search
REKLAMA
Ranking

FILMY GÓRSKIE. Z wysoka widok jest lepszy

Karolina Dzieniszewska

22 grudnia 2017

tlo
REKLAMA

Krzyk kamienia

fucking bornholm grzegorz damiecki jasmina polak

Werner Herzog ponownie stawia człowieka naprzeciwko potęgi i okrucieństwa przyrody, jednak tym razem jego głównym przeciwnikiem będzie inny człowiek. Krzyk kamienia to historia zuchwałego pojedynku dwójki himalaistów, którzy odrobinę nieopatrznie stają w szranki o zdobycie szczytu Cerro Torre w Patagonii. Pycha i zuchwałość zostaje przypłacona śmiercią jednego z członków ekipy, ale młodego Martina niczego to nie uczy: dalsze zmagania o bycie zdobywcą zamieniają się w telewizyjne show. Herzog rzuca swoim bohaterom wyzwanie, pozwalając na starcie się dwóch żywiołów, młodości i doświadczenia, by pokazać, jak idée fixe pierwszeństwa stopniowo zawłaszcza kolejne strefy życia obu mężczyzn, na co góra pozostaje niewzruszona.

Północna ściana

anna kazejak agnieszka grochowska fucking bornholm fucking bornholm agnieszka grochowska anna kazejak

Ironizując, można by powiedzieć, że potędze i surowości gór nie sprostała nawet III Rzesza. Oddając jednak sprawiedliwość filmowi i jego twórcom, należy docenić dramatyczny realizm Północnej ściany – wyścigu dwóch duetów o tytuł zdobywców jednej z wielkich ścian Północnych Alp, tytułowego zboczu Eigeru. Kontekst nazistowskiej propagandy pozostaje oczywiście stale obecny, bowiem dygnitarze wyraźnie potrzebują bohaterów, którzy udowodnią „lepszość” rasy aryjskiej zarówno pod względem fizycznym, jak i w kwestii hartu ducha i wiary w dokonanie niemożliwego. Jednak bardziej poruszająca jest tu determinacja oraz walka o każdy krok, kiedy bohaterowie odczuwają swoją małość oraz bezbronność wobec nieprzejednanej, prawie pionowej przestrzeni, zwłaszcza że oglądani z perspektywy lat (akcja dzieje się w latach 30.) zdają się zupełnie nieprzygotowani oraz nieubezpieczani.

Alive, dramat w Andach

DAKOTA JOHNSON opowiada o trudach realizacji 50 TWARZY GREYA Nie zgadzaliśmy się ze sobą

To być może najdramatyczniejszy film ze wszystkich, bezpośrednio związany z trudnym pytaniem o cenę przeżycia. Katastrofa lotnicza z drużyną rugby zdarzyła się naprawdę. Rozbitkowie utknęli niedaleko granicy Chile, w praktycznie niedostępnym zakątku Andów. Kiedy kolejne osoby umierały w wyniku wycieńczenia, wychłodzenia bądź od ran powypadkowych, akcja ratownicza została przerwana, skazując kilkanaście osób na pewną śmierć. Późniejsze losy ocalałych wywołały szeroką dyskusję o granicach człowieczeństwa w tak granicznych sytuacjach, gdyż okazało się, iż jedynym sposobem na ratowanie się przez śmiercią głodową był kanibalizm. Alive… wytwarza atmosferę psychologicznej klaustrofobii i histerii, kiedy rozbitkowie na różne sposoby próbują zdecydować, co zrobić, a każda decyzja wydaje się równie zła: nieważne, czy byłoby to czekanie, czy wyruszenie nieprzygotowanym w góry. Jednak co oznacza bycie cywilizowanym wobec skrajnej wręcz determinacji do przeżycia i czy takie akty można oceniać? Pokłosiem tamtych wydarzeń jest również dokument Rozbitkowie (2007).

Granice wytrzymałości

FUCKING BORNHOLM Being Polish woman Recenzja

W dobrych czasach wczesnych wieczorów z polską telewizją nie-jakościową ten film naprawdę robił wrażenie. Z perspektywy czasu oraz kilku innych tytułów wciąż można pozostawać pod wrażeniem, jednak ukierunkowanym na twórczą bezczelność. Cóż, nie jest to film, po którym należy się spodziewać mrożącego krew w żyłach, szczerego dramatyzmu, poruszania kwestii ostatecznych czy chociażby poszanowania praw fizyki. Peter Garrett organizuje bowiem akcję ratowniczą na wieść o tym, że jego siostra wraz z dwójką innych alpinistów ugrzęzła w lodowej szczelinie gdzieś na K2. Jego ekipa to zbiór iście himalajskich stereotypów i cała dalsza akcja będzie głównie brawurową kaskaderką oraz kilkoma bzdurnymi rozwiązaniami scenariuszowymi; nie ma tu mowy o jakiejkolwiek psychologii. Jednak należy pamiętać, by nie bawić się samemu nitrogliceryną w ogródku, bo może wybuchnąć.

(Pozdrowienia dla fenomenalnej jak zawsze Izabelli Scorupco!)

Avatar

Karolina Dzieniszewska

REKLAMA