Jak wyglądają dziś gwiazdy filmu MUMIA Stephena Sommersa?
Dziś w cyklu “Kiedyś/dziś” weźmiemy na warsztat film Mumia Stephena Sommersa, powstały w 1999 roku remake produkcji pod tym samym tytułem.
Historia opowiada o Ricku O’Connellu, który wraz z poznaną bibliotekarką i jej starszym bratem przypadkowo budzi Imhotepa, przeklętego kapłana który został tysiące lat wcześniej pogrzebany żywcem. Produkcja Mumii trwała lata, a z projektem wiązani byli różni scenarzyści i reżyserzy; ostatecznie posadę otrzymał Sommers, który postawił na produkcję łączącą romans i przygodę. W czasie zdjęć ekipa zmagała się z odwodnieniem, wężami oraz burzami piaskowymi. Mumia zadebiutowała 7 maja 1999 i spotkała się z mieszanymi opiniami, stała się jednak sukcesem finansowym (416 milionów dolarów w box office przy budżecie 80 milionów).
Produkcja Sommersa doczekała się dwóch sequeli. W części drugiej w roli Króla Skorpiona wystąpił Dwayne Johnson, z kolei w trzeciej -najsłabiej przyjętej – Rachel Weisz została zastąpiona przez Marię Bello. Powstał także serial animowany oraz prequel poświęcony postaci Johnsona, który miał własne kontynuacje.
Brendan Fraser – Richard „Rick” O’Connell
Fraser w momencie premiery Mumii pierwszy komercyjny sukces – George’a prosto z drzewa – ale to film Sommersa stał się największym przebojem w karierze aktora. W kolejnych latach Fraser zagrał nie tylko w dwóch kontynuacjach Mumii, lecz także w Looney Tunes znowu w akcji, Podróży do wnętrza Ziemi, czy Mieście gniewu. Później częściej pokazywał się na małych ekranach, m.in w The Affair oraz Doom Patrol. Zmagał z prywatnymi problemami. Wyznał, że w 2003 był molestowany przez Philipa Berka z Hollywood Foreign Press Association, co w połączeniu z problemami zdrowotnymi oraz śmiercią jego matki doprowadziło go do depresji. W 2022 roku zachwycił kreacją w Wielorybie Darrena Aronofskiego.
Rachel Weisz – Evelyn „Evy” Carnahan
Weisz w zeszłym roku oglądaliśmy w roli Meliny w Czarnej Wdowie Marvela. Aktorka zagrała w dwóch częściach Mumii, a później występowała jeszcze w Był sobie chłopiec, Źródle, Wiernym ogrodniku (za tę rolę dostała Oscara), Wrogu u bram, a później także w Lobster oraz Faworycie. Prywatnie związana z Danielem Craigiem.
John Hannah – Jonathan Carnahan
Hannah dzieli swoją karierę między kino i telewizję, choć ostatnio to na małym ekranie widać go więcej. W ciągu ostatnich lat zagrał w takich produkcjach, jak Marley’s Ghosts, Agenci T.A.R.C.Z.Y., Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego, Ofiara oraz Transplant.
Arnold Vosloo – Imhotep
Role w dwóch częściach Mumii pozostają tymi najsłynniejszymi w karierze Vosloo, choć na ekranach regularnie pojawia się do dzisiaj. Przez lata dodał do swojego portfolio takie tytuły, jak 24 godziny, Krwawy diament, Chuck, dwie części G.I. Joe, Cape Town oraz Jack Ryan.
Oded Fehr – Ardeth Bay
Mumia była jedną z pierwszych ról w karierze Fehra. Od tamtej pory angażował się zarówno w występy filmowe i telewizyjne, jak i dubbingowe, występując w takich produkcjach jak na przykład dwie odsłony serii Resident Evil, Czarodziejki, V: Goście, Czarna lista, Dawno, dawno temu oraz Star Trek: Discovery. Głosu użyczał z kolei najczęściej w animowanych adaptacjach komiksów.
Patricia Velásquez – Anck-Su-Namun
Aktorka wenezuelskiego pochodzenia rolę Anck-Su-Namun powtórzyła także w kontynuacji. W filmach pojawia się od tamtej pory sporadycznie; w ostatnich latach mogliśmy ją oglądać w Topielisku. Klątwie La Llorony, a już we wrześniu pojawi się w Malignant Jamesa Wana. Zagrała także w serialach, m.in. Arrested Development oraz American Family.
Omid Djalili – naczelnik Gad Hassan
Brytyjski aktor i komik zadebiutował na wielkim ekranie właśnie w Mumii, a później mogliśmy go oglądać jeszcze w takich produkcjach, jak Gladiator, Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, Casanova, Seks w wielkim mieście 2 czy Mamma Mia!: Here We Go Again. Zagrał także w kilku serialach, ostatnio w Mrocznych materiach. W 2019 roku wzbudził kontrowersje swoimi żartami na temat języka walijskiego.
Kevin J. O’Connor – Beni Gabor
O’Connora możecie kojarzyć z występów u Paula Thomasa Andersona – pojawił się w jego Mistrzu oraz Aż poleje się krew. Gra też w serialach; najświeższe to Jak zostać Bogiem na Florydzie oraz Paragraf 22.
Jonathan Hyde – dr Allen Chamberlain
Hyde zasłynął rolą w Titanicu, lecz także we wcześniejszym Jumanji, gdzie zagrał podwójną rolę ojca bohatera Robina Williamsa i ścigającego go myśliwego. Poza tymi tytułami – oraz oczywiście Mumią – pojawił się między innymi w Crimson Peak. Wzgórzu krwi. Aktywnie pracuje w teatrze.
Erick Avari – dr Terence Bey
Charakterystyczny aktor, który po Mumii pojawił się jeszcze m.in. w Wojnie Charliego Wilsona, Daredevilu, Mr. Deeds – Milionerze z przypadku, Moim przyjacielu Hachiko raz wielu serialach i filmach telewizyjnych.