Rzeczy, których NIE ZAUWAŻYŁEŚ w “UCIEKAJ!”
Olimpiada w Berlinie
Dean wspomina także, że jego ojciec brał udział w biegu podczas słynnej olimpiady w Berlinie, gdzie na oczach Adolfa Hitlera wyścig wygrał czarnoskóry zawodnik. Chris zauważa, że mimo wspaniałości tej chwili dla dziadka Rose wciąż oznaczać musiała przegraną na olimpiadzie. Jakiś czas później w niezwykle niepokojącej scenie chłopak widzi biegnącego na niego wprost Waltera, czyli tak naprawdę seniora rodu, który najwidoczniej wciąż pasjonuje się tą dyscypliną sportu.
Blizny po transplantacji
Jak dowiadujemy się z finału filmu, rodzina Armitage’ów dokonuje na czarnoskórych zbrodniczych zabiegów transplantacji mózgów i przenoszenia do ich ciał świadomości zamożnych starców. Zabiegowi temu poddani zostali wcześniej mieszkający na terenie posiadłości Georgina i Walter oraz przybywający z zaproszonymi gośćmi Logan. Obaj mężczyźni cały czas noszą nakrycia głowy, które, jak się okazuje, mają ukryć blizny po zabiegu, a kobieta często widziana jest przy lustrze – jakby upewniała się, że fryzura odpowiednio zasłania widoczne pozostałości po operacji.
Srebrna łyżeczka
Podobne wpisy
Matka Rose hipnotyzuje Chrisa tak, aby ten na dźwięk mieszania łyżeczką herbaty w filiżance wpadał w trans. Reżyser Jordan Peele podkreśla, że właśnie uderzając w filiżanki, właściciele niewolników przywoływali swoich służących. W języku angielskim znane jest też określenie “born with a silver spoon in one’s mouth” (“urodzić się ze srebrną łyżeczką w ustach”), odpowiednik polskiego “w czepku urodzony”, co stanowi jedno z wielu podkreśleń różnicy klasowej między Chrisem a rodziną Armitage’ów. Fakt, że w jednej z niepokojących scen Georgina wylewa mrożoną herbatę, wynika właśnie z tego, że pani domu niechcący uderza w jej obecności łyżeczką o szklankę, wprowadzając ją w chwilowy trans.
Zapadnięte miejsce
Zapadnięte miejsce, jak matka Rose nazywa przestrzeń, do której na skutek jej hipnozy trafia Chris, ma oddawać stan, w którym znajdują się czarnoskórzy w Stanach Zjednoczonych. Chris jest przestraszony, zawieszony w bezruchu, obserwowany i kontrolowany przez białych. Jordan Peele podaje też bardziej konkretne znaczenie tego zepchnięcia w otchłań – ma według niego symbolizować marginalną rolę, jaką czarnoskórzy aktorzy odgrywają w amerykańskich horrorach.
Azjata
Wśród przybywającej do posiadłości grupy białych, zamożnych kobiet i mężczyzn znalazło się miejsce dla jednego Azjaty. Jego obecność, mimo że w zdecydowanej mniejszości, może być odniesieniem do teorii o współudziale Amerykanów azjatyckiego pochodzenia w dyskryminacji czarnoskórych. Działacz społeczny Ranier Maningding podkreśla, że Azjaci może nie odrywają znaczącej roli w białej supremacji, ale ich przyzwolenie czyni ich wspierającymi ten porządek świata.
Telefon komórkowy
Zaniepokojony dziwnym zachowaniem Logana i poczuciem, że skądś go zna, Chris postanawia zrobić mężczyźnie zdjęcie, przez co na chwilę wyrywa go z amoku. To także dzięki telefonowi komórkowemu Chris ustala tożsamość Logana, zaczyna rozumieć, w jak dziwnej sytuacji się znalazł, i postanawia jak najszybciej opuścić posiadłość Armitage’ów. Jest to niezwykle sprawna metafora sytuacji z ostatnich lat w Ameryce, gdzie to właśnie zdjęcia i nagrania z telefonów komórkowych przyczyniły się do rzucenia światła na przypadki brutalności policji wobec czarnoskórej społeczności.
Kolory
Jak doskonałe wiemy, w Stanach Zjednoczonych istnieje system dwupartyjny – jedynymi znaczącymi partiami są uważana za liberalną Partia Demokratyczna (z której pochodzi kilkukrotnie przywoływany w filmie pierwszy czarnoskóry prezydent tego kraju – Barack Obama) i konserwatywna Partia Republikańska. W ubiorze gospodarzy i wszystkich zaproszonych na weekend do domu Armitage’ów gości znajdziemy czerwone elementy garderoby. Kolor ten uważany jest za kolor republikanów. Czerwony jest także symbol słynnej organizacji rasistowskiej działającej na terenie Stanów – Ku Klux Klanu. Kolorem demokratów jest z kolei błękitny i to ten kolor dominuje w ubraniu Chrisa. W jednej ze scen zobaczymy także siedzących obok siebie Chrisa i Rose, którzy na swój sposób odtwarzają ubiorem flagę Ameryki.