NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNE FILMY. Szok i wzburzenie

Triumf woli
Obraz Leni Riefenstahl to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej istotnych filmów w historii kinematografii. Ten dokument z niesłychanym rozmachem przedstawia zjazd NSDAP mający miejsce w Norymberdze w 1934 roku. Myślę, że jego kontrowersyjność jest kwestią oczywistą – propagandową gloryfikację osoby Adolfa Hitlera i jego wizji III Rzeszy trudno postrzegać w innych kategoriach. Pani reżyser tłumaczyła swoje postępowanie nieświadomością pełni ideałów, które przyświecały Hitlerowi (pamiętajmy, że premiera miała miejsce kilka lat przed wybuchem wojny i początkiem Holokaustu), a także zaznaczała, że jej dzieło nie zawiera ani jednego jawnie antysemickiego hasła. Niezależnie od jej intencji Triumf woli był niezwykle silnym narzędziem propagandowym i trudno właściwie określić stopień szkodliwości jego wpływu. Z ciekawostek – inspiracje filmem można dostrzec w niejednej produkcji, między innymi w Przebudzeniu Mocy (scena przemowy generała Huxa).
Pasja
Pasja Mela Gibsona to film, który zatrząsł światem kina w posadach. Dzieło przedstawiające ostatnie 12 godzin życia Jezusa Chrystusa do dziś jest najbardziej dochodową produkcją opatrzoną kategorią wiekową R w Stanach Zjednoczonych. Mimo tego niemal każdy jego aspekt spotkał się z krytyką lub oburzeniem. Wielu uczonych poddaje w wątpliwość twierdzenia Gibsona, jakoby Pasja przedstawiała wydarzenia zgodne z prawdą historyczną. Kontrowersyjną kwestią niewątpliwie jest także ukazanie Żydów jako grupy, która swoim złowieszczym knuciem doprowadziła do śmierci Jezusa – Gibson jest znany ze swojej antysemickiej postawy, więc trudno tu o jakiekolwiek zaskoczenie. Wreszcie niełatwo bronić zasadności ekscesywnej przemocy, która momentami zmieniała dramat o mękach religijnej ikony w zwykłe torture porn. Nasuwa się tu pytanie, ile w tym było artystycznej wizji, a ile wykalkulowanej (i udanej) próby zwiększenia rozgłosu produkcji.
Batman v Superman: Świt sprawiedliwości
Podobne wpisy
Ten tytuł pojawia się tu w ramach rozluźnienia – zeszłoroczna produkcja DC z pewnością nie zasługuje na postawienie obok większości tytułów z tej listy, ale kontrowersje, które wzbudziła, zasługują na uwagę. Rzadko kiedy pojawia się tak duży (i agresywny) rozdźwięk między głosem krytyki a widowni. Fani DC od półtora roku prowadzą internetowe wojny w obronie dzieła (?) Zacka Snydera i atakują środowisko krytyków filmowych, które podobno bezgranicznie wielbi produkcje Marvela albo nawet jest odpowiednio opłacane, by piać z zachwytu nad przygodami Iron Mana i jednocześnie gnoić Supermana. Zapewne niejeden publicysta gorzko zapłakał, czytając o tym, że jest obmierzłą i przekupną szmatą, skoro miał czelność nie pozostawić suchej nitki na nowej produkcji DC. Niestety zabrakło tu trzeźwego osądu – negatywna ocena niezaprzeczalnie źle napisanego filmu nie musi wcale oznaczać nienawiści do całego uniwersum DC, które dekadę temu zachwyciło nas trylogią Batmana.
Produkcji, które wzbudziły niemałe kontrowersje, jest oczywiście dużo więcej – jeśli macie własne sugestie, to gorąco zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach pod tekstem oraz na naszej facebookowej stronie.
korekta: Kornelia Farynowska