanych ze światem kina.
Hunter Schafer – Euforia (2019)
Skoro zestawienie otworzyliśmy aktorskim debiutem, to również w ten sposób go zakończmy. W głośnej tegorocznej Euforii od HBO na ekranie zadebiutowała Hunter Schafer – młoda transseksualna dziewczyna. Serial o amerykańskiej młodzieży okazał się wielkim hitem stacji, cieszył potężnym uznaniem i przez wielu – mimo rażącego pominięcia w Złotych Globach – uznawany był za jedną z najlepszych produkcji telewizyjnych roku. Młodziutkiej Schafer (rocznik 1999) nie onieśmieliło partnerowanie przed kamerą znanej i obecnej w show-biznesie od szóstego roku życia Zendayi. Przeciwnie – stworzyła z nią świetny, dojrzały duet aktorski i z pewnością mocno przyczyniła się do budowania pozytywnego wizerunku osób transgenderowych na ekranie.