search
REKLAMA
Zestawienie

7 najbardziej DOCHODOWYCH filmów dokumentalnych WSZECH CZASÓW

Jakub Zalewski

31 sierpnia 2020

REKLAMA

Everest

Uwielbiam góry, ale mam lęk wysokości i nigdy nie odważyłbym się wspiąć na żadną z nich. Dlatego z bezpiecznej odległości obserwuję i podziwiam ich piękno. Dla miłośników wypraw górskich ten film to na pewno strzał w dziesiątkę. Autentyczna opowieść o ekspedycji z roku 1996 na największą górę świata – Mount Everest. Film opowiada o zmaganiach ludzi marzących o zdobyciu tego szczytu. Butle tlenowe, specjalistyczny sprzęt, racje żywieniowe, zdrowy rozsądek, wytrwałość, lawiny, zamiecie śnieżne – to tylko kilka z wielu rzeczy, z którymi muszą mierzyć się odważni śmiałkowie wypraw górskich. Trwający 44 minuty film zdobył uznanie widzów, a jego kasowy sukces szacowany jest na prawie 128 milionów dolarów!

Stacja kosmiczna (IMAX 3D)

Dobrze trafiliście, ponieważ kolejnym dokumentem w tym zestawieniu jest kanadyjsko-amerykańskie dzieło zrealizowane przez IMAX 3D. Był to pierwszym film 3D nakręcony w kosmosie. Opowiada on historię montażu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wybudowanej na orbicie i towarzyszy między innymi astronautom podczas tej wymagającej wyprawy. Technologia idzie tak mocno do przodu, że prawdopodobnie przemysł filmowy postawi kiedyś na produkowanie filmów w kosmosie. Krążą plotki, że przymierza się do tego Tom Cruise, który wraz z Elonem Muskiem planuje tworzyć sceny na wspomnianej wyżej stacji kosmicznej. Stacja Kosmiczna zarobiła ponad 126 milionów dolarów!

Earth

Na przestrzeni lat powstało kilka świetnych filmów dokumentalnych, w których poruszane były tematy piękna i kondycji naszej planety. Do teraz zachwycam się tymi, które stworzył Ron Fricke – Baraka i Samsara. W dokumencie Earth twórcy skupiają się na różnorodności siedlisk oraz stworzeń na planecie. Podążają z kamerą za trzema osobnikami: niedźwiedziem polarnym, słoniem afrykańskim oraz wielorybem humbaką. Głównym założeniem dokumentu jest ukazanie trudności w przetrwaniu wielu gatunków zwierząt na ziemi przez zmiany środowiskowe spowodowane ingerencją człowieka lub procesami ekologicznymi. Film zarobił ponad 116 milionów dolarów!

REKLAMA