search
REKLAMA
Zestawienie

HOLLYWOODZKIE FILMY KRĘCONE W POLSCE. Lynch w Łodzi, Seagal w Warszawie

Maja Budka

17 sierpnia 2018

REKLAMA

Lektor

Kolejny dramat z wojną w tle. Tym razem filmową scenerię stanowił Lublin. Amerykańsko-niemiecki film Stephena Daldry’ego opowiada o romansie 15-letniego chłopaka z dużo starszą od niego kobietą. Po latach dojrzały bohater, student prawa, rozpoznaje dawną ukochaną, zasiadającą wśród reszty oskarżonych o nazistowskie zbrodnie. W główne role wcielili się Kate Winslet oraz Ralph Fiennes. Ekipa filmowa zawitała do Polski do lubelskiego Państwowego Muzeum na Majdanku. Nakręcono w nim sceny, których akcja rozgrywała się w jednym z obozów zagłady na terenie Francji. Władze muzeum nie zgodziły się na zamknięcie przybytku w czasie kręcenia, toteż ekipa cierpliwie przerywała pracę za każdym razem, gdy pojawiali się zwiedzający. Całość honorarium muzeum przeznaczyło na konserwację zabytków.

Cudzoziemiec, Poza zasięgiem

Do Polski dwukrotnie trafił największy twardziel Hollywood, niezłomna ikona kina akcji, a mowa oczywiście o Stevenie Seagalu. W Cudzoziemcu z 2004 roku aktor zagrał byłego agenta CIA, który wyrusza do Niemiec z misją przewiezienia niebezpiecznego ładunku. Po drodze jednak zatrzymuje się w Polsce, aby udać się na pogrzeb ojca – amerykańskiego ambasadora. Dodatkowo musi stawić czoła napastnikom, którzy za wszelką cenę chcą odebrać bohaterowi jego tajemniczy bagaż. Film otwiera scena zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na warszawskim placu Piłsudskiego. Seagal najwięcej dni zdjęciowych spędził właśnie w polskiej stolicy. Zdjęcia do filmu sensacyjnego realizowane były między innymi na wspomnianym placu Piłsudskiego, w Pałacu Myślewickim, Łazienkach Królewskich czy na Starym Mieście. Finał filmu rozgrywa się zaś w Twierdzy Modlin. Do Warszawy aktor powrócił rok później na plan produkcji Poza zasięgiem. Tym razem jako były agent specjalny, weteran wojny wietnamskiej, przyjeżdża do polskiego miasta w poszukiwaniu zaginionej nastolatki, Ireny. Na miejscu naraża się mafii handlującej żywym towarem. W filmie można z łatwością rozpoznać Pałac Kultury i Nauki, warszawską Starówkę oraz Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Scena finałowa zaś rozgrywa się w barokowym gmachu głównym Politechniki Warszawskiej, a na jego krużgankowym dziedzińcu dochodzi do pojedynku na szable. W obu amerykańskich filmach wystąpiło wiele polskich aktorów. W Cudzoziemcu pojawili się Przemysław Saleta, Lech Dyblik czy Mirosław Zbrojewicz. Na planie Poza zasięgiem Seagalowi partnerowały Ida Nowakowska oraz Agnieszka Wagner.

Dowód życia

Kolejną hollywoodzką gwiazdą prezentującą się na tle ojczystych plenerów jest Russell Crowe. Słynny gladiator w Dowodzie życia wcielił się w postać negocjatora, który próbuje odbić porwanego amerykańskiego inżyniera. Akcja filmu toczy się się między innymi w Czeczenii, którą odgrywa tu Polska. Amerykański aktor trafia między innymi na poligon w Biedrusku pod Poznaniem. Ruiny Kościoła Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicy na potrzeby filmu przerobiono zaś na czeczeński meczet. Dodatkowo ekipa filmowa wynajęła od polskiej armii wozy bojowe – czołgi PT-91 Twardy, transportery opancerzone oraz śmigłowiec Sokół, którym w jednej ze scen ucieka Russel Crowe. Prócz innych amerykańskich aktorów (Meg Ryan, David Morse) na ekranie pojawia się także Polak Zbigniew Zamachowski.

Most szpiegów

Steven Spielberg kolejną wizytę w Polsce zaplanował na okres trwających zdjęć do filmu Most szpiegów z Tomem Hanksem w roli głównej. Tym razem tłem dla rozgrywającego się thrillera szpiegowskiego stała się zimna wojna między USA a ZSRR. Produkcja opowiada o pierwszej w historii wymianie szpiegów między mocarstwami, do której doszło w 1962 roku na słynnym berlińskim Glienicker Brücke – zwanym później mostem szpiegów. Amerykański reżyser do planu zdjęciowego wybrał głównie plenery Nowego Jorku oraz Berlina. Jesienią 2014 roku zawitał także do stolicy Dolnego Śląska. Betonowe, wilgotne ulice Wrocławia zagrały u Spielberga epizodyczną rolę zniszczonego wojną wschodniego Berlina z początku lat 60. ubiegłego wieku. Podniszczone elewacje kamienic Mierniczej, Ptasiej oraz Kurkowej dostrzec można już w samym zwiastunie nominowanego do Oscara filmu.

Maja Budka

Maja Budka

Oficjalna chuliganka Wong Kar Waia

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA