CHRIS PRATT. Przez Hawaje do Hollywood
Bo czy kilka lat wcześniej ktokolwiek przewidziałby, że ten poczciwy chłopina z Lake Stevens w stanie Waszyngton, który odpadł z castingów do Star Treka J.J. Abramsa i Avatara Jamesa Camerona, bo – cytuję – nie miał w sobie „tego czegoś”, będzie czołową postacią dwóch spośród największych blockbusterów sezonu, zarabiając ponad 1,2 miliarda dolarów? Chris Pratt, poczciwy chłopak z sąsiedztwa, który zaledwie kilkanaście miesięcy wcześniej pozbył się krągłości i nigdy wcześniej nie zagrał głównej roli w filmie, został pierwszoplanowym bohaterem w Strażnikach galaktyki Jamesa Gunna, jednej z najbardziej cool pozycji w filmowym uniwersum Marvela (które samo w sobie jest dość cool), a na dodatek podłożył głos protagoniście największej pozytywnej niespodzianki sezonu, Lego: Przygody Christophera Millera i Phila Lorda. Z dnia na dzień stał się pierwszoligową postacią Hollywood – każdy chciał z nim rozmawiać, bo nikt na dobrą sprawę nie wiedział, kim tak naprawdę jest Chris Pratt. Wszyscy zadawali pytanie: jak to się stało, że pulchny i głupiutki Andy z Parks and Recreation w ciągu kilku lat awansował do roli superbohatera?
Podobne wpisy
A Chris po prostu postanowił wreszcie wdrożyć w życie ostatni etap planu „być cholernie bogatym i sławnym”. Już rok po ogromnym sukcesie Strażników galaktyki, których drugą odsłonę możemy właśnie oglądać na naszych ekranach, Pratt wystąpił w reaktywacji kultowej Spielbergowskiej serii o dinozaurach – Jurassic World Colina Trevorrowa spełniło większość stawianych temu projektowi oczekiwań, a Chris Pratt znalazł się wśród najmocniejszych punktów tego widowiska. Film zarobił ponad 1,6 miliarda dolarów i dziś jest numerem 4 na liście najbardziej kasowych produkcji w historii kina. Po tak spektakularnym sukcesie nikt już nie miał wątpliwości – oto jesteśmy świadkami nowej gwiazdy Hollywood, która jest w stanie udźwignąć ciężar presji związanej z udziałem w superprodukcji. Rok 2016 tylko te wnioski potwierdził – udział w remake’u Siedmiu wspaniałych autorstwa Antoine’a Fuquy, a zwłaszcza w Pasażerach Mortena Tylduma na dobre umieścił Chrisa w gronie aktorów orbitujących w sferze wielkich budżetów. I choć żaden z tych filmów nie powtórzył sukcesu dzieł Gunna czy Trevorrowa, rozwój kariery Pratta nie stracił impetu – wszak poza sequelem Strażników galaktyki aktor zaangażowany jest też w produkcję kolejnej odsłony Avengers (gdzie ponownie wcieli się w Petera Quilla aka Star-Lorda, postać ze Strażników właśnie) i kontynuację Jurassic World. Można zatem w ciemno obstawiać, że rok 2018, kiedy oba tytuły pojawią się w kinach, będzie tym, w którym Chris Pratt rozbije boksofisowy bank.
***
Trudno dziś uwierzyć, że jeszcze cztery lata temu większość widzów na świecie ledwie kojarzyła chłopaka z Lake Stevens, który dzięki jednej – wydawałoby się – głupiej decyzji o porzuceniu koledżu trafił do Hollywood objazdem przez Hawaje. Dziś Chris Pratt jest jedną z najbardziej bankable stars i nie zanosi się na to, by miało się to wkrótce zmienić. Bo poza byciem naprawdę utalentowanym aktorem jest też świetnym, zabawnym i naturalnym gościem o nietuzinkowej osobowości. A takie gwiazdy widzowie chcą oglądać jak najdłużej.
korekta: Kornelia Farynowska