search
REKLAMA
Zestawienie

Gwiazdy Hollywood, które ZAGRAŁY POLAKÓW

Łukasz Budnik

29 września 2020

4101 d004 01795 r crop1490143160
REKLAMA

Niegdyś napisałem kilka tekstów w różnoraki sposób podejmujących temat związku hollywoodzkich gwiazd z Polską – było już o tych, którzy posługiwali się naszym językiem na ekranie, mają polskie korzenie i potrafią mówić po polsku na co dzień. Tym razem zapraszam na przegląd wybranych filmowych postaci pochodzących z naszego kraju.

John Goodman jako Walter Sobchak (Big Lebowski)

the big lebowski Cudotwoczyni 2

Najlepszy przyjaciel głównego bohatera. Weteran wojny w Wietnamie, która doprowadziła go do paranoi. Agresywny, nie rozstaje się z bronią. Fan kręgli. Nosi kamizelkę i krótkie spodenki. Niegdyś Polak-katolik, po ożenieniu się przeszedł na judaizm. Postać Sobchaka wzorowana była na scenarzyście kultowego filmu braci Coen, Johnie Miliusie. Dzięki brawurowej kreacji Johna Goodmana Walter to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci dzieła Coenów (powstał z nią nawet bardzo popularny swego czasu mem). Na ekranie nie używa jednak polskiego języka.

Charles Bronson jako Joseph Wladislaw (Parszywa dwunastka)

Grany przez Bronsona Joseph Wladislaw to jeden z członków tytułowej dwunastki, grupy skazańców wybranych na samobójczą misję, których w przypadku powodzenia ma objąć amnestia. Wladislaw to Ślązak, który trafił do więzienia po zabiciu dowódcy. Co ciekawe, postać ta nie jest jedyną o polskim pochodzeniu w karierze Bronsona – w Wielkiej ucieczce wcielił się w Danny’ego Velinskiego.

Clint Eastwood jako Walt Kowalski (Gran Torino)

marvel dziury 3

Walta Kowalskiego, Amerykanina polskiego pochodzenia, poznajemy jako weterana wojny w Korei i – od niedawna – wdowca. To nieprzyjemny, oschły, konserwatywny mężczyzna, który gardzi innymi narodowościami, szczególnie Azjatami, co jest pokłosiem wojny. Choć w walce zabił kilka osób, szczególnie ciąży mu fakt, że doprowadził do śmierci nastolatka (w obronie własnej). Im dalej w fabułę, tym bardziej odkrywamy że pod warstwą gbura kryje się porządny człowiek, który staje się wzorcem dla Thao – chłopaka z sąsiedztwa. Grany przez Eastwooda Kowalski to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych Polaków wykreowanych przez hollywoodzką gwiazdę, a samo Gran Torino stoi w czołówce reżyserskich dokonań aktora. Eastwood postać polskiego pochodzenia zagrał także w Żółtodziobie.

Meryl Streep jako Zofia (Wybór Zofii)

Wybór Zofii Meryl Streep

Za rolę polskiej imigrantki, której historię poznajemy na przestrzeni filmu, Streep otrzymała swojego pierwszego Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (a drugiego w ogóle, po Sprawie Kramerów). Sam występ – wybłagany przez aktorkę u reżysera Alana J. Pakuly – przez wielu uznawany jest za jeden z najlepszych w historii kina, w dużej mierze ze względu na scenę, w której Zofia dokonuje tytułowego wyboru. Streep poświęciła kilka tygodni na naukę nie tylko polskich słów, lecz także akcentu, aby wiarygodnie wypaść na ekranie. Poddała się też fizycznej metamorfozie – schudła i zgoliła głowę. Jako swoje źródło inspiracji podaje aktorkę Elżbietę Czyżewską, którą określiła niegdyś jako osobę fascynującą i emanującą wyjątkową kobiecością.

Marlon Brando jako Stanley Kowalski (Tramwaj zwany pożądaniem)

Stanleya na deskach teatru grało kilkunastu aktorów, na dużym ekranie miał jednak twarz Marlona Brando, który w momencie premiery filmu był jeszcze stosunkowo nieznany – to właśnie rola Kowalskiego przyniosła mu dużą popularność. Kowalski to nieprzyjemny, brutalny i agresywny mężczyzna niestroniący od alkoholu. Caroline Golab w swojej publikacji “Stellaaaaaa . . . . . . !!!!!!!!: The Slavic Stereotype in American Film” twierdziła, że Kowalski jest przykładem obraźliwego stereotypu Amerykanina polskiego pochodzenia. Nie zgodził się z tym Joseph W. Zurawski, który w tekście „Out of Focus: The Polish American Image in Film” stwierdził, że Kowalski identyfikuje się wyłącznie jako Amerykanin.

Marilyn Monroe jako Sugar „Kane” Kowalczyk (Pół żartem, pół serio)

Monroe w jednej ze swoich najsłynniejszych ról, uhonorowanej zresztą Złotym Globem. Aktorka wciela się w Sugar, piosenkarkę polskiego pochodzenia, z którą zaprzyjaźniają się główni bohaterowie (udający wówczas kobiety). Sugar to przesympatyczna, urocza kobieta, która ceni sobie dobrą zabawę i nosi przy sobie piersiówkę z alkoholem. O występie Monroe sporo mówi się w kontekście jej pracy na planie – aktorka często spóźniała się i zapominała tekstu.

Ingrid Bergman jako Helena Sokorowska (Helena i mężczyźni)

Słynna aktorka w filmie Jeana Renoira z 1956 roku zagrała polską arystokratkę, która staje przed wyborem w postaci dwóch zakochanych w niej mężczyzn. Rollana, generała, który jest gotowy porzucić dla niej swoje ambicje wodzowskie, oraz Henryka – stosunkowo zwyczajnego mężczyzny. Rola Bergman spotkała się z powszechnym uznaniem krytyków; została doceniona m.in. przez słynnego Rogera Eberta.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA