search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Życie przed GRĄ O TRON. Wcześniejsze role aktorów z serialu

Karol Barzowski

16 lipca 2017

REKLAMA

Mark Addy (Robert Baratheon)

Ten sympatyczny Brytyjczyk rozpoczął swoją międzynarodową karierę od występu w uznanej komedii Goło i wesoło. Choć zaliczał później role w dość dobrych filmach, nigdy nie przebił się w Hollywood jako gwiazda pierwszego planu. Jedyna próba okazała się wielką klapą. Mark Addy przyjął propozycję wcielenia się w Freda Flinstone’a w prequelu aktorskiej adaptacji tej popularnej kreskówki, Flintstonowie: Niech żyje Rock Vegas! i nie była to niestety dobra decyzja. Film zebrał fatalne recenzje, bardzo słabo poradził sobie też w kinach – nie zwrócił nawet kosztów produkcji. Widzowie nie chcieli oglądać całkowicie zmienionej obsady (w oryginale Flinstone’a zagrał świetny John Goodman). Tę produkcję nominowano aż do czterech Złotych Malin i choć Addy’emu udało się tego niechlubnego wyróżnienia uniknąć, tytuł ten oczywiście nie pomógł w rozwoju jego kariery. Obecnie aktora możemy oglądać głównie w telewizji.

Conleth Hill (Lord Varys)

Conleth Hill, wcielający się w jedną z bardziej tajemniczych postaci Gry o tron, a więc Lorda Varysa, od wielu lat jest uznanym aktorem teatralnym. Gra zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach. Ma na koncie nagrodę imienia Laurence’a Oliviera oraz nominacje do dwóch Tony Awards. Pojawiał się czasem w telewizji, ale swój debiut na wielkim ekranie zaliczył dopiero w wieku 45 lat, w filmie Woody’ego Allena pod tytułem Co nas kręci, co nas podnieca. Zagrał Leo, przyjaciela głównego bohatera, który wchodzi w trzyosobowy związek z postaciami odtwarzanymi przez Patricię Clarkson oraz… Polaka Olka Krupę. W odróżnieniu od swojej roli w popularnym serialu nosił tu długie włosy. Co ciekawe, Hill goli głowę tylko na potrzeby zdjęć do Gry o tron. Poza planem ma dość bujną czuprynę.

Diana Rigg (Lady Olenna Redwyne)

Lady Olenna Redwyne to chyba moja ulubiona postać późniejszych sezonów serialu. Wcielająca się w nią Diana Rigg otrzymała dzięki temu angażowi nowe aktorskie życie – i to kiedy była już znacznie po siedemdziesiątce. Brytyjska aktorka rzeczywiście w ostatnich latach rzadko pokazywała się na ekranie, fani Gry o tron raczej nie kojarzą jej innych występów, ale jej kariera jest tak naprawdę bardzo bogata. W latach 1964–67 była jedną z głównych gwiazd popularnego serialu Rewolwer i melonik. Później zaś została dziewczyną Bonda w W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości. To właśnie Rigg wcieliła się w jedyną żonę słynnego agenta – Tracy Bond.

Rory McCann (Sandor “Ogar” Clegane)

Wysoki aktor, który w serialu wciela się w Ogara, zaczynał swoje ekranowe występy od znanego filmu fantasy pod tytułem Willow. Był tam jednak jedynie statystą, który… został zwolniony – na planie nie mógł bowiem przestać się śmiać. Później pojawił się między innymi w popularnym brytyjskim serialu Rozgrywki, a także w Aleksandrze Olivera Stone’a, ale były to małe role. Jego występ w przezabawnej komedii Hot Fuzz – Ostre psy również nie należał do pierwszoplanowych kreacji, był za to wyjątkowo barwny. Jeśli jeszcze nie oglądaliście tego filmu, musicie nadrobić tę zaległość. Co ciekawe, McCann największą popularność zdobył w Anglii nie dzięki występowi w filmie czy serialu, ale (bardzo oryginalnej) reklamie owsianki. Myślę, że wielu fanów Gry o tron (zwłaszcza płci pięknej) po obejrzeniu tego klipu spojrzy na Ogara zupełnie inaczej.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA