search
REKLAMA
News

Nie żyje Donald Sutherland. Ceniony aktor miał 88 lat

Donald Sutherland miał w filmografii mnóstwo znanych tytułów.

Łukasz Budnik

20 czerwca 2024

REKLAMA

Media poinformowały, że w wieku 88 lat zmarł Donald Sutherland. Śmierć aktora potwierdziła reprezentująca go agencja. Sutherland przez długi czas chorował.

Aktor urodził się 17 lipca 1935 roku. Studiował w Toronto, gdzie ukończył kierunek inżynieryjny i dramatu. W 1957 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował w London Academy of Music and Dramatic Art. Na dużym ekranie zadebiutował w latach 60. W latach 60. i 70. pojawiał się w takich produkcjach, jak Parszywa dwunastkaZłoto dla zuchwałychMASH oraz Klute – role te przyniosły mu popularność. W swojej karierze zagrał łącznie około 170 ról, wystąpiwszy też w filmach takich jak Nie oglądaj się teraz, Casanova, Orzeł wylądowałIgła, JFK, W sieci, Inwazja łowców ciał, Powstanie, Włoska robota czy Duma i uprzedzenie. W serii Igrzyska śmierci zagrał rolę prezydenta Snowa. Jego filmografię zamyka Miranda’s Victim.

Choć Sutherland zagrał mnóstwo ról i dorobił się nagrody Emmy czy dwóch Złotych Globów, nigdy nie doczekał się nominacji do Oscara. Otrzymał jednak honorową statuetkę w 2017 roku. Jego syn, Kiefer Sutherland, także jest aktorem.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA