search
REKLAMA
Zestawienie

Do kocyka i herbatki. 10 filmów z JESIENNYM KLIMATEM

Karol Barzowski

24 listopada 2019

filmy z jesiennym klimatem
REKLAMA

Jesień w pełni. Za oknem najczęściej szaro i ponuro. Robi się coraz zimniej, ciemniej, deszcz regularnie dudni o szyby. Dla większości osób to znienawidzona pora roku. Po lecie, kiedy nabieramy energii, przychodzi czas na wyciszenie, a często gorszy humor. Są jednak ludzie, którzy jesień nie tylko tolerują – oni bardzo ją lubią! Cieszą ich spadające z drzew kolorowe liście, herbata z miodem pita pod kocem, jedzony litrami krem z dyni i tak dalej, i tym podobne. Nie ukrywam, że również do nich należę. Wieczorny seans z kubkiem czegoś gorącego, gdy na zewnątrz świat jakby zastyga, to coś, do czego nie trzeba mnie dwa razy namawiać. A do takiego chłonięcia jesiennego klimatu pełnego zadumy świetnie nadają się filmy, które rozgrywają się właśnie w tym okresie. Chcecie kilka propozycji? Proszę bardzo!

Dosięgnąć kosmosu

Jake Gyllenhaal Dosięgnąć kosmosu

Na początek nieco zapomniany film – Dosięgnąć kosmosu z 1999 roku. Po prostu nie mogło go w tym zestawieniu zabraknąć. W końcu jego oryginalny tytuł to October Sky (Październikowe niebo). Rzecz została oparta na faktach i opowiada o nastolatku, który po zobaczeniu na niebie Sputnika konstruuje własną rakietę. Chłopak pochodzi z miasteczka z Wirginii Zachodniej, gdzie nie ma perspektyw dla młodych ludzi. Wszyscy pracują w górnictwie, a jedyną szansą na wyrwanie się z Coalwood jest stypendium sportowe. Homer wraz z kolegami postanawia jednak powalczyć o marzenia. To taki typowy amerykański film o dążeniu do celu pomimo przeciwności, ale wykonano go naprawdę solidnie. Ma to swój urok, a końcówka, w której widzimy rzeczywiste zdjęcia uczestników wydarzeń, potrafi nieźle rozczulić. Poza tym w obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak młody Jake Gyllenhaal, Chris Cooper i Laura Dern.

Kiedy Harry poznał Sally

Meg Ryan i Billy Crystal

Ta kultowa komedia romantyczna, w której oglądamy urywki znajomości tytułowych bohaterów rozłożone na 12 lat, rozgrywa się w ciągu różnych pór roku. I choć najbardziej popularną sceną filmu jest oczywiście ta z udawaniem orgazmu w restauracji, to wielu widzów równie ciepło wspomina rozmowę Harry’ego i Sally o fantazjach erotycznych. Odbywa się ona w nowojorskim Central Parku w najpiękniejszej odsłonie – kiedy na drzewach widać całe mnóstwo kolorów, a drogi wypełnia liściasty dywan. Po prostu piękny obrazek, wykorzystany zresztą na większości plakatów.

Wizyta u April

Katie Holmes Wizyta u April

W Stanach Zjednoczonych jesień kojarzy się automatycznie ze Świętem Dziękczynienia. Jest sporo znanych filmów, które wykorzystują motyw tego ważnego dla Amerykanów okresu. Można tu wymienić choćby Zapach kobiety, Samoloty, pociągi i samochody albo Rodzinę Addamsów 2. Ja w tej tematyce mam jednak inną ulubioną produkcję, mianowicie Wizytę u April z Katie Holmes w głównej roli. To niskobudżetowe, bardzo skromne kino, ale takie, które trafia do serca. Wzrusza bez używania tanich sztuczek – nawet śmiertelną chorobę matki tytułowej bohaterki przedstawiono zupełnie inaczej niż w większości podobnych filmów. Obejrzyjcie ten film chociażby dla Patricii Clarkson, która za swój drugoplanowy występ otrzymała nominację do Oscara.

Jeździec bez głowy

Johnny Depp Jeździec bez głowy

Jak jesień, to Halloween. Choć w Polsce to święto jeszcze nie zdążyło się zadomowić, wielu widzów na przełomie października i listopada lubi sięgać po filmy z dreszczykiem. Ja w tym roku wybrałem Jeźdźca bez głowy – niezwykle klimatyczną produkcję Tima Burtona, w której horror miesza się z groteską. O ile do samego filmu miałbym kilka zastrzeżeń, o tyle jego wizualną stroną można się tylko zachwycać. Wykreowane na ekranie Sleepy Hollow jest prowincjonalnie urocze, a jednocześnie przerażające. Ponura jesień tylko sprzyja w tworzeniu świetnej atmosfery.

Mamuśka

Susan Sarandon i Julia Roberts

Mamuśka w reżyserii Chrisa Columbusa to wyciskacz łez, przyznaję, ale w tej kategorii po prostu nie ma sobie równych. Jeśli nie szlochacie podczas seansu, macie chyba serce z kamienia. Susan Sarandon wciela się w kobietę, której małżeństwo się rozpadło – mąż porzucił ją dla młodszej. Panie, najdelikatniej mówiąc, nie mają dobrych stosunków, a spotykać się czasem muszą ze względu na dzieci. Jackie wcale nie smuci się, że córka i syn nie dogadują się z macochą, bo po prostu jej nienawidzi. Wszystko się jednak zmienia, gdy dowiaduje się, że jest ciężko chora, a grana przez Julię Roberts Isabel prawdopodobnie będzie musiała ją zastąpić. W zasadzie cały film rozgrywa się jesienią, co sprawia, że ta historia wybrzmiewa jeszcze mocniej. Inną niezwykle wzruszającą historią o podobnej tematyce jest Jedyna prawdziwa rzecz z kolejną wielką aktorką, Meryl Streep – tam również jesień ma istotne znaczenie dla narracji.

REKLAMA