search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Życie przed GRĄ O TRON. Wcześniejsze role aktorów z serialu

Karol Barzowski

16 lipca 2017

REKLAMA

Aktorzy, którzy w Grze o tron debiutowali na ekranie, są dziś gwiazdami nie tylko telewizji, ale i kina – tyczy się to zarówno Kita Harringtona, jak i Maisie Williams czy Sophie Turner. Inni, jak uznani już wcześniej Sean Bean, Jonathan Pryce albo Charles Dance, dzięki produkcji HBO dołożyli do swoich bogatych filmografii kolejną ważną cegiełkę. Są też wśród gwiazd serialu tacy, którzy kojarzeni są dziś właściwie tylko z występów w Grze o tron, ale wcześniej mieli jednak na koncie różne – słabsze lub lepsze – role. Przypomnienie sobie tych tytułów teraz, kiedy ich kariery są na zupełnie innym etapie, to naprawdę ciekawe doświadczenie. Oto zestawienie siedmiu wybranych aktorów z tego popularnego serialu i ich wcześniejszych występów.

Emilia Clarke (Daenerys Targaryen)

Zanim Emilia Clarke otrzymała rolę Daenerys Targaryen, miała na koncie kilka gościnnych występów w serialach oraz jedną rolę filmową. Producentom Gry o tron pewnie się nią jednak nie chwaliła… Aktorka zagrała w telewizyjnej produkcji Atak dinozaurów. Wcieliła się w córkę szeryfa, która wymyka się z domu i udaje na imprezę nad jeziorem. Pech chce, że w tym samym czasie na okolicę ruszają trzy magicznie ożywione szkielety dinozaurów. Rodzice muszą uratować nastolatkę, a przy okazji i całą ludzkość. Nie, nie wymyśliłem sobie tego, to prawdziwy opis fabuły debiutu Emilii Clarke. Tandetna produkcja, która została zmiażdżona przez krytykę. Na szczęście nie przeszkodziło to młodej Brytyjce w wygraniu castingu do roli, która odmieniła jej życie.

Lena Headey (Cersei Lannister)

Choć Lena Headey jest dziś kojarzona przede wszystkim jako Cersei Lannister, przed Grą o tron miała na koncie już całkiem dużo ciekawych ról, między innymi w filmach: 300, Nieustraszeni bracia Grimm, Plotka albo Księga dżungli z 1994 roku. W każdej z tych produkcji aktorka prezentuje się w swoim naturalnym kolorze włosów, tak bardzo różnym od tego, co widzimy w Grze o tron. Najważniejszym z jej występów z tego okresu jest chyba jednak tytułowa rola w serialu Terminator: Kroniki Sary Connor, rozwijającym wątek znanej postaci z Terminatora. Co ciekawe, w innej części serii, Terminator: Genisys, w Sarę Connor wcieliła się… wspomniana wyżej Emilia Clarke.

Jack Gleeson (Joffrey Baratheon)

Irlandczyk, który w Grze o tron wcielał się w znienawidzonego przez wszystkich widzów króla Joffreya, przyznał w jednym z wywiadów, że po zakończeniu zdjęć do serialu zamierza zrezygnować z kariery aktorskiej i skupić się na pracy uniwersyteckiej. Wbrew pozorom produkcja HBO nie była jednak jego jedynym występem ekranowym. Już w wieku 12 lat pojawił się w ważnym filmie, jakim był Batman – początek. Zagrał małego chłopca, którego ratuje Człowiek-nietoperz. To tylko dwie dość krótkie sceny, ale z pewnością była to dla Gleesona wyjątkowa przygoda. Kiedy aktor zyskał popularność, internet przypomniał sobie o tej rólce.

REKLAMA