search
REKLAMA
Festiwal

9. EDYCJA FESTIWALU KAMERA AKCJA. Musisz tam być!

Dawid Myśliwiec

17 października 2018

REKLAMA

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w Łodzi w dniach 18 – 21 października 2018, nad którym patronat medialny objęła redakcja Film.org.pl. W programie ponad 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych i 25 premier z najlepszych światowych festiwali, panele dyskusyjne na tematy elektryzujące środowisko filmowe i kinomanów (przemoc w branży filmowej, nowa kinofilia, producent kreatywny, język kina a współczesne technologie) z udziałem gwiazd m.in. Agnieszki Holland, Grażyny Torbickiej i Urszuli Antoniak. Specjalnym gościem festiwalu będzie także ikona światowego filmoznawstwa – Thomas Elsaesser.

Rekordowa edycja festiwalu

Organizatorzy zaproszą festiwalowiczów do udziału w rekordowej liczbie 30 wydarzeń z udziałem gości. W 4 festiwalowe dni będzie można spotkać blisko 60 ekspertów, którzy w różny sposób pracują na rzecz branży filmowej. Odbędą się m.in. warsztaty recenzowania gier wideo z Michałem Walkiewiczem (redaktorem naczelnym Filmwebu), warsztaty stylu w krytyce filmowej z Sebastianem Smolińskim czy zupełnie wyjątkowe spotkanie poświęcone montażowi filmowemu z Dorotą Wardęszkiewicz w ramach wydarzenia “Akcja edukacja”.

Festiwal Kamera Akcja znany jest z odkrywania przed widzami kulis przemysłu filmowego. Tym razem organizatorzy zapraszają na spotkania z Łukaszem Grzegorzkiem i Natalią Grzegorzek poświęcone produkcji filmu Córka trenera, który urzeka swoim stylem porównywalnym z największymi hitami festiwalu Sundance. Najnowszy film Łukasza Grzegorzka zostanie wyświetlony podczas otwarcia festiwalu. Tajemnice realizacji Love Express. Zniknięcie Waleriana Borowczyka wyjawi uczestnikom Kuba Mikurda – reżyser filmu, a dotychczas znany krytyk filmowy. Na uwagę kinomanów zasługuje także sekcja “Filmoznawca-filmowiec”, której bohaterem jest w tym roku Paweł Edelman. Światowej sławy autor zdjęć filmowych w specjalnym wywiadzie zdradzi widzom, jakie wyzwania wiążą się z pracą operatora.

Czy operatorzy lubią się z dźwiękowcami?

Gwiazdą pierwszego dnia 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie Agnieszka Holland. Najsłynniejsza polska reżyserka i scenarzystka weźmie udział w czwartkowym panelu dyskusyjnym poświęconym przemocy w kinie. Zaproszeni goście porozmawiają o wszelkiego rodzaju wykluczeniach i niesprawiedliwościach dotykających twórców na planie filmowym. Czy płeć ma tam jeszcze znaczenie? Czy operatorzy lubią się z dźwiękowcami? Kto najbardziej działa na nerwy pionowi produkcyjnemu? Na te i wiele innych, często drażliwych pytań spróbują odpowiedzieć m.in. producentka filmu Córka trenera Natalia Grzegorzek i Greta Gober, członkini międzynarodowego sojuszu na rzecz równości w mediach (GAMAG – The Global Alliance on Media and Gender).

Czołowy prowokator współczesnego kina

Kadr z filmu "Climax"

Wielką gratką programu filmowego będzie polska premiera muzycznego hitu tegorocznego Sundance czyli Hearts Beat Loud. Film w reżyserii Bretta Haleya przywodzi na myśl uwielbiane przez widzów produkcje wyreżyserowane przez Johna Carneya jak Once czy Sing Street. W ramach sekcji poświęconej Ursuli Meier będzie można z kolei wziąć udział w polskiej premierze hitu tegorocznego Berlinale Shock Waves – Diary of My Mind. Widzowie będą mieli także szansę zobaczyć filmy wyprodukowane i dystrybuowane przez stosunkowo młode, amerykańskie, ale już obrośnięte w legendę Studio A24. W ramach sekcji oprócz m.in. Tajemnic Silver Lake czy Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, zaprezentowany zostanie m.in. Climax, najnowszy film jednego z czołowych prowokatorów współczesnego kina – Gaspara Noé. Powrócą także stałe sekcje programu filmowego, jak Krytyczne premiery, czyli hity z najważniejszych festiwali na świecie. Wśród nich m.in. Dzika grusza (reż. Nuri Bilge Ceylan), czy 7 dni w Entebbe (reż. José Padilha).

Krytyk pisze i jury blogerów

W tym roku pojawiły się też nowe elementy w stałych częściach festiwalu. W konkursie „Krytyk pisze” pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego nowością będzie podwójne jury. Teksty przyszłych dziennikarzy i krytyków ocenią: Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak, Agata Sotomska oraz twórcy filmowi: Grzegorz Brzozowski, Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska. Tradycyjnie odbędzie się również rywalizacja w Konkursie Etiud i Animacji, odbywającego się pod patronatem Wajda School i Legalnej Kultury. Ambitny prokurator szukający sprawiedliwości za wszelką cenę czy Paweł Deląg lądujący na plaży helikopterem? Pościg dresiarzy za dziecięcym wózkiem czy przewracanie partnerowi talerza z zupą jako symbol prawdziwej miłości? Konkursy krótkich form filmowych to nieodłączna część festiwali filmowych na całym świecie. Nie inaczej jest na Kamerze Akcji – podczas dziewiątej edycji o miano najlepszej powalczy osiem etiud i osiem animacji. W skład jury wyłaniającego najlepszą etiudę i animację festiwalu wejdą m.in. Joanna Łapińska (Transatlantyk Festival), Ada Minge (krytyczka filmowa z portalu O.pl), przedstawiciel Wajda School oraz blogerzy filmowi.

Nowe centrum festiwalowe

Tegoroczny Festiwal Kamera Akcja zagości w murach obchodzącej w tym roku swoje 70-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Publiczność będzie mogła brać udział w wydarzeniach festiwalu w trzech salach projekcyjnych Szkoły Filmowej – w tym słynnej sali kinowej im. Antoniego Bohdziewicza (KINO A), w której na co dzień funkcjonuje Kino Szkoły Filmowej programowane przez Festiwal Kamera Akcja. Główna sala będzie znajdować się w przestronnej, zmodernizowanej hali filmowej (KINO Z), która w grudniu ubiegłego roku została wyposażona w nowoczesny sprzęt kinowy do projekcji 4K. Seanse odbędą się także w sali kinowej wydziału aktorskiego (KINO H). W nowoczesnej sali dydaktycznej Szkoły Filmowej zrealizowany zostanie również bogaty program spotkań i warsztatów (SALA Z).

Gospodarzem części wydarzeń festiwalowych będzie znajdujące się w sąsiedztwie Szkoły Filmowej Muzeum Kinematografii. W każdym bloku godzinowym wszystkie sale festiwalowe będą w stanie pomieścić blisko pół tysiąca widzów.

Zaplanuj swój festiwal!

Z początkiem października organizatorzy oddali do dyspozycji kinomanów kompletny, szczegółowy harmonogram 9. FKA. The World is Yours czy Dogman? Climax czy Tajemnice Silver Lake? Monument, a może jednak Dom przy autostradzie? Festiwalowe wybory, zwłaszcza kiedy program jest tak bogaty, nie zawsze są łatwe i przyjemne, dlatego dobrze, że na zastanowienie się zostało jeszcze trochę czasu. Jedynymi wydarzeniami, które nie pokrywają się w harmonogramie z innymi, są priorytetowe dla Kamery Akcji panele dyskusyjne z udziałem największych specjalistów branży filmowej. Harmonogram festiwalu jest dostępny w tym miejscu.

Ruszyły zapisy na warsztaty

Podczas festiwalu odbędą się m.in. warsztaty recenzowania gier wideo z Michałem Walkiewiczem, warsztaty stylu w krytyce filmowej z Sebastianem Smolińskim i case study filmu Córka trenera Łukasza Grzegorzka z udziałem twórców. Na wydarzenia, na które obowiązują zapisy, można rejestrować się pod tym adresem.

Uruchomione zostały także zapisy na wydarzenia zorganizowane w ramach „Akcji edukacja”. To seria otwartych spotkań, warsztatów i analiz, przeprowadzanych w formie case study, związanych z szeroko pojęta branża filmową. Podczas festiwalu będzie można m.in. poznać zasady montażu filmowego, stworzyć własny wideoesej, zgłębić tajniki analizy filmu, uczestniczyć w case study najnowszej animacji Wesa Andersona czy w spotkaniu z Gabrielą Muskałą i Łukaszem Maciejewskim w ramach cyklu “Aktor a krytyk”. Warsztaty i spotkania prowadzone będą przez absolwentów łódzkich uczelni (Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych czy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej), którzy swoją pracą i osiągnięciami udowadniają, jak wielką rolę w budowaniu wizerunku Łodzi Filmowej odgrywa edukacja realizowana na wysokim poziomie.

Spotkania z cyklu „Akcja edukacja” są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2018”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Na wszystkie spotkania i warsztaty organizowane w ramach wydarzenia “Akcja Edukacja” można zapisywać się w tym miejscu.

Jedyny taki festiwal na świecie

Uczestnicy wydarzenia z całej Polski doceniają Festiwal Kamera Akcja za atmosferę i niekończące się dyskusje. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w 9. Edycji, mogą kupować karnety w cenie 50 zł i 25 zł poprzez stronę www.kameraakcja.com.pl. Wszyscy studenci i absolwenci Szkoły Filmowej mogą korzystać z karnetów branżowych.

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja finansowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego, mecenasa festiwalu. Głównym partnerem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji można znaleźć na stronie internetowej https://kameraakcja.com.pl oraz na profilach Festiwalu w mediach społecznościowych: facebook.com/kameraakcja oraz instagram.com/festiwalkameraakcja.

Prezentacja wybranych filmów znajdujących się w programie festiwalu:

Avatar

Dawid Myśliwiec

Zawsze w trybie "oglądam", "zaraz będę oglądał" lub "właśnie obejrzałem". Gdy już położę córkę spać, zasiadam przed ekranem i znikam - czasem zatracam się w jakimś amerykańskim czarnym kryminale, a czasem po prostu pochłaniam najnowszy film Netfliksa. Od 12 lat z różną intensywnością prowadzę bloga MyśliwiecOgląda.pl.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA