search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy BEVERLY HILLS, 90210, kultowego serialu z lat 90.?

Łukasz Budnik

17 października 2020

beverly hills 90210 kiedys dzis
REKLAMA

W naszym cyklu „Kiedyś/dziś” skupialiśmy się już na kilku kultowych produkcjach z lat 90. Tym razem przyszedł czas na Beverly Hills, 90210, słynny serial dla młodzieży, będący prawdziwym hitem w tej kategorii.

Oryginalnie emitowany w latach 1990-2000, opowiadał perypetie paczki znajomych zamieszkujących tytułowe Beverly Hills i poruszał całe spektrum społecznych tematów (różnice klas społecznych, homoseksualizm, przemoc domowa, uzależnienia, etc.). W Polsce najpierw emitowało go TVP, a następnie – od 1997 roku – TVN.

Łącznie serial doczekał się 293 standardowych odcinków, jak również kilku spin-offów (Melrose Place, 90210, Agencja modelek). W 2019 roku na ekrany trafił serial BH90210 w którym pojawili się aktorzy z oryginału wcielający się tym razem w samych siebie – w ramach fabuły spotykali się, by podjąć próbę stworzenia rebootu serialu. Produkcja doczekała się jednak tylko 6 odcinków i została anulowana po jednym sezonie.

Sprawdźmy tymczasem, jak potoczyły się losy wybranych aktorów z obsady.

Jason Priestley jako Brandon Walsh

Po występie w BH90210 Priestley gościnnie pojawił się w wielu serialach i filmach, na dłużej goszcząc m.in. w Mów mi Fitz. Rozwijał się nie tylko jako aktor, lecz także reżyser; stał zresztą także za kamerą kilku odcinków Beverly Hills. Ma na koncie film Cas i Dylan z 2013 roku, w którym pojawili się Richard Dreyfuss i Tatiana Maslany.

Shannen Doherty jako Brenda Walsh

Doherty opuściła serial w 1994 roku – rzekomo ze względu na spóźnienia i konflikty z resztą obsady. Później oglądaliśmy ją m.in. w Szczurach z supermarketu oraz serialu Czarodziejki. Po latach pojawiła się w 90210, spin-offie głównego serialu. Wystąpiła także w reboocie sprzed roku.

Jennie Garth jako Kelly Taylor

Garth ograniczyła swoją karierę głównie do występów telewizyjnych. Pojawiła się w serialu Siostrzyczki, a rolę Kelly powtórzyła we wspomnianym wyżej spin-offie Beverly Hills, gdzie wystąpiła w dwudziestu odcinkach. Próbowała swoich sił także w reżyserii.

Ian Ziering jako Steve Sanders

Ziering do dziś kontynuuje swoją karierę, na którą składają się występy na małych i dużych ekranach, jak również role w dubbingu. Pojawił się m.in. w Domino Tony’ego Scotta, Bez odwrotu z Russellem Crowe’em, w kilku częściach kultowej serii Rekinado, niedawno zaś mogliśmy go oglądać w serialu The Swamp Thing.

Gabrielle Carteris jako Andrea Zuckerman

Ciekawostka – gdy Carteris wcielała się w piętnastolatkę, sama miała już 29 lat. W późniejszych latach wystąpiła w kilku stosunkowo nieznanych filmach i pojawiła się gościnnie w wielu serialach telewizyjnych, także jako aktorka głosowa.

Brian Austin Green jako David Silver

Rola Davida przyniosła Greenowi popularność, a po występie w serialu mogliśmy go oglądać w takich produkcjach jak Strefa mroku, CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, Freddie i Kroniki Sarah Connor. Pojawił się też w Gotowych na wszystko. Poza aktorstwem, próbował swoich sił jako raper.

Tori Spelling jako Donna Martin

Spelling po zakończeniu Beverly Hills (które, swoją drogą, produkował jej ojciec) oglądać można było głównie na małym ekranie, na przykład w Tajemnicach Smallville lub filmie telewizyjnym Mother, May I Sleep with Danger? gdzie partnerował jej James Franco. W 2008 roku wydała książkę „sTORI TELLING”, która trafiła na listę bestsellerów New York Times.

Tiffani Thiessen jako Valerie Malone

Odtwórczyni roli Valerie pojawiła się w Beverly Hills w piątym sezonie, a swoją karierę kontynuowała głównie – jak wielu jej kolegów z planu – w sferze telewizyjnej. Zagrała główne role w produkcjach Gliniarze bez odznak oraz Białe kołnierzyki. Od kilku lat zajmuje się prowadzeniem własnego programu kulinarnego.

Joe E. Tata jako Nat Bussichio

Tata (cóż za sympatyczne nazwisko!) zagrał we wszystkich sezonach Beverly Hills, wcielając się w Nata, właściciela lokalu Peach Pit. Po zakończeniu serialu nie grywał już wiele, ale powtórzył swoją rolę w spin-offie 90210.

Luke Perry jako Dylan McKay

Śmierć Perry’ego była niemałym szokiem dla widzów. Aktor jeszcze w czasie emisji Beverly Hills zagrał w Piątym elemencie, a już po zagraniu Dylana w takich produkcjach jak Wróg, Oz, czy Jeremiah. Użyczał też głosu w kilku serialach animowanych. Przed śmiercią występował w Riverdale, a jego ostatnim kinowym występem jest Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino.

Zdjęcia: E! OnlineUS Magazine

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA