search
REKLAMA
Remake

Komando. Oryginał i remake

Rafał Donica

1 stycznia 2012

REKLAMA

 

 

Rok produkcji:
1985Kraj:
USA Reżyseria:
Mark L. Lester

Scenariusz:
Steven E. de Souza

Rok produkcji:
2008Kraj:
RosjaReżyseria:
Mikhail Porechenkov

Scenariusz:
Oleg i Vladimir Presnyakov


Źli ludzie porwali córkę byłego komandosa.
Źle zrobili.

John Matrix (Arnold Schwarzenegger)

Cindy (Rae Dawn Chong)

Jenny Matrix (Alyssa Milano)

Bennett (Vernon Wells)

Sully (David Patrick Kelly)

Ivan (Mikhail Porechenkov)

Aliya (Aleksandra Ursuliak)

Zhenya (Varvara Porechenkova)

Gelda (Bob Schrijber)

Stasik (Mikhail Trukhin)

Drugi z zamordowanych ginie przejechany przez samochód z własnego salonu. Sfingowana śmierć trzeciego mężczyzny ma miejsce na eksplodującej łódce. Druga ofiara jest treserem delfinów i podczas pływania na jednym z nich zostaje zastrzelona z karabinu snajperskiego. Sfingowana śmierć trzeciego człowieka ma miejsce w eksplodującym aucie. Dlaczego nie wspominam o pierwszym zabitym? Zginął identycznie jak w Commando, zastrzelony przez “śmieciarzy” przed własnym domem.
Postać graną przez Arnolda poznajemy w chwili, gdy wraca z lasu do domu ze zrąbaną własnoręcznie kłodą dźwiganą na ramieniu. Głównego bohatera poznajemy w chwili, gdy skacze na spadochronie ze skały, a całe wydarzenie uwiecznia dla córki na ręcznej kamerce.
John Matrix ściga porywaczy uszkodzonym samochodem bez hamulców. Porywacze przebijają koło w gaziku Ivana, więc ten ściga ich skuterem śnieżnym… w środku lata, po piachu.
Matrix takimi słowami zwraca się do Sully’ego: “Jesteś zabawny, dlatego zabiję cię na końcu.” Ivan takimi słowami zwraca się do Stasika: “Wesoły z ciebie chłopak, zabawnie umrzesz.”
John Matrix wyskakuje ze startującego samolotu i ląduje bez szwanku w kałuży – jedna z najgłupszych scen w historii kina. Ivan wyskakuje z lecącego już na dużej wysokości samolotu, uprzednio zakładając na siebie spadochron znaleziony w luku bagażowym (wcześniej widział, że na pokład wsiada amatorska ekipa spadochroniarzy) – scena trzymająca się kupy.
John Matrix ma 11 godzin na odnalezienie córki. Ivan ma na to samo 10 godzin.
Telefony komórkowe nie istnieją. Telefony komórkowe istnieją.
Arnold wyrywa przednie siedzenie z mikrego kabrioletu i siada na podłodze. Ivan łamie oparcie siedzenia w zwykłym samochodzie osobowym, jakby nie mógł go po prostu odchylić.
Arnold ściga Sully’ego po centrum handlowym po tym, jak ten spostrzega Arnolda i usiłuje zadzwonić z budki telefonicznej. Arnold wykonuje pamiętny lot na lianie wykonanej z balonów, rozbija budkę telefoniczną i walczy z ochroną centrum handlowego. Ivan ściga Stasika na basenie po tym, jak ten spostrzega Ivana i usiłuje się wydostać z aquaparku w poszukiwaniu komórki. Ivan zaczepia się paskiem o linę, zjeżdża na dół i wskakuje na dach Wołgi, którą usiłuje uciec Stasik. Przedtem dzielny komandos walczy z ochroną aquaparku.
Arnold obiecał zabić Sully’ego na końcu i, jak wiemy, słowa nie dotrzymał. Ivan obiecał Stasikowi zabawną śmierć i słowa dotrzymał – nagi nieszczęśnik zginął, spadając z wysokiego piętra na budowie, całkiem nagi. Slipki zostały w ręku Ivana. W sumie nie mam pojęcia co w tym zabawnego, ale Ivan powiedział, że było wesoło, a z nim polemizował nie będę.
Arnold otwiera sklep z bronią z wielkim hukiem za pomocą wielkiego spychacza, jakby chciał koniecznie postawić na nogi całe miasto i poinformować wszystkich, że będzie kradł broń. Ivan włamuje się do sklepu z bronią znacznie subtelniej, bo za pomocą taczki. Żartowałem, po prostu wyłamał zamek w drzwiach.
Arnold dał się aresztować policjantom. Ivan nie.
Arnold całą akcję finałową przeprowadza na piechotę. Używa karabinu, wyrzutni rakiet, granatów, pił tarczowych, wideł oraz noża. Ivan rozpierduchę rozpoczyna od rajdu na motorze z koszem wyposażonym w wielki karabin, którym kosi przeciwników ustawionych w kółku i czekających grzecznie na swoją kolej. Ivan używa też okularów termowizyjnych. Nie używa pił tarczowych ani wideł.
Bennett ginie przebity wielką rurą. Gelda ginie od noża wbitego w gardło.

Rafał Donica

Rafał Donica

Od chwili obejrzenia "Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia "Akirę”, "Drive”, "Ucieczkę z Nowego Jorku", "Północ, północny zachód", i niedocenioną "Nienawistną ósemkę”). Wielbiciel Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Autor książki "Frankenstein 100 lat w kinie". Założyciel, i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE. Od 2016 roku zawodowo zajmuje się fotografią reportażową.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA