LEKARSTWO NA SMUTKI. Skuteczne feel-good movies
Na pewno macie takie dni, kiedy po prostu wszystko jest nie tak. Kiedy nic się nie chce, kiedy każdy robi wam pod górkę, kiedy macie dość i tylko czekacie, aby pójść spać i zapomnieć o ostatnich 24 godzinach. Niektórzy zwijają się w kłębek, przykrywają kocem i udają, że ich nie ma, inni uderzają w używki, jeszcze inni w leki, ale lepszym rozwiązaniem często wydają się… filmy. Tzw. feel-good movies potrafią poprawić nawet wyjątkowo słaby nastrój.
To nie żadna tajemnica, że kino ma właściwości terapeutyczne – taką filmową terapię stosują nawet niektórzy psychologowie czy psychiatrzy. Myślę, że każdy z nas ma zestaw tytułów, które dobrze sprawdzają się w złe dni. Do takich filmów lubimy wracać, bo zawsze wywołują uśmiech na twarzy. Ja również mam taką listę, i to dość długą. Podjąłem się trudnego zadania wyboru ośmiu tych, które prawdopodobnie są najbardziej skuteczne. Ale nie traktujcie tego tekstu jako zestawienia, które próbowało wyczerpać temat. Nie można stworzyć obiektywnej listy najlepszych feel-good movies i absolutnie nie jest to nic w tym rodzaju. Nie narzekajcie więc, że wśród tytułów zabrakło Lepiej być nie może, że nie było miejsca dla Slumdoga i Jabłek Adama, nie pytajcie, jak można było pominąć Dużą rybę. Zamiast tego podajcie w komentarzach swoje typy – kto wie, może wasze propozycje umilą jakiemuś czytelnikowi nie najlepszy dzień.
Goło i wesoło
Skromna brytyjska produkcja, która nieoczekiwanie została wielkim kasowym hitem i zyskała uznanie branży. Historia opowiada o kilku mężczyznach w średnim wieku, którzy po zwolnieniu z fabryki znajdują wyjątkowo oryginalny sposób na wyjście z trudnej sytuacji finansowej – zakładają grupę striptizerów. To prosty, ale ujmujący swoją bezpretensjonalnością film, sprawdzający się nie tylko jako zabawna komedia, ale też przypomnienie o tym, że nigdy nie należy się poddawać, a w gronie przyjaciół wyjść można z najgorszego bagna.
Poradnik pozytywnego myślenia
Film o takim tytule po prostu musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Poradnik pozytywnego myślenia rzeczywiście nastraja bardzo pozytywnie, pokazuje, jak znaleźć coś dobrego w każdej, nawet beznadziejnej sytuacji, a jednocześnie nie jest kolejną łatwą i przyjemną historyjką. Owszem, wszystko kończy się jak w pięknej bajce, a fabuła zmierzająca do wielkiego tanecznego finału chwilami przypominać może o produkcjach typu Wirujący seks (Dirty Dancing). To jednak tylko pozory. Ci skomplikowani, zmagający się z problemami psychicznymi bohaterowie nie przekonają każdego, ale mnie zauroczyli od pierwszego spotkania. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy mają wśród najbliższych kogoś z podobną przypadłością, jak grany przez Bradleya Coopera Pat Jr. – choroba afektywna dwubiegunowa to straszna, bardzo podstępna rzecz, jednak nie oznacza ona rezygnacji ze szczęśliwego życia, zwłaszcza jeśli ma się koło siebie rodzinę i przyjaciół.
Mała miss
Podobne wpisy
Dróżnik
Film, który w 2003 roku zachwycił widzów festiwalu w Sundance i zapoczątkował bardzo udaną karierę Toma McCarthy’ego (Spotlight, a także inne udane feel-good movies, czyli Spotkanie oraz Wszyscy wygrywają). Dróżnik to kameralne kino – spokojne, powolne, bez wielkich gwiazd w obsadzie. O samotności, inności, ale jednocześnie otwieraniu się na drugiego człowieka i czystej, bezinteresownej przyjaźni. Ktoś może powiedzieć, że to taki “zwykły” film, ale w tym jego wielka siła. To zwykły film o zwykłych ludziach – trzech zupełnie różnych osobach, które postanowiły poznać innych, a przy okazji na nowo poznali samych siebie. O ważnych rzeczach w prosty, dyskretny, mądry sposób. Na skołatane nerwy jak znalazł – produkcja ta ma wręcz kojące działanie.