search
REKLAMA
Odmienne stany świadomości

ZAKAZANY POKÓJ. Psychodeliczny kolaż

Jan Dąbrowski

18 lutego 2019

REKLAMA

Szybko wskakujemy na POZIOM 8, najgłębszą część fabuły, gdzie przez chwilę jesteśmy w myślach rozżalonej dziewczynki, która utratę matki wizualizuje sobie jako scenę z dziećmi w okopach I wojny światowej. Po tej scenie następuje cięcie, jesteśmy z powrotem w pociągu, a kobieta wyciąga pistolet i zabija swoje wewnętrzne dziecko. Wątek się urywa, a my wracamy na trzeci poziom, w okolice Klubu Bez Nazwy. Tam Aswang – zmiennokształtny zły duch z filipińskiego folkloru – podszywa się pod znajomego Margot i próbuje się do niej zbliżyć. Kiedy zaloty się nie udają, Aswang przeistacza się w przejrzałego banana i opowiada dziewczynie historię. Wkraczamy na POZIOM 4B, gdzie bohater o imieniu Thadeusz (Mathieu Amalric) budzi się z drzemki w panice, bo zapomniał kupić żonie (Amira Casar) prezent. Szybko zbiera w jednym miejscu wypchane trofea i planuje przekonać ją, że to identyczne kopie jego kolekcji. Kiedy kobieta nie daje się przekonać i zauważa, że na ścianach brakuje głowy dzika, Thadeusz oskarża o kradzież lokaja i zabija go.

zakazany pokój drwal

Wąsy martwego służącego zaczynają śnić i wchodzimy na POZIOM 5B. Widzimy małego chłopca, którego matka jest niewidoma, a ojciec – choć już umarł – rozmawia z synem, żegna się z nim. Na pamiątkę zostawia mu puszkę z wąsami i płytę winylową z próbką własnego głosu. Mężczyzna prosi chłopca, by użył tych przedmiotów do podtrzymania iluzji, żeby jego żona nie zorientowała się, że on nie żyje. W międzyczasie kobieta włącza radio, gdzie zaczyna się ulubiona audycja jej zmarłego męża – w tym momencie przenosimy się do POZIOMU 6B, gdzie trwa rozmowa ukraińskiego więźnia ze strażnikiem. Po chwili wracamy do chłopca i niewidomej kobiety, gdzie znowu pojawia się martwy ojciec, tym razem z Pośmiertnym Kumplem, swoim nowym znajomym. Nie wiadomo, skąd pod ścianą siedzi też emerytowany dyplomata piszący dzienniki. Jego opowieść stanowi kolejny skok w głąb struktury Zakazanego pokoju.

POZIOM 6C to historia pary narzeczonych. On kupuje jej na prezent popiersie Janusa – bóstwa o dwóch twarzach. Jest wyraźnie zachwycony rzeźbą, z zaangażowaniem tłumaczy swojej wybrance, czego patronem jest ta postać, z czym się kojarzy etc. Widząc roztrzęsionego narzeczonego, dziewczyna odrzuca prezent, każe mu się go pozbyć i nie chce na niego patrzeć. Mężczyzna zamyka się z popiersiem w gabinecie i powoli popada w obłęd. Zaczyna mieć objawy rozdwojenia jaźni i mordercze instynkty. Jest jak doktor Jekyll i pan Hyde. By uwolnić się od tej sytuacji, zanosi przeklętą rzeźbę na nocną aukcję. Niestety po chwili wahania sam chce ją wylicytować. Wtedy pojawia się jego sobowtór z kontrofertą. Ostatecznie nasz bohater odkupuje Janusa i idzie zabić swojego bliźniaka. Ten zauważa, że jest śledzony i prosi, by go najpierw wysłuchać. To POZIOM 7B, historia Ostlera (Amalric), który musi dostarczać chorej matce (Charlotte Rampling) laudanum, by ukoić jej ból. U aptekarza poznaje uwodzicielską narkomankę (Ariane Labed) i stopniowo coraz więcej leku przekazuje jej, a porcję dla matki rozcieńcza wodą.

Zakazany pokój, choć jest bardzo złożony, ma banalne zakończenie. Drwal Cesare wchodzi z marynarzami do tytułowego pomieszczenia, gdzie pod roztopioną wybuchową galaretką leży naga Margot, która okazuje się córką kapitana. Film zamyka Marv, którego wywód o kąpielach spina seans gustowną klamrą. Powyższy podział na poziomy zagłębienia w fabułę ułatwia poznanie Zakazanego pokoju, ale i bez tego seans powinien dostarczyć dużo bodźców poznawczych każdemu, kto zechce obejrzeć ten film. Jego niesamowita intensywność – zarówno formalna, jak i fabularna – sprawia, że nie jest to dobry tytuł na relaks po ciężkim dniu. Niemniej warto poświęcić dziełu Maddina trochę uwagi, bo wyłapywanie tropów i zagłębianie się w kolejne poziomy psychodelicznych etiud przyjemnie pobudzają szare komórki.

Avatar

Jan Dąbrowski

Samozwańczy cronenbergolog, bloger, redaktor, miłośnik dobrej kawy i owadów.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA