search
REKLAMA
News

Twórca EGZORCYSTY przygotowuje film dokumentalny. O egzorcyzmach

Jakub Piwoński

16 maja 2017

REKLAMA

Jednym z najważniejszych horrorów w historii kina, a już na pewno najważniejszym z tych traktujących o demonicznym opętaniu, jest niezapomniany Egzorcysta Williama Friedkina. Choć brzmi to jak poczciwy komunał, to jednak każda okazja jest dobra, by ten fakt podkreślić. Tym bardziej, gdy ten sam reżyser przygotowuje film dokumentalny o egzorcyzmach.

William Friedkin na planie Egzorcysty

The Devil and Father Amorth (czyli w tłumaczeniu: Diabeł i Ojciec Amorth) to tytuł nowego projektu Williama Friedkina. Bohaterem filmu dokumentalnego będzie ojciec Gabriele Amorth, zmarły we wrześniu ubiegłego roku. Był to jeden z bardziej znanych watykańskich egzorcystów. Liczba osób, nad którymi odprawił rytuał, mający na celu wypędzenie demona, oscyluje wokół oszałamiających 70 tysięcy!

Historia ukazana w filmie ma skupić się na jednym z tych rytuałów. Swego czasu Amorth chciał oczyścić duszę pewnej włoskiej kobiety, której dolegliwości nie dało się wytłumaczyć pojęciami medycznymi. W tym przypadku niezwykłe było to, że kobieta pod wpływem działania demona potrafiła płynnie mówić po łacinie – czyli w języku, którego wcześniej nie znała. I jest to pewnie jedna z wielu przerażających historii, których doświadczył ojciec Amorth.

Ojciec Gabriel Amorth

William Fredkin swój ostatni film nakręcił w 2011. Był to Zabójczy Joe – solidny thriller o płatnym zabójcy, z Matthew McConaugheyem w roli głównej. Był to jednak film fabularny. Teraz Friedkin ma wrócić do tematyki, w której odkrywaniu – powiedzmy to sobie wprost – był świetny. Chyba nie ma twórcy, który lepiej nadawałby się do nakręcenie dokumentu o egzorcyzmach, aniżeli Friedkin. W cenie jest także to, że groza zaprezentowana w dokumentalnej formule, czyli przy użyciu prawdziwej historii, może zaowocować wyjątkowo przerażającym doświadczeniem. Tym bardziej, gdy głównym bohaterem historii jest prawdziwy poskromiciel Szatana, a nie żaden tam John Constantine. Daję więc temu projektowi duży kredyt zaufania.

The Devil and Father Amorth jest obecnie w fazie post-produkcji. Prawdopodobnie będzie gotowy jeszcze w tym roku, na okres Halloween.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA