search
REKLAMA
Zestawienie

Filmy, które MUSISZ obejrzeć, zanim SHOWMAX zniknie z Polski

Janek Brzozowski

7 stycznia 2019

REKLAMA

Detroit

detroit bigelow

Wyreżyserowane przez Kathryn Bigelow w 2017 roku Detroit zostało zupełnie pominięte przy rozdaniu najważniejszych nagród filmowych. Szerokim łukiem ominęły je Oscary, Złote Globy czy choćby Critics’ Choice Awards. Dlaczego? Konkurencja była zbyt mocna? Nie wydaje mi się. Film Bigelow o głowę przebija takie pozycje jak Czas mroku albo Czwarta władza, a te dwa tytuły walczyły przecież o Oscara w najważniejszej kategorii. Gorąco zachęcam was do obejrzenia Detroit i wyrobienia sobie własnego zdania na ten temat. Jeżeli nawet niespecjalnie przypadnie wam do gustu pod względem czysto filmowym, to na pewno dowiecie się czegoś nowego o zamieszkach, które w 1967 roku rozniosły The Motor City w pył.

Filmy braci Coen

Znajdziemy ich w ofercie Showmaxa aż pięć. Trzy niezaprzeczalne klasyki, zrealizowane jeszcze w XX wieku, czyli (w kolejności powstania): Barton Fink, Fargo oraz Big Lebowski; a także dwie nieco nieco nowsze pozycje z repertuaru słynnego duetu: komedię Okrucieństwo nie do przyjęcia z Clooneyem i Zetą-Jones w rolach głównych oraz obsypany Oscarami To nie jest kraj dla starych ludzi. Pod względem filmów braci Coen Showmax bije na głowę Netfliksa, w którego ofercie odnajdziemy zaledwie jeden tytuł podpisany przez Joela oraz Ethana – Balladę o Busterze Scruggsie.

Filmy Davida Lyncha

W ofercie Showmaxa odnajdziemy również pięć filmów autorstwa Davida Lyncha. Najstarszym z nich jest debiut pełnometrażowy amerykańskiego reżysera, czyli surrealistyczna Głowa do wycierania. Dalej znajdziemy na Showmaxie jeszcze Blue Velvet, nagrodzoną Złotą Palmą w 1990 roku Dzikość serca, powiązane z kultowym serialem Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną oraz chyba mój ulubiony obraz Davida Lyncha, Zagubioną autostradę. Jeżeli któregoś z tych filmów do tej pory nie udało wam się obejrzeć, to do ostatniego dnia stycznia macie okazję legalnie zmienić stan rzeczy.

Filmy Wojtka Smarzowskiego

Wojtek Smarzowski

Smarzowski z Showmaxem związany był praktycznie od początku zaistnienia platformy w naszym kraju. Nakręcił nawet na potrzeby promocji serwisu krótkometrażówkę pt. Ksiądz z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej. Poza tym trwającym niecałe dwadzieścia minut filmem odnajdziemy na Showmaxie jeszcze cztery pełne metraże zrealizowane przez Wojciecha Smarzowskiego. Są to kolejno wedle daty premiery: Wesele, Dom zły, Drogówka oraz Pod mocnym aniołem.

Janek Brzozowski

Janek Brzozowski

Student poznańskiego filmoznawstwa. Licencjat poświęcił "Pogardzie" Godarda, "Nocy amerykańskiej" Truffaut oraz skomplikowanej relacji, łączącej obu twórców. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Wielki fan umiejętności aktorskich Jamesa Deana i Jimmy'ego Stewarta oraz urody Ryana Goslinga i Elle Fanning. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna (od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony). Ostatnimi czasy odkrywa w sobie ogromne pokłady miłości względem kina dokumentalnego. Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym. E-mail kontaktowy: jan.brzozowski@protonmail.com

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA