search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Powrót do PRESSŁOŚCI #6 – Dzieci z „Misji”

Ewelina Świeca

14 stycznia 2014

REKLAMA

whq4


FILM, 1988 rok

“Misja” Rolanda Joffe, z Robertem de Niro i Jeremym Ironsem, to niekwestionowany klasyk kina, który swoja premierę miał w 1986 roku. Wiele nagród na koncie (w tym Oscar za zdjęcia i Złote Globy m.in. za pamiętną muzykę Ennio Morricone), wiele bardzo znaczących nominacji, a do tego status jednego z najważniejszych dzieł o “zderzeniu cywilizacji” i przy okazji film, który zajął 29. miejsce w naszym rankingu najważniejszych filmów lat 80. Za tym wszystkim bardzo ciekawa historia autentycznych bohaterów drugiego planu.

Artykuł opisuje ciąg dalszy zdarzeń, jakie nastąpiły po realizacji zdjęć do filmu „Misja” Rolanda Joffé. Dzieci z indiańskiego plemienia zamieszkującego tereny Kolumbii, które wystąpiły w tym obrazie Joffé, nie chciały – tak jak ich rodzice – wrócić do codzienności sprzed „Misji”. Nastoletni naturszczycy zainspirowani kontaktem z ekipą filmową zapragnęli nauczyć się czegoś nowego, np. pisać, czytać albo poznać tajniki medycyny, które pomogłyby ich rodzinom, mówiąc najogólniej – dzieci zamarzyły o tym, by zmienić swoje życie. Pojawiły się nadzieja i marzenia, by poznać „nowy świat”, który przyniósłby zmianę w ich życiu, zmianę na lepsze, oczywiście. Od tego czasu minęło ćwierć wieku. Ciekawe, jakie skutki przyniosły marzenia dzieci z „Misji”?

misja


Jeśli macie materiały, które idealnie nadają się do tego działu, podeślijcie dobrej jakości skany oraz komentarz na adres wspolpraca@film.org.pl.

REKLAMA