search
REKLAMA
Zestawienie

10 najciekawszych DEBIUTÓW ostatniej DEKADY

Filip Pęziński

11 stycznia 2020

REKLAMA

Jakich aktorów, scenarzystów, reżyserów poznaliśmy dzięki ostatniej dekadzie? Które debiuty były najciekawsze i zwróciły największą uwagę świata kina i telewizji?

Zapraszam do mojego subiektywnego zestawienia.

Lupita Nyong’o – Zniewolony. 12 Years a Slave (2013)

zniewolony

Chociaż sam film mnie osobiście bardzo mocno rozczarował, to trudno mu odmówić zarówno znakomitego przyjęcia na świecie (może pochwalić się kilkudziesięcioma nagrodami – w tym Oscarem za najlepszy film), ale też przede wszystkim faktu, że to właśnie w Zniewolonym zadebiutowała Lupita Nyong’o. Jakże uzdolniona i ceniona dziś aktorka, którą podziwiać mogliśmy ostatnio w fenomenalnej roli w To my Jordana Peele’a. Za kreację niewolnicy Patsey  – swój pierwszy filmowy występ! – Lupita została nagrodzoną statuetką Akademii Filmowej w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Ryan Coogler – Stacja Fruitvale (2013)

stacja-fruitvale

Pełnometrażowy debiut Ryana Cooglera w roli scenarzysty i reżysera to oparta na faktach Stacja Fruitvale. Film przybliża dramatyczną historię Oscara Granta, czarnoskórego chłopaka zatrzymanego przez policję na stacji metra pod zarzutem wszczęcia bójki w pociągu. Bardzo dobrze przyjęta produkcja otworzyła Cooglerowi drogę do Hollywood, gdzie stworzył od tej pory jeszcze dwa filmy – Creeda. Narodziny legendy i Czarną Panterę. Ten drugi okazał się jednym z najlepiej zarabiających filmów w historii (aktualnie 11. miejsce w światowym box offisie) oraz był nominowany do Złotego Globa i Oscara w głównych kategoriach tych nagród. Przy Stacji Fruitvale pierwszy raz reżyser współpracował też z Michaelem B. Jordanem, który do tej pory wystąpił we wszystkich jego filmach.

Jennifer Lee – Kraina lodu (2013)

kraina-lodu

Cóż to za debiutantka! Jej pierwszą scenopisarską pracą było współtworzenie skryptu do niezwykle ciepło przyjętego Ralpha Demolki, a rok później zadebiutowała jako (współ)reżyserka (i samodzielna scenarzystka) Krainy lodu. Animowana opowieść o dwóch siostrach – Annie i Elsie – nie tylko okazała się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii studia sygnowanego nazwiskiem Walta Disneya, ale też doczekała dwóch Oscarów (w tym za najlepszy film animowany) i – być może przede wszystkim – stała prawdziwie kultowym filmem wśród jego najmłodszych (chociaż pewnie nie tylko) odbiorców. Współtworzyła (tym razem ograniczając się do reżyserii) też zeszłoroczny sequel, obecnie najbardziej dochodowy film animowany w historii kina.

Chad Stahelski – John Wick (2014)

john-wick

Seria napakowanych akcją i absurdalnymi rozwiązaniami fabularnymi przygód Johna Wicka o twarzy ukochanego przez cały świat Keanu Reevesa niezaprzeczalnie zawładnęła sercami miłośników niezobowiązującego kina akcji i doczekała się już trzech odsłon. Pierwsza powstała prawie sześć lat temu i stanowiła reżyserski debiut Chada Stahelskiego, który z bohaterem nigdy się nie rozstał, tworząc również kolejne sequele. Następny już w drodze: John Wick: Chapter 4 zawita do kin w przyszłym roku. Co prawda, na razie nie potwierdzono angażu reżysera, ale na ten moment trudno wyobrazić sobie brak jego udziału.

Gillian Flynn – Zaginiona dziewczyna (2014)

zaginiona-dziewczyna

Chociaż debiutancka książka Gillian Flynn została opublikowana już w 2006 roku, to wybierając pisarkę do zestawienia, kierowałem się jej debiutem w świecie filmowym, scenariuszem do ekranizacji jej własnej prozy, czyli Zaginionej dziewczyny Davida Finchera. Film słynnego twórcy Siedem to zdecydowanie udane przeniesienie książki na ekran. Znakomite połączenie thrillera, portretu toksycznego związku i satyry na media stanowi moim zdaniem jeden z najlepszych filmów ostatnich 10 lat, a samej Flynn otworzył drogę do kolejnych, również niezwykle cenionych projektów. Jest autorką scenariuszy do Wdów Steve’a McQueena oraz do powstałego dla HBO miniserialu Ostre przedmioty, ekranizacji jej literackiego debiutu.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA