search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Parszywa dwunastka

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Parszywa Dwunastka
ROK PRODUKCJI: 1967
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Robert AldrichWYSTĄPILI:
Lee Marvin
Ernest Borgnine
Charles Bronson
Jim Brown
Donald Sutherland
John Cassavetes
Telly Savalas
George Kennedy

W marcu 1944 roku amerykański major Reisman otrzymuje nietypowy rozkaz. Ma zebrać grupę dwunastu skazańców i wyszkolić na doborowych komandosów. Misja, którą mają wykonać, jest iście samobójcza. Zrzuceni na teren Francji w przededniu D-Day, mają zlikwidować grupę niemieckich oficerów. Rozkaz jest ściśle tajny i oficjalnie nie istnieje. Więźniowie biorący udział w akcji jeśli przeżyją, będą wolni, a jeśli misja się nie powiedzie – wrócą za kratki. Klasyczne już, znakomite kino wojenno-awanturnicze, jakiego sporo powstawało w Hollywood w latach 60-tych (m.in. Złoto Dla Zuchwałych, Wielka Ucieczka, Orzeł Wylądował). Świetne aktorstwo i reżyseria, sporo akcji niewiele mającej wspólnego z prawdziwą wojną, trochę fantastyczny scenariusz – ale to wszystko znakomicie się ogląda, nawet po wielu latach.

TYTUŁ POLSKI: Parszywa Dwunastka II: Następna Misja
ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Andrew V. McLaglenWYSTĄPILI:
Lee Marvin
Ernest Borgnine
Ken Wahl
Larry Wilcox
Sonny Landham
Richard Jaeckel
Wolf Kahler
Ricco Ross

Generał Worden, zachęcony sukcesem, proponuje majorowi Reismanowi kolejną misję z cyklu niewykonalnych i samobójczych. Tym razem Reisman ma za zadanie zlikwidować jednego z niemieckich generałów, planującego zamach na wodza Rzeszy Adolfa Hitlera. Do dyspozycji ponownie ma dwunastu skazańców, szaleńców, psychopatów i tym podobnych. Niewiele czasu na wyszkolenie i ponownie akcja w totalnej konspiracji. Wydarzenia w filmie dzieją się ledwie kilka miesięcy po wydarzeniach z pierwszej części, jednak iż film powstał 18 lat po pierwowzorze i część aktorów powtórzyła swe role, to upływ tych prawie 20 lat wyraźnie zaznacza się na twarzach odtwórców głównych ról i to jest spory zgrzyt. Jako, że jest to film telewizyjny nie należy spodziewać się wielkiego dzieła. Tak też podszedłem do tej produkcji i okazała się całkiem przyzwoita. Nie ma tego rozmachu, widowiskowości, ale odznacza się solidnym, dobrym aktorstwem, ciekawym scenariuszem (mimo swej wtórności), a to już niezłe atuty.

TYTUŁ POLSKI: Parszywa Dwunastka III: Mordercza Misja
ROK PRODUKCJI: 1987
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Lee H. KatzinWYSTĄPILI:
Telly Savalas
Ernest Borgnine
Vince Edwards
Gary Graham
David Guber
Bo Svenson
James Van Patten
Vincent Van Patten

II wojna światowa. Po nieudanym zamachu na życie Mussoliniego, do Londynu powraca major Joseph Wright. Wkrótce otrzymuje kolejny rozkaz od generała Wordena, który zleca mu stworzenie oddziału składającego się z dwunastu żołnierzy – skazańców. Po krótkim, acz intensywnym szkoleniu ekipa miałaby opanować i zniszczyć niemieckie laboratorium, w którym badania nad śmiertelnym gazem paraliżującym prowadzą europejscy naukowcy, pod ścisłym nadzorem Niemców. Zmiana “głównodowodzącego” podyktowana była śmiercią Lee Marvina. Jednak nie było to dobre posunięcie, gdyż film nie dorównuje ani trochę choćby niezłej drugiej części. Wszystko jest niezwykle infantylne, nudne i banalne. Wyraźnie robione na siłę i bez pomysłu na kontynuowanie serii.

TYTUŁ POLSKI: Parszywa Dwunastka: Fatalna Misja
ROK PRODUKCJI: 1988
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Lee H. KatzinWYSTĄPILI:
Telly Savalas
Ernest Borgnine
Hunt Block
Matthew Burton
Jeff Conaway
Alex Cord
Erik Estrada
Ernie Hudson

Na rozkaz Adolfa Hitlera w Turcji, grupa jego najbardziej zaufanych oficerów ma stworzyć nową “Czwartą Rzeszę”. Wiadomość cudem przedostaje się do dowództwa amerykańskiego i generała Wordena. Ten nie czekając na rozwój wydarzeń ponownie wybiera majora Josepha Wrighta na dowódcę nowej “parszywej dwunastki”. Skazańcy mogą albo siedzieć przez wiele długich lat (czasem aż do śmierci) w więzieniu, albo po udanej akcji zostaną wypuszczeni na wolność. Najgorsza z części, kalkująca poprzednie niemiłosiernie. Jest nudno, nie pomaga nawet niezły Telly Savalas. Na szczęście na tym się to wszystko skończyło.

CIEKAWOSTKI:

  • W 1988 roku powstał serial telewizyjny Dirty Dozen: The Series.
  • Telly Savalas wystąpił aż w trzech częściach Parszywej Dwunastki, jednakże gdy w pierwszej części grał trochę niezrównoważonego szeregowca Maggotta, to w trzeciej i czwartej “awansował” grając majora Josepha Wrighta.
  • Jedyną osobą która wystąpiła we wszystkich częściach serii był Ernest Borgnine, niezmiennie grając generała Wordena.
  • W dwóch pierwszych częściach grali Richard Jaeckel (sierżant Clyde Bowren) oraz Lee Marvin (major John Reisman). Dla tego drugiego to był niestety jeden z ostatnich filmów.
  • Części 2, 3 i 4 to produkcje telewizyjne.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Żadnych, nawet najmniejszych wzmianek o ewentualnej części piątej nie stwierdziłem. Epoka takich filmów już (chyba) bezpowrotnie minęła.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA