search
REKLAMA
Zestawienie

Poczuj się jak GWIAZDA EKRANU! FILMOWE MIEJSCÓWKI, które MOŻESZ ODWIEDZIĆ

Berenika Kochan

19 marca 2019

REKLAMA

“Podróżowanie do miejsc, w których działa się akcja filmu fabularnego” – to bodaj najprostsza definicja stosunkowo nowego (a może dopiero odkrytego w świecie nauki?) zjawiska, jakim jest set jetting. Turystyka filmowa obejmuje również odwiedzanie planów filmowych, wizyty w parkach tematycznych, wycieczki z przewodnikiem śladami filmu X. Czy to nie brzmi jak idealny plan na urlop dla miłośnika kina i małego ekranu?

Przedstawiam miejsca, które chętnie bym odwiedziła:

Podwórze zakładu karnego Litchfield z Orange Is the New Black

Gdy rozemocjonowany fan włamie się na plan filmowy, zazwyczaj sytuacja jest prosta: grzywna i do widzenia. 19-letnia wówczas Samantha Gardella za swoją ciekawość i kreatywność została jednak uhonorowana. Gdy tylko młoda Amerykanka usłyszała, że 25 minut jazdy od miejsca jej zamieszkania kręcone są sceny zewnętrzne jednego z pierwszych hitów Netfliksa, Orange Is the New Black, wyruszyła na krótką wycieczkę. Odwiedziła opuszczone Dziecięce Centrum Psychiatryczne Rockland (tłum. własne) po raz drugi i kolejny, zabierając ze sobą fotografie z poszczególnych serialowych scen. W sprytny sposób osadziła bohaterów we właściwych lokalizacjach.

Zrobione przez nią zdjęcia i filmik obiegły Internet. Producenci zareagowali na nie w bezpośrednim, poprawnym PR-owo mailu: “Doceniamy Twój entuzjazm dla serialu, prosimy jednak o przestrzeganie zakazu «Nie wchodzić», jako że wynajmujemy teren prywatny”. Na pocieszenie Samantha G. została wpisana do rejestru osadzonych Zakładu Karnego Litchfield przez samego oficera Bennetta.

Na teren tego nieaktywnego planu serialowego nie można wchodzić. Oficjalnie.

Katz’s Delicatessen z Kiedy Harry poznał Sally (i kilku innych tytułów…)

Nie wątpię, że “Poproszę to co ona” to słowa, które padają w nowojorskich Katz’s Delicatessen dziesiątki, setki razy. W lokalu prowadzonym nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1888 roku zawsze jest pełno ludzi. Przychodzą tu lokalsi, łasi na kanapki z pastrami i peklowaną wołowiną miłośnicy kulinariów, a także ci, którzy koszerną kafejkę widzieli na ekranie, m.in. w Kiedy Harry poznał Sally Roba Reinera. Tytułowa bohaterka (w tej roli Meg Ryan) przy kultowej kanapce udowodniła swojemu towarzyszowi, że nie spostrzegłby się, gdyby kobieta w jego towarzystwie tylko udawała orgazm. W lokalu być może wciąż wisi znak “Mamy nadzieję, że zamówiłeś to co ona. Smacznego!”.

Mystic Pizza w Mystic w stanie Connecticut

Poszczęściło się rodzinie Zelepos, gdy niepozorna pizzeria Mystic Pizza przykuła uwagę wypoczywającej nieopodal autorki scenariuszy Amy Jones. Na tyle, że pisarka zdecydowała się osadzić akcję kolejnej historii w tym właśnie lokalu. Mystic Pizza to komedia romantyczna, która skupia się na losach dziewczyn: sióstr Kat (Annabeth Gish) i Daisy (Julia Roberts) oraz ich współpracownicy Jojo (Lili Taylor). Młode kobiety przeżywają rozterki miłosne… I właściwie to zdanie stanowi esencję ciepłej komedii romantycznej z końca lat 80.

Premiera filmu w reżyserii Donalda Petriego zmieniła życie mieszkańców spokojnego Mystic i właścicieli miejscowej pizzerii. Kolejki po “slice of heaven” zaczęły ustawiać się na chodniku, a rodzina Zelepos, chcąc nadążyć za popytem, otworzyła nieopodal Mystic Pizzę II. Ponoć ta pizza naprawdę smakuje niebiańsko.

Crema z Tamtych dni, tamtych nocy

Po ubiegłorocznej ceremonii rozdania nagród Akademii Filmowej również Crema nie może narzekać na brak turystów. Gdy stojąc pod katedrą w centrum tego włoskiego miasta, będziesz rozglądał się nieśmiało, jest spora szansa, że podejdą do ciebie lokalni przewodnicy, którzy zaoferują Elio & Oliver Love Tour. Do wielu z lokacji wykorzystanych w filmie Luki Guadagnino trzeba podjechać samochodem, więc może warto…? Reżyser Tamtych dni, tamtych nocy wychował się nieopodal. W dziele przedstawiającym romans 17-latka z praktykującym u jego ojca doktorantem chciał ukazać Włochy prowincjonalne, prawdziwe, nie obcesowo widowiskowe jak w hollywoodzkich filmach.

Piękno natury i spokój miasteczka podkreślają ulotność i delikatność kiełkującego romansu. Czyli… Udało się?

Na turystów filmowych czekają w Cremie miłe niespodzianki:

REKLAMA