search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Cudzoziemiec

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Cudzoziemiec
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Michael OblowitzWYSTĄPILI:
Steven Seagal
Max Ryan
Harry Van Gorkum
Jeffrey Pierce
Anna-Louise Plowman
Sherman Augustus

Jonathan Cold to profesjonalista w każdym calu; tajemniczy, sprytny, nieuchwytny i przebiegły agent do wynajęcia. Ma za sobą wiele zleceń, lecz ostatnie, wydające się zwyczajnym, okazuje się niezwykle niebezpieczne i trudne do wykonania. Pozornie błaha sprawa, jaką jest dostarczenie przesyłki z Francji do Niemiec, sprawia sporo kłopotu. Nagle zbyt wiele osób się nią interesuje. Ten film technicznie prezentuje to, co w Polsce jest normą jeśli chodzi o realizację filmową, szeroko pojęte dziadostwo i niechlujstwo. Na szczęście w scenariuszu palców nie maczali nasi rodacy, bo byłaby to kompletna kompromitacja. Żenująca historyjka, która mimo takich “atrakcji”, jak bijatyki Stevena może doprowadzić do szału nawet oddanego fana Seagala. Główna gwiazda tu nie istnieje, reżyser chyba wybrał się podczas filmowania na zwiedzanie zabytków warszawskich, a reszta ekipy popijała “żołądkową gorzką”.

TYTUŁ POLSKI: Czarny Świt
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Alexander GruszynskiWYSTĄPILI:
Steven Seagal
Tamara Davies
John Pyper-Ferguson
Julian Stone
Nicholas Davidoff
Roman Varshavsky
Noa Hegesh

Jonathan Cold, tak zwany wolny strzelec, a jednocześnie były agent federalny utrzymuje kontakty biznesowe z ludźmi niekoniecznie uczciwymi. Podczas jednej z wymian towaru zostaje namierzony przez swoich byłych zawodowych współpracowników, a w wyniku zamieszania ratuje życie swojej byłej uczennicy, agentce Amandzie Stuart. Obydwoje muszą uciekać przed terrorystami, którzy planują wysadzenie jednego z biurowców, oraz przed byłymi pracodawcami, którzy są z tymi terrorystami powiązani. Film pozytywnie mnie zaskoczył, Seagal nie. Obraz ma co prawda typową dla B-klasowego kina akcji fabułę, natomiast kilka scen akcji z bronią palną może się podobać. Największym plusem jest zaskakująco dobrze poprowadzony pościg samochodowy. Jednak sceny walki wręcz są tak chaotycznie zmontowane, że naprawdę trudno zorientować się kto z kim i po co, a zdjęcia do nich ograniczyły się do maksymalnych zbliżeń kończyn górnych i dolnych. Dlaczego? Bo mistrza zastępowali dublerzy. Aktor tymczasem dał sobie na wstrzymanie i postanowił swoje “granie” ograniczyć do minimum. Nie dość tego, nie pofatygował się nawet zrobić postsynchronów i jego kwestie wypowiada kolejny dubler! To się nazywa gwiazdorstwo!

CIEKAWOSTKI:

  • The Foreigner to pierwsza produkcja Stevena Seagala w większości kręcona w Polsce, druga to Out Of Reach.
  • W jednej ze scen pierwszej części przygód Jonathana Colda zauważyć można zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
  • Polski mistrz kickboxingu, a później także boksu, Przemysław Saleta, “załapał” się na mały epizod w Cudzoziemcu.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Właściwie każdy kolejny film Stevena Seagala może być sequelem każdego filmu z jego filmografii. To jest tylko kwestia czy główny bohater będzie się nazywał Jonathan Cold czy nie. Zatem czekamy.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA