search
REKLAMA
Zestawienie

Najbardziej NIEDOCENIONE filmy 2019 roku

Dawid Myśliwiec

17 lutego 2020

REKLAMA

Paddleton

Netflix

Kolejna produkcja Netfliksa na liście nie ma co prawda złych ocen – na Zgniłych Pomidorach osiągnęła 90% pozytywnych recenzji – ale trudno powiedzieć, by została szeroko doceniona. Tymczasem kameralna opowieść o dwóch samotnych kumplach, którzy muszą oswajać się z myślą o śmiertelnej chorobie jednego z nich, to jedna z najlepszych rzeczy, jaka przytrafiła się Netfliksowi w 2019 roku. Pełny inteligentnego humoru i wzruszających momentów film Alexa Lehmanna to jedna z tych małych pereł niezależnego kina amerykańskiego, które nie stawiają na rozmach, lecz intymność, dzięki czemu trafiają prosto w serce. Paddleton to jeden z najlepszych filmowych bromance’ów ostatnich lat, a przy tym bardzo mądra opowieść o oswajaniu śmierci i straty.

Dom strachów

Jedyny klasyczny horror na tej liście nie jest jakimś szczególnie odkrywczym dziełem – to standardowy straszak utrzymany w klimacie nawiedzonego domu. Choć nie oferuje gatunkowej rewolucji, jest produkcją wystarczająco rzetelnie zrealizowaną, by widz nie czuł, że ogląda jedynie pustą powtórkę z rozrywki. Jest tu i Halloween, i psychopaci czyhający na życie młodych bohaterów, ale i sporo inscenizacyjnej pomysłowości, dlatego seans Domu strachów dostarczy fanom gatunku dużo frajdy. Nie jest to jedynie sklejka wymuszonych jump scare’ów, ale solidne kino grozy, które zasługuje na 90 minut waszego czasu.

Nie ma nas w domu

Z Kenem Loachem mam tak, że nieważne ile razy brytyjski mistrz filmowego realizmu będzie się powtarzał – ja zawsze chętnie go wysłucham. I rzeczywiście, po seansie Nie ma nas w domu ma się ochotę powiedzieć „oho, znowu to samo”, ale mimo pewnej tematycznej wtórności Loach zawsze celnie komentuje społeczne nastroje. W Nie ma nas w domu opowiada o Rickym i Abbie Turnerach, typowych przedstawicielach klasy robotniczej, starających się przetrwać i zapewnić swoim dzieciom godny byt. Loach pokazuje jednak, że najszczersze chęci i gotowość do największych poświęceń mogą nie wystarczyć, gdy los ma wobec nas inne plany. Bezlitosny rynek pracy niszczy marzenia Turnerów, a wraz z nimi ich rodzinne relacje. Trudny, bolesny film, który zasługuje na większą uwagę, choćby ze względu na rewelacyjną kreację debiutującej naturszczki, Debbie Honeywood.

Atlantique

Atlantique

Jeden z najoryginalniejszych filmów w canneńskim konkursie A.D. 2019 to też piękny przykład współczesnej baśni, oferującej zarówno odrobinę mrocznej fantazji, jak i celny społeczny komentarz. Reżyserka Mati Diop znakomicie łączy ultrarealistyczne kadry i tematykę z oniryczno-magiczną otoczką, co pozwala jej osiągnąć wyjątkowy, nieczęsto spotykany klimat filmu. Lynchowskie inspiracje są tu bardzo wyraźne, ale Atlantique to samostanowiące, bardzo oryginalne dzieło, które bez wątpienia powinno być nominowane do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Tak się jednak nie stało, ale miejmy nadzieję, że nie zniechęci to Diop do tworzenia kolejnych odświeżających filmowych perełek. Dzięki Netfliksowi Atlantique oglądać mogą ludzie na całym świecie – obejrzyjcie i wy. 

Dawid Myśliwiec

Dawid Myśliwiec

Zawsze w trybie "oglądam", "zaraz będę oglądał" lub "właśnie obejrzałem". Gdy już położę córkę spać, zasiadam przed ekranem i znikam - czasem zatracam się w jakimś amerykańskim czarnym kryminale, a czasem po prostu pochłaniam najnowszy film Netfliksa. Od 12 lat z różną intensywnością prowadzę bloga MyśliwiecOgląda.pl.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA