search
REKLAMA
Wersje reżyserskie

OTCHŁAŃ. Wersja reżyserska

Rafał Donica

1 stycznia 2012

1083 019732jpg
REKLAMA

five movie

KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU

James Cameron darzy chyba bohaterów swoich filmów dużym uczuciem, gdyż wypuścił wersje reżyserskie aż trzech swoich filmów, wszystkie trzy wydłużając o kilkanaście minut – dzięki czemu także i my możemy spędzić więcej czasu z bohaterami Aliens, Terminatora 2 i opisywanego tu właśnie The Abyss. The Abyss jest jednak jedynym filmem w tym zestawie, którego wersja reżyserska zupełnie zmienia wydźwięk i przesłanie całości. Jako ciekawostkę należy dodać, że w wersji reżyserskiej (nazywanej częściej “Wersją Specjalną”) dodano bądź rozbudowano aż 36 (!) scen, a także dodano na początku filmu sentencję z Nietzshego, a na końcu dedykację. Film został w sumie wydłużony o mniej więcej 28 minut!

  • SCENY DODANE/ROZSZERZONE

Wersja rozszerzona rozpoczyna się cytatem z Nietzschego, którego to cytatu nie było w wersji kinowej.

[Czas: 6 – 7 minuta]
Dodano krótki dialog między obsługą radia na statku “Explorer”. Dialog tyczy się żony Buda, a dokładnie tego, że “Bud będzie musiał dać jej zastrzyk usypiający” – już tu mamy wzmiankę o ostrym temperamencie Pani Lindsey Brigman.

[Czas: 8:00 – 10:15]
Bud nieco dłużej rozmawia przez telefon; mówi, że jest spokojny, po czym wrzeszczy do słuchawki “WHAT!?”. Widzimy też załogę platformy podczas pracy w wodzie, która to praca zostaje przerwana – załoga zostaje zwołana na pokład, gdzie Bud ogłasza, że platforma na prośbę rządu musi zostać przesunięta.

[Czas: 14:35 – 15:18]
Bud przez chwilę rozmawia (drogą radiową) z zasypiającą ze zmęczenia Nocką.

[Czas: 15:27 – 16:00]
Nocka, Bud i Hippy z nudów śpiewają sobie piosenkę 😉

[Czas: 19:31 – 19:54]
Nieznacznie wydłużono rozmowę Buda, Lindsey i Hippy’ego. W czasie, gdy nadchodzi komunikat o stumetrowym wzniesieniu na dnie, Bud dyskutuje z Lindsey na temat jej zejścia na platformę, co uważa za głupotę z jej strony.

[Czas: 20:55 – 22:32]
Kolejna, tym razem bardzo ostra kłótnia między Budem a Lindsey. Kłótnia ma miejsce w kajucie, a obraca się wokół tematu nowego faceta Lindsey, z którego bogactwa i elegancji nabija się Bud. Poruszony zostaje też temat rozwodu, którego “małżonkowie” jeszcze nie dostali, oraz obrączek (Lindsey swojej nie nosi). W końcu Lindsey wybucha złością, wygania Buda z kajuty i krzyczy za nim, że skoro jest taki mądry, to powinien mieć własny Talk Show: “Porady dla zakochanych z głębokości 300 sążni” 😉

[Czas: 23:48 – 24:10]
Porucznik Coffey zanim wstanie i przywoła do porządku Hippy’ego, jeszcze przez chwilę, spokojnie (na siedząco) tłumaczy, że w razie niebezpieczeństwa podczas nurkowania będą mogli zawrócić. Hippy jeszcze chwilę “cwaniakuje”, w końcu Bud go przekonuje, aby się uspokoił.

[Czas: 24:26 – 25:29]
Po przemowie Coffeya, dodano jeszcze krótkie, aczkolwiek wymowne spojrzenie Lindsey. Tuż przed zejściem do wody Bud dyskutuje z Coffeyem na temat kondycji swoich ludzi, którzy “ciągną na paskudnej kawie i czterech godzinach snu”. Bud ma też pretensję do Coffeya o to, że ten nie pyta go o zdanie. Bud prosi Coffeya o nieco łagodniejsze podejście do pracowników platformy. Coffey odmawia i kończy rozmowę słowami: “Przygotuj swoich ludzi do nurkowania!”. W szatni Bud rozmawia przez chwilę z Finlerem. Rozmowa jest krótka – Finler stwierdza, że Komandosi nie mają poczucia humoru i pyta Buda, czy ten wie, że ma niebieską rękę (po wyławianiu obrączki z kibla). Bud nakazuje Finlerowi zamknąć się i zakładać sprzęt 😉

[Czas: 29:52 – 30:30]
Dodano kilka ujęć nurków otwierających włazy, Coffeya na platformie oraz Hippy’ego, który wpuszcza sondę z kamerą do wnętrza wraku.

[Czas: 31:08 – 31:35]
Dodano fragment rozmowy między Lindsey a Coffeyem, gdzie Lindsey stwierdza, że ładunki atomowe, o których mówi Coffey to III wojna światowa w puszce. Widzimy też, jak podskakuje licznik Gigera, widok z kamery zamontowanej na sondzie oraz wejście nurków do środka wraku.

[Czas: 31:50 – 32:09]
Symbolicznie wydłużono sekwencję, w której pojazdy przepływają obok wraku okrętu podwodnego. Widzimy przód okrętu zmiażdżony uderzeniem o dno.

[Czas: 35:39 – 35:56]
Coffey odnajduje zwłoki Kapitana, a przy nim klucze do zbrojowni z głowicami nuklearnymi.

[Czas: 36:24 – 36:51]
Dodano krótkie ujęcie, jak Bud i Jamer nurkują w kierunku włazu. Tuż po tym dodanym ujęciu widzimy moment otwarcia włazu znany z wersji kinowej.

[Czas: 36:51 – 37:00]
Tuż przed tym dodanym fragmentem widzimy przez kilka sekund ujęcie otwieranego włazu, znane z wersji kinowej, po czym mamy dodane kilka sekund nowego materiału – Bud i Jamer wchodzący do pomieszczenia.

[Czas: 44:20 – 44:28]
Bohaterowie oglądają w TV wiadomości. Dziennikarz mówi o firmie Benthic Petroleum (której pracownikami są nasi bohaterowie), a Finler krzyczy do telewizora: “Chcemy nazwisk!”.

Rafał Donica

Rafał Donica

Od chwili obejrzenia "Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia "Akirę”, "Drive”, "Ucieczkę z Nowego Jorku", "Północ, północny zachód", i niedocenioną "Nienawistną ósemkę”). Wielbiciel Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Autor książki "Frankenstein 100 lat w kinie". Założyciel, i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE. Od 2016 roku zawodowo zajmuje się fotografią reportażową.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA