search
REKLAMA
Wpadki

Kosmiczne WPADKI z filmów science fiction

Łukasz Budnik

10 maja 2020

REKLAMA

Matrix (1999)

To kapitalny, bardzo pomysłowy i oryginalny kadr. Niestety ciekawe ujęcie poniosło za sobą konsekwencję w postaci błędu – gdy spojrzymy na klamkę, do której zbliżają się Neo i Morfeusz, zobaczymy, że oprócz wymienionych bohaterów w odbiciu doskonale widać też obiektyw kamery. Schowana jest pod prześcieradłem przygotowanym tak, by imitowało otoczenie. Metoda to niekoniecznie skuteczna, choć zadbano nawet uwzględnienie na nim krawata Morfeusza. Warto jednak docenić starania twórców, by wyeliminować błąd już zawczasu.

Terminator 3: Bunt maszyn (2001)

Kolejna część serii o Terminatorze. Twórcy nie kryją się z tym, jaki numer ma samolot, do którego wsiada John – widzimy go na ekranie dobre kilka sekund, na tyle długo, by móc spokojnie zwrócić na niego uwagę. Chwilę później, gdy samolot jest już w powietrzu, jego numer jest już inny. Trudno powiedzieć, co zadecydowało o przeoczeniu tego detalu, ale nie chce się wierzyć, że John w locie zdołał się przesiąść do innego pojazdu.

2012 (2009)

Zapowiadany przez lata koniec świata nie nastąpił w 2012 roku, jednak Hollywood zdążyło jeszcze wykorzystać okazję, by przedstawić go na ekranie. W efekcie powstał film Rolanda Emmericha, w którym John Cusack przeskakuje samochodem przez środek ogromnego reklamowego pączka (czy tak właśnie skończy się świat?). Jedną z przedstawionych w widowisku katastrof było trzęsienie ziemi, które nawiedziło Kalifornię, co miało oczywiście tragiczne skutki, bo całe Los Angeles obróciło się w pył. Zaczęło się mimo wszystko od lżejszych anomalii. Początki trzęsienia ziemi spowodowały bowiem, że towary na półkach uległy podmianie między kolejnymi ujęciami.

Interstellar (2014)

Kolejna wpadka montażowa. Christopher Nolan, podobnie jak James Cameron, to perfekcjonista, jednak także w jego dziełach odnajdziemy błędy (choćby słynny fragment z filmu Mroczny Rycerz powstaje, w którym jeden ze statystów zostaje powalony na ziemię choć nic go nie dotyka). W Interstellar jeden z błędów znajdziemy w scenie, gdy Cooper żegna się ze swoją córką: jej naszyjnik na zmianę znajduje się pod koszulką i na niej. Nie dziwcie się sobie, jeśli wcześniej tego nie dostrzegliście – łzy wzruszenia zapewne zalewały wam oczy.

Obcy: Przymierze (2017)

Skupmy się na błędzie montażowym zaistniałym w jednym z najbardziej klimatycznych i najlepszych momentów filmu Ridleya Scotta. Z pleców bohatera imieniem Ledward zaczyna wychodzić obcy – pękająca skóra uwalnia krew, która opryskuje twarz Maggie, a ta w szoku biegnie wezwać pomoc. Tu właśnie zaistniała wpadka – gdy kobieta prosi o wsparcie, krew na jej twarzy znika, by po chwili pojawić się ponownie. Być może obecność obcego w ciele zmienia właściwości osocza?

Blade Runner 2049 (2017)

Na koniec jeszcze jeden przyziemny błąd. Strona wizualna filmu Denisa Villenueve’a jest na tyle zachwycająca, że łatwo kompletnie nie zwrócić uwagi na wpadki montażowe, które przydarzyły się twórcom. Jedną z nich jest fragment, w którym K i Deckard spotykają się po raz pierwszy. Bohater grany przez Harrison Forda pojawia się w przepoconej koszulce, jednak podczas jego rozmowy z K, plamy pod szyją zmieniają się w zależności od ujęcia.

Znacie jeszcze jakieś błędy z filmów science fiction?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA