search
REKLAMA
Ranking

10 najbardziej PAMIĘTNYCH momentów z serii o OBCYM

Jakub Piwoński

14 maja 2017

REKLAMA

5. Obcy – ósmy pasażer Nostromo

Pierwsza ekspozycja Obcego. Atak na Bretta

W tej scenie dojrzały Obcy po raz pierwszy mówi widzom „dzień dobry”. I jest to przywitanie godne mistrz. Najbardziej zwraca uwagę w tej scenie gra świateł oraz stopniowanie napięcia. Brett udaje się za kotem, a ten mu ucieka. Mechanik pokładowy natrafia jednak na resztki naskórka, które wzbudzają w nim niepokój. Idąc za ciekawością, wchodzi do kolejnej sali, ciemniejszej, niż ta poprzednia. Przed atakiem następuje jednak zaskoczenie. Jako widzowie mamy okazję ujrzeć Obcego jeszcze przed tym, jak porwie on swoją ofiarą. Postać ksenomorfa bezwiednie powiewa na łańcuchach tuż nad Brettem chłodzącym twarz skapującą wodą. Chcielibyśmy go ostrzec, ale nie możemy.

____________________________________________

4. Obcy 3

Ofiarna śmierć Ripley

Jednym z podstawowych problemów Przebudzenia, czwartej części cyklu, jest to, że stara się sztucznie wznowić to, co zostało tak dobrze, pięknie wręcz, zamknięte. Finałowa scena trzeciej części serii to niesamowita dawka emocji. Następuje wzruszające pożegnanie z bohaterką, która oddała wiele potu i krwi w walce z tytułową kreaturą. Jej poświęcenie wbrew pozorom nie jest zaskoczeniem – to naturalna kolej rzeczy honorowej postawy, którą przez cały czas bohaterka odzwierciedlała. Choć Bishop stara się ją odwieść od tej decyzji, Ripley pozostaje nieugięta, wiedząc, jak wielkim zagrożeniem jest Obcy dla rodzaju ludzkiego. W jednej z wersji filmu, lecącą w otchłań bohaterka wyraźnie przytula małego ksenomorfa, który właśnie przed momentem się narodził. Tak jakby chciała na krótko przed śmiercią pogodzić się ze złem, z którym przyszło jej walczyć.

____________________________________________

3. Obcy – ósmy pasażer Nostromo

Prawda o Obcym. Prawda o Ashu

Zanim powstała seria prequeli do historii o Obcym, istniało tylko jedno wytłumaczenie tego, czym jest kosmiczny potwór – i dla wielu widzów było one wystarczające. Prawdę ujawnia android Ash w scenie swojej śmierci. Obcego określa on mianem organizmu doskonałego i czystego, który ma tą przewagę nad człowiekiem, że jego działań nie ogranicza brzemię sumienia i sztucznej moralności. Jest zatem złem wcielonym, nie posiadającym początku ani końca. Scena ta jest zarazem jednym z większych zaskoczeń filmu – choć Ash wzbudza podejrzenia, to jednak nie sądzę, by ktokolwiek z nas podczas pierwszego seansu przypuszczał, że jest on androidem.

____________________________________________

2. Obcy – decydujące starcie

Konfrontacja z królową, czyli „Get away from her, you bitch!”

W drugiej części filmu Camerona, Ellen Ripley nie jest już tą samą bohaterką. Ma serdecznie dosyć zarówno zła, jakie wyrządza Obcy, jak polegania na innych w kwestii jego zwalczania. Choć ma okazję do ucieczki, w finale postanawia wziąć ostatecznie sprawy w swoje ręce. Uwolnienie dziewczynki z rąk kosmicznych potworów jest dla niej aktem symbolicznym – chcę sobie w ten sposób zrekompensować fakt, że już nigdy nie porozmawia z własną córką. Konfrontacja z królową jest zatem pojedynkiem sfrustrowanych matek. To zapierająca dech sekwencja, która wbrew pozorom rozpoczyna się bardzo niewinnie. Ripley ma przecież okazję do wyjścia z „sali rozrodu” bez szwanku. Swoistą wisienką na torcie jest druga część sekwencji, przedłużająca finał – walka Ripley z królową „na pięści”, gdy ta pierwsza przywdziewa mechaniczny egzoszkielet. To także prawdziwy pomnik wystawiony efektom praktycznym, które nigdy wcześnie i nigdy później nie wyglądały już tak dobrze w pełnym dynamizmie.

____________________________________________

1. Obcy – ósmy pasażer Nostromo

Narodziny

Scena-ikona. Według mnie, nie ma w całej serii momentu, który lepiej identyfikowałaby zarówno treść, jak i symbolikę postaci Obcego (w tym wypadku, będącego ucieleśnieniem seksualnych lęków człowieka). Akt narodzin dogłębnie przeraża, gdyż po pierwsze dokonuje się na mężczyźnie – istocie niezdolnej do poczęcia – a po drugie, wydobywające się „dziecko” przyczynia się do śmierci nosiciela, rozpoczynając tym samym pochód zniszczenia. A przecież poród z założenia ma być triumfem życia… Scena działa także dlatego, że jako widzowie nie jesteśmy przygotowani na taki rozwój wydarzeń – sielankowa kolacja ma zadanie uspokojenia naszych emocji i zarazem czujności.

____________________________________________

Suplement, czyli momenty równie pamiętne, które nie załapały się do zestawienia:

  • Odkrycie Space Jockeya (Obcy – ósmy pasażer Nostromo)
  • Bishopa sztuczka z nożem (Obcy – decydujące starcie)
  • Ofiarna śmierć bezbronnego Dillona (Obcy 3)
  • Samoaborcja Shaw (Prometeusz)
  • Kapitan Dallas przeszukujący szyld wentylacyjny (Obcy – ósmy pasażer Nostromo)
  • Kuse majteczki Ripley i ostatnie spotkanie z Obcym (Obcy – ósmy pasażer Nostromo)
  • Popis umiejętności koszykarskich klona Ripley (Obcy: Przebudzenie)
  • Atak Davida na miasto inżynierów (Obcy: Przymierze)

Czy waszym zdaniem o czymś zapomniałem? Dzielcie się w komentarzach swoimi pomysłami pamiętnych momentów.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA