search
REKLAMA
Zestawienie

Kapitalne postaci z filmów superbohaterskich, które NIE POCHODZĄ z komiksów

Filip Pęziński

19 kwietnia 2020

REKLAMA

Pan Ditkovich – Spider-Man 2 i Spider-Man 3

Pan Ditkovich to pochodzący ze wschodniej Europy właściciel pokoju, który główny bohater wynajmuje w trakcie studiów. W Spider-Manie 2 jego rola sprowadza się do bycia kolejnym utrapieniem w najeżonym przeciwnościami losu życiu Parkera, w trzeciej części awansuje do swojego rodzaju (wciąż jednak mocno komediowego) mentora. Postać nie jest obecna w komiksach, ale na swój sposób mocno z nim powiązana – nazwisko Ditkovich to oczywiste nawiązanie do Steve’a Ditko, współtwórcy postaci Spider-Mana.

Rachel Dawes – Batman – Początek i Mroczny Rycerz

źródło: screenrant.com

Christopher Nolan i David Goyer, reaktywując filmowego Batmana, zrobili dość poważny research, który miał mocniej niż dotychczas powiązać film z komiksowym pierwowzorem, zatem otoczenie głównego bohatera to wiele znanych stamtąd postaci (fakt, że dużą ich część z komiksem łączyło zaledwie nazwisko, to inny temat). Wyjątkiem okazała się główna postać kobieca, która powstała specjalnie na potrzeby filmu. Rachel Dawes była przyjaciółką Bruce’a z dzieciństwa, a w dorosłym życiu pracowała w biurze prokuratora Gotham. W filmie Batman – Początek w postać wcieliła się Kate Holmes, a w sequelu została zastąpiona przez Maggie Gyllenhaal.

Wallace Keefe – Batman v Superman: Świt sprawiedliwości

W monumentalnym i jakże niedocenianym dziele Zacka Snydera przewinęła się naprawdę imponująca liczba znanych z komiksów postaci. Nie możemy jednak dopisać do tej listy Wallace’a Keefe’a – ofiary bitwy o Metropolis między Supermanem a generałem Zodem – który na skutek zburzenia biurowca Wayne’a stracił nogi i został zmuszony do poruszania się na wózku inwalidzkim. W postać wciela się niezwykle utalentowany Scoot McNairy, którego przejmująca kreacja czyni ją naprawdę charakterystycznym elementem filmu.

Harley Quinn – Legion samobójców, Ptaki Nocy… i Legion samobójców: The Suicide Squad

To nie żart! Chociaż Harley Quinn pojawiła się w licznych komiksach (nawet w Polsce znajdziecie kilka tytułów sygnowanych jej pseudonimem), to postać wcale nie zadebiutowała na ich kartach. Wymyślona została przez Paula Diniego i Bruce’a Timma na potrzeby kultowego serialu animowanego z 1992 roku. Dopiero stamtąd przeniosła się do komiksu, gier, filmów animowanych, kolejnych seriali, a w końcu produkcji aktorskich. Chociaż Legion samobójców z 2016 roku został zmiażdżony przez krytyków, to to większość widzów zgodzi się, że sama postać dziewczyny Jokera wypadła świetnie – głównie dzięki wcielającej się w nią Margot Robbie, która rolę powtórzyła już w filmach Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) oraz Legion samobójców: The Suicide Squad.

Penny Fleck – Joker 

W ubiegłorocznym Jokerze Todda Phillipsa komiks pozostaje jedynie punktem wyjścia, a zatem niemal wszystkie postaci są nim zaledwie inspirowane. Zdecydowałem się wyróżnić moim zdaniem – obok głównego bohatera – najciekawszą postać, czyli matkę Arthura Flecka, tragiczną i niejednoznaczną bohaterkę, która pozostaje jednym z najważniejszych punktów zapalnych w przemianie Arthura w tytułowego Jokera. Świetna Frances Conroy.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA