TEORIE, po których INACZEJ SPOJRZYSZ NA HORRORY
Piła
Wielu fanów jest święcie przekonanych o tym, że film Kevin sam w domu to tak naprawdę prequel do franczyzy Piły. Okazuje się bowiem, że sadystyczne skłonności Kevina do dręczenia swoich oprawców oraz talent do konstruowania pułapek pokrywają się z upodobaniami przejawianymi przez antagonistę o pseudonimie Jigsaw. Wskazywano także na fakt, iż obie postacie są do siebie podobne nie tylko pod względem cech charakteru, ale i fizycznie. Fani poparli swoją tezę tym, że o ile w pierwszej części Kevina… małoletni bohater stara się chronić swój rodzinny dom, o tyle w drugiej z sadystyczną wręcz przyjemnością bez tak naprawdę większego powodu torturuje włamywaczy w opuszczonym budynku. Co prawda niektórzy zauważają, że chciał on chronić sklep z zabawkami, a w szczególności pieniądze, które zebrano… ale fanów Piły zupełnie to nie przekonuje. Dodatkowo wskazują, że wszystkie pułapki z filmów o Kevinie można znaleźć w serii Piła.
Zejście
Podobne wpisy
Przy budżecie 3,5 miliona dolarów i przychodach z biletów na poziomie prawie 60 milionów dolarów produkcja Zejście okazała się sukcesem tak komercyjnym, jak i artystycznym roku 2008. Jednak to, co było ciekawą wariacją na temat walki o życie pięciu kobiet uwięzionych w jaskini, zdaniem fanów jest tak naprawdę czymś zupełnie innym. Według nich bowiem postacie z filmu wcale nie muszą mierzyć się z tajemniczymi potworami żyjącymi głęboko pod ziemią. Ich zdaniem za morderstwami ma stać bohaterka o imieniu Sarah, która jest powodem całej wyprawy. Według twórców tej teorii zawalenie się wejścia do jaskini wywołało u niej załamanie nerwowe, przez co pozabijała towarzyszki swojej podróży. Autor koncepcji zauważa, że powracający obraz tortu ze świeczkami tylko potwierdza jej powolne przeobrażenie i śmierć kolejnych osób. Początkowo na torcie jest 5 świeczek. W ostatnich momentach widzimy, że liczba ta zwiększa się do 6, gdyż Sarah również ginie. Dodatkowo twórcy tej teorii zaznaczają, że tytuł produkcji nie odnosi się do zejścia pod ziemię, ale do powolnego pogrążania się głównej bohaterki w szaleństwie.
Psychoza / Halloween
Fani od dłuższego czasu próbowali dowieść, że Sam Loomis z Psychozy to ten sam dr Sam Loomis, który pojawia się w serii Halloween. Teoria głosi, że po zdemaskowaniu Normana Batesa w pierwszym filmie nasz bohater zdał sobie sprawę, że nie cofnie czasu i nie przywróci życia Marion, dlatego wiedziony wyrzutami sumienia postanawia zostać psychiatrą, by móc odkupić swoje dotychczasowe winy. Zostając doktorem Loomisem, zaczął zajmować się psychopatami, w tym Michaelem Myersem. Twórcy tej teorii zauważają, że w roku 1960 był on młodym mężczyzną, podczas gdy w produkcjach z serii Halloween postarzał się dość mocno. Na potwierdzenie swojej teorii wskazują również na fakt, iż ucieczka Myersa została przez doktora odebrana w sposób niezwykle osobisty, co może wskazywać na bardzo personalny motyw, który stał za działaniami Loomisa. Może bał się, że znów nie uda mu się zapobiec śmierci niewinnych ludzi?
Hostel / Piła
Z połączeniem dwóch uniwersów mamy również do czynienia w przypadku Hostelu oraz Piły. Na Reddicie możliwe jest znalezienie teorii opartej na ciekawej obserwacji. W sequelu do Hostelu w posiadłości Łowców da się zauważyć obraz, który do złudzenia przypomina jedną z bohaterek serii Piła – Amandę. Jak wiadomo, nigdy nie doznała ona zaszczytu zastąpienia Jigsawa i oblała test, jednak twórca tej teorii uważa, iż akcja Hostelu dzieje się w alternatywnej linii czasu, w której Amanda nie tylko zajęła miejsce swojego dawnego mistrza, ale również przejęła jego pieniądze, pozbyła się ewentualnej konkurencji i założyła „organizację”. Dlatego na ścianie widnieje jej portret, jako pomysłodawczyni przedsięwzięcia.