search
REKLAMA
Zestawienie

GWIAZDA na GWIEŹDZIE. Najlepiej OBSADZONE filmy w historii

Szymon Skowroński

9 stycznia 2020

REKLAMA

Seria Ocean’s w obiektywie Stevena Soderbergha

Wciąż z dala od błysków fleszy i głównego nurtu, Soderbergh końca lat 80. pozostaje jednym z najciekawszych reżyserów światowego kina. Jego nazwisko nie jest od razu kojarzone, a być może pozostaje dla wielu nieznane, ale ten filmowiec niejednokrotnie udowadniał, że filmowe rzemiosło opanował do absolutnej perfekcji – do tego stopnia, że nie boi mocno eksperymentować z formą. Często zajmuje się kilkoma ważnymi aspektami swoich filmów, obejmując stanowisko na przykład operatora lub montażysty. Na przemian kręci filmy komercyjne i bardziej niszowe, artystyczne, i na obu polach odnosi sukcesy. Jego najsłynniejszym dokonaniem jest bodajże seria komedii kryminalnych o przygodach włamywacza Danny’ego Oceana i jego brawurowego anturażu sprzymierzeńców i wrogów. Przez trzy części serii przewinęły się nazwiska George’a Clooneya, Matta Damona, Brada Pitta, Catherine Zety-Jones, Julii Roberts, Eliotta Goulda, Berniego Maca, Caseya Afflecka, Andy’ego Garcii, Ala Pacino, Dona Cheadle’a, Carla Reinera, Vincenta Cassela i Ellen Barkin. W epizodach wystąpili także Angie Dickinson, Wayne Newton, Oprah Winfrey i wielu, wielu innych.

Ofiary wojny

Hollywoodzcy producenci wprost uwielbiali obsadzać wojenne filmy plejadami gwiazd, jednak chyba najbardziej imponująca ekipa wystąpiła na jednym ekranie w produkcji Richarda Attenborougha O jeden most za daleko: Dirk Bogarde, Sean Connery, Ryan O’Neal, Gene Hackman, Edward Fox, Michael Caine, Anthony Hopkins, James Caan, Maximilian Schell, Liv Ullman, Elliott Gould, Robert Redford, Laurence Olivier i w małym cameo – sam reżyser, a jednocześnie uznany aktor, Richard Attenborough. Równie imponująco prezentuje się lista płac Cienkiej czerwonej linii Terrence’a Malicka: Adrien Brody, Jim Caviezel, George Clooney, John Cusack, Woody Harrelson, Jared Leto, Tim Blake Nelson, Nick Nolte, Miranda Otto, Sean Penn, John C. Reilly, John Savage i John Travolta. Warto w tym momencie wspomnieć o fakcie, że niektórzy z aktorów otrzymali bardzo mało czasu ekranowego mimo dużej ilości nakręconego materiału. Podobno Adrien Brody po premierze filmu był zaskoczony, gdyż w scenariuszu jego postać była jedną z głównych, a w finalnej wersji zostało zaledwie kilka scen z jego udziałem. Cóż, wypada się pogodzić, że największą gwiazdą tej produkcji jest jej niesamowity reżyser – Terrence Malick.

Grand Budapest Hotel i inne miejsca w świecie Wesa Andersona

Od początku swojej kariery Anderson trzyma się konsekwentnie swojego charakterystycznego stylu wizualnego. Jego filmy są jedyne w swoim rodzaju i niemożliwe do podrobienia, a oprócz walorów produkcyjnych i artystycznych Anderson trzyma się sprawdzonej aktorskiej ekipy. Wielu aktorów występuje w każdym jego filmie, w Grand Budapest Hotel spotkali się prawie wszyscy. Wystarczy rzucić okiem na listę obsady, by dostać zawrotów głowy i zobaczyć gwiazdy: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Saoirse Ronan, Léa Seydoux, Jason Schwartzman, Tilda Swinton, Tom Wilkinson i Owen Wilson. Choć większość z tych nazwisk występuje ledwie w małych epizodach, to są to epizody kapitalnie napisane, zagrane i wpadające w pamięć.

Oscarowa gorączka w Graczu Roberta Altmana

Na koniec ciekawostka – film genialnego Roberta Altmana, którego akcja rozgrywa się w Hollywood, a jego bohater na co dzień spotyka gwiazdy wielkiego ekranu. W obrazie wystąpiło więcej zdobywców Oscara i artystów do niego nominowanych niż w jakiejkolwiek innej produkcji, co robi wrażenie, nawet pomimo faktu, że zdecydowana większość występów odbyła się na zasadzie niewielkiego cameo. Laureaci Oscara, których wypatrzymy w Graczu, to: Cher, James Coburn, Louise Fletcher, Whoopi Goldberg, Joel Grey, Anjelica Huston, Jack Lemmon, Marlee Matlin, Tim Robbins, Julia Roberts, Susan Sarandon i Rod Steiger oraz Sidney Pollack, który miał na swoim koncie statuetki za reżyserię i produkcję Pożegnania z Afryką. „Zaledwie” nominowani do nagrody byli z kolei: Karen Black, Dean Stockwell, Michael Tolkin, Gary Busey, Peter Falk, Teri Garr, Jeff Goldblum, Elliott Gould, Sally Kirkland, Buck Henry, Sally Kellerman, Burt Reynolds, Nick Nolte, Richard E. Grant i Lily Tomlin.

REKLAMA