search
REKLAMA
Zestawienie

FILMY dziejące się w CZASIE RZECZYWISTYM

Jacek Lubiński

29 marca 2020

REKLAMA
Ledwo opadł kurz po wojennym 1917, które za pomocą sfingowanego pojedynczego ujęcia bezustannie podąża za bohaterami, dając tym samym złudzenie akcji filmowanej w czasie rzeczywistym (z drobną przerwą). Wcześniej podobne rozwiązania proponowały też nakręcona aparatem fotograficznym Victoria oraz Rosyjska arka, które naprawdę powstały na jednym ujęciu – ergo w istocie dzieją się w czasie rzeczywistym. Nie one jedyne. Poniżej inne przykłady produkcji, które współgrają z czasem.

Dwunastu gniewnych ludzi

Klasyk od Sidneya Lumeta to tytułowy tuzin chłopa siedzących w jednym pomieszczeniu i debatujących nad losem oskarżonego w sądowym procesie. Samego procesu ani jego następstw nie widzimy. Wraz z ławą przysięgłych wchodzimy do sali obrad i tam dowiadujemy się wszystkich informacji oraz śledzimy przebieg rozważań nad winą anonimowego dla nas człowieka, do którego zbliżają nas wypowiedzi dwunastu innych osób. Bohaterowie debatują dokładnie tyle, ile trwa film, czyli nieco ponad półtorej godziny. Ale co to jest za czas! Co ciekawe, remake dzieła nie korzysta już z podobnego rozwiązania i tam zahaczamy zarówno o salę sądową, jak i korytarze budynku.

Czerwona linia / Ocalić Nowy Jork

Ponownie Lumet. Teraz każe nam nerwowo towarzyszyć politycznym decyzjom na najwyższym szczeblu, tuż obok czerwonego guzika. Ten zimnowojenny thriller to multum osób kontaktujących się ze sobą w różnoraki sposób, najczęściej za pomocą telefonu, i dokonujących wyborów, od których zależy byt reszty ludzkości. Brak muzyki jedynie podkreśla powagę krytycznej sytuacji, którą za pomocą różnorakich środków próbuje się opanować w ciągu niecałych dwóch godzin seansu. Napięcie jest jednak na tyle duże, iż ma się wrażenie, że bohaterowie tego czasu mają jeszcze mniej. Bardzo dobrze podkreśla to remake rzeczonego dzieła, przeniesiony do telewizji w ramach transmisji na żywo – przy zachowaniu czarno-białej, minimalistycznej stylistyki jego 86 minut wydaje się jeszcze bardziej przerażającym doświadczeniem namiastki końca ludzkości. Oba filmy powstały na bazie powieści Eugene’a Burdicka i Harveya Wheelera o tym samym tytule – Fail-Safe, oznaczającym w skrócie system bądź plan działania mający zapobiec awarii, czy też bardziej w tym wypadku: katastrofie.

Locke

Koncert jednego aktora. Tom Hardy wsiada do auta i pomyka autostradą do innego miasta. W trakcie jazdy nieprzerwanie rozmawia przez telefon z różnymi osobami, które są ważne w danej chwili jego życia. Film kończy się po niespełna półtorej godzinie jazdy, kiedy to tytułowy bohater dociera do celu. Tym samym pokonuje dwugodzinną trasę z Birmingham do Londynu (aczkolwiek jedzie nocą). Ale nie zakłamuje to czasu, jaki mija od momentu, gdy Locke zasiadł za kółkiem.

Na żywo

Sensacyjne kino dosłownie ścigające się z czasem (oryginalny tytuł to wszak Nick of Time). Johnny Depp gra wdowca, którego córkę porywają Christopher Walken i spółka. Dziecku nic się nie stanie, o ile tatuś zrobi coś dla nich. Konkretnie ma… zabić przebywającą w pobliskim hotelu panią senator. Na ten niecny czyn ma jedynie półtorej godziny, czyli dokładnie tyle, ile trwa cała produkcja. Oczywiście, jak na Hollywood przystało, zdarzają się chwile, gdy trzeba nieco przymknąć oko na pokazany poprzez montaż upływ czasu. Generalnie to jednak bardzo wierny swojemu założeniu film akcji, który zapewne niedługo przypomnimy w cyklu Action Collection z uwagi na zbliżającą się okrągłą rocznicę premiery.

Pieskie popołudnie

Raz jeszcze film Lumeta, który najwyraźniej lubił taki styl narracji. Tym razem reżyser pokazuje nieudany, wielce amatorski napad na bank i jego następstwa. Z trzech zdesperowanych facetów jeden ucieka jeszcze przed akcją i na miejscu zostają Al Pacino oraz nerwowy John Cazale, którzy odbijają się od bankowych ścian, gdy nic nie idzie po ich myśli, a na zewnątrz czai się policja. Ta oparta na prawdziwych wydarzeniach hollywoodzka klasyka zamyka się w nieco ponad dwóch godzinach. I mniej więcej tyle czasu mija na ekranie od momentu, gdy Sonny i jego kumple zajeżdżają pod bank z zamiarem szybkiej wypłaty.

Avatar

Jacek Lubiński

KINO - potężne narzędzie, które pochłaniam, jem, żrę, delektuję się. Często skuszając się jeno tymi najulubieńszymi, których wszystkich wymienić nie sposób, a czasem dosłownie wszystkim. W kinie szukam przede wszystkim magii i "tego czegoś", co pozwala zapomnieć o sobie samym i szarej codzienności, a jednocześnie wyczula na pewne sprawy nas otaczające. Bo jeśli w kinie nie ma emocji, to nie ma w nim miejsca dla człowieka - zostaje półprodukt, który pożera się wraz z popcornem, a potem wydala równie gładko. Dlatego też najbardziej cenię twórców, którzy potrafią zawrzeć w swym dziele kawałek serca i pasji - takich, dla których robienie filmów to nie jest zwykły zawód, a niezwykła przygoda, która znosi wszelkie bariery, odkrywa kolejne lądy i poszerza horyzonty, dając upust wyobraźni.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA