search
REKLAMA
Zestawienie

Najlepsze filmy o TEMATYCE LGBT

Tomasz Raczkowski

17 maja 2019

REKLAMA

Choć tzw. kino LGBT nie tworzy spójnej poetyki czy zwartej linii programowej, to stanowi bardzo ciekawy nurt kinematografii. Ze względu na wpisaną w fundamenty swojej charakterystyki niejednorodność i wielopłaszczyznowość kino podejmujące wątki homoseksualizmu czy transpłciowości tworzy bardzo różnorodny zbiór, w którym znaleźć można bardzo wiele interesujących ujęć zagadnień związanych z seksualną i genderową tożsamością. By uchwycić tę różnorodność, a także jakość oferowaną przez kino LGBT, poniżej proponuję subiektywną listę – nienormatywnie jedenastu – najciekawszych obrazów z tego zbioru. Potraktowałem temat szeroko, rozpatrując po prostu filmy, których protagonistami są osoby LGBT, lub w których nieheteronormatywność jest jednym z centralnych tematów, dlatego znajdziecie poniżej produkcje z różnych lat, stylistyk i lokalizacji.

Pieskie popołudnie

Zestawienie otworzę klasycznym dziełem Sidneya Lumeta, które do dziś pozostaje jednym z najdonioślejszych filmów z nienormatywnym seksualnie protagonistą. Pieskie popołudnie to rasowy dramat sensacyjny, w którym dosyć nieporadni i przez to budzący empatię widzów napastnicy (wybitni Al Pacino i John Cazale) dokonują napadu na bank. Rdzeniem filmu jest jednak wyjawiony w toku zdarzeń motyw kierujący bohaterami, a przede wszystkim granym przez Pacino Sonnym – zdobycie pieniędzy na operacje korekcji płci dla jego partnera, Leona/Elizabeth. Tak rozpisana historia (inspirowana prawdziwymi zdarzeniami z 1972 roku) to w tym kontekście nie tylko poruszający dramat o rozpaczliwych decyzjach, podejmowanych pod wpływem szczerej miłości, ale również powiązane z duchem kontestacji konserwatywnego porządku empatyczne oddanie głosu nienormatywnym protagonistom. Dzięki wspaniałym kreacjom aktorskim i poruszającemu scenariuszowi Pieskie popołudnie oferuje niezwykle ważne tak w momencie powstania, jak i dzisiaj humanistyczne spojrzenie na osoby o odmiennej tożsamości i orientacji jako pełnokrwiste, przeżywające swoje dramaty i dążące do własnego szczęścia jednostki.

Prawo pożądania

Filmografia Pedro Almodóvara obfituje w intrygujące ujęcia przybierającej różne formy nienormatywności seksualnej i płciowej. W bogatym dorobku Hiszpana w zakresie tematyki queerowej za jeden z najlepszych filmów uznaję Prawo pożądania z 1987 roku. Ten – jak to u Almodóvara najczęściej bywa – podszyty kampową groteską melodramat koncentruje się na skomplikowanej relacji homoseksualnego filmowca Pabla i młodego Antonia. Obok historii ich romansu pojawia się też transpłciowa Tina, wychowująca samotnie córkę swojej byłej kochanki. Łączące kryminalne intrygi z mrocznym romansem Prawo pożądania to kampowa przypowieść obyczajowo-moralna, naturalizująca nieheteronormatywność jako pełnoprawną formę ekspresji własnej osobowości i uczuć. W tej plątaninie uczuć, namiętności i osobistych dramatów Almodóvar stworzył błyskotliwy, pulsujący seksualną energią słodko-gorzki portret ludzi zmagających się z żądzami, strachem i samotnością, będący równocześnie wyrazem egzystencjalnych drżeń, jak i przewrotną afirmacją różnorodności.

Tajemnica Brokeback Mountain

Z punktu widzenia globalnej kultury popularnej nagrodzony trzema Oscarami film Anga Lee to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, film poświęcony homoseksualistom i ich relacji z otaczającym światem. Tajemnica Brokeback Mountain to subtelna, ale równocześnie mocna opowieść o skazanej na stłamszenie miłości dwóch mężczyzn, Jacka i Ennisa, którzy pomimo przeciwności starają się przez lata podtrzymywać zapoczątkowany podczas młodzieńczej wyprawy romans. Tragiczna historia dwójki gejów granych przez bezbłędnych Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala wpisana w postwesternową topografię XX-wiecznej amerykańskiej prowincji to przemyślane, inteligentne dzieło, bogate w nieoczywiste podteksty i znaczenia, pod pewnymi względami dekonstruujące kinowe konwencje i toposy. Przede wszystkim jednak film oferuje emocjonalną głębię prostej, ale niejednoznacznej historii o uczuciu i zmaganiu z krępującym gorsetem społecznych reguł. Tajemnicy Brokeback Mountain udało się więc przede wszystkim stworzyć wiarygodną opowieść o homoseksualnej miłości, która nie tracąc swoich psychologicznych walorów, ma moc oddziaływania na masową wyobraźnię widzów na całym świecie.

Avatar

Tomasz Raczkowski

Antropolog, krytyk, entuzjasta kina społecznego, brytyjskiego humoru i horrorów.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA