search
REKLAMA
Zestawienie

7 najbardziej DOCHODOWYCH filmów dokumentalnych WSZECH CZASÓW

Jakub Zalewski

31 sierpnia 2020

REKLAMA

Bardzo często wspomina się o filmach fabularnych, które odniosły kasowy sukces. Istnieją jednak filmy dokumentalne, które nie dość, że poruszają niezmiernie ciekawe tematy, to potrafią jeszcze rozbić bank sumą zarobionych pieniędzy. Przedstawiam siedem najbardziej dochodowych filmów dokumentalnych wszech czasów

Michael Jackson’s This Is It

Śmierć Michaela Jacksona wstrząsnęła całym światem. Dosłownie, ponieważ Król Popu rozpoznawalny był w każdej części globu. Wielu z nas pamięta show, jakie tworzył Jackson, wchodząc na scenę. Obłędny moonwalk podczas wykonywania utworu Billie Jean, przepiękna scenografia na koncertach, biała rękawiczka z kryształami od Swarovskiego i wiele innych elementów, które wpływały na rozpoznawalność tego twórcy. W 2009 roku ekipa filmowa realizowała materiał z przygotowania Michaela Jacksona do serii 50 koncertów w Londynie zatytułowanych This is it. Niestety z powodu przedawkowania leku znieczulającego mężczyzna zmarł w wieku 50 lat, na 3 tygodnie przed pierwszym koncertem. Oprócz samego materiału filmowego, który powstał na próbach, zdecydowano się nakręcić film dokumentalny o późniejszym tytule Michael Jackson’s This Is It, który zarobił na całym świecie ponad 252 miliony dolarów!

Wielki Kanion Kolorado: Ukryte sekrety

Do tej pory mogę jedynie napawać się jego widokiem na zdjęciach lub filmach. Przypuszczam, że na żywo robi ogromne wrażenie, skoro nawet na fotografiach z kosmosu zapiera dech w piersiach. Co ciekawe, w 1984 roku powstał krótkometrażowy film dokumentalny zatytułowany Wielki Kanion Kolorado: Ukryte sekrety, przedstawiający historię ludzkości, a dokładniej kultury Indian Anasazi w rejonach Wielkiego Kanionu. Duża część filmu to ujęcia samolotowe ukazujące przepiękne tereny w Stanach Zjednoczonych. Całość trwa zaledwie 34 minuty, jednak sporo mówi się o sukcesie kasowym tego dzieła. Dokument zarobił na całym świecie 239 milionów dolarów!

Fahrenheit 9/11

Trzeba przyznać, że Michael Moore porusza tematy bardzo chwytliwe i kontrowersyjne. Najpierw w Roger i ja opowiadał o zamknięciu zakładów General Motors w Michigan, gdzie pracę utraciło ponad 30 000 osób. Potem w oscarowych Zabawach z bronią pokazywał, jakie są skutki posiadania broni palnej przez Amerykanów, a następnie stworzył swoje najbardziej kasowe dzieło – Fahrenheit 9/11. Film w złym świetle ukazuje George’a Busha i jego politykę, w której zarzuca mu się, że utrzymywał stałe kontakty z rodziną samego Osamy Bin Ladena. Teorii spiskowych jest wiele, prawdy nie poznamy zapewne nigdy. Dokument zdobył uznanie na festiwalu w Cannes, a zarobił ponad 221 milionów dolarów!

Marsz pingwinów

Kiedy czytam o tym filmie, na myśl przychodzi mi Werner Herzog wypowiadający się na temat jednego z pingwinów w dokumencie Spotkania na krańcach świata. Opisywał on wtedy odłączenie się jednego z osobników i wędrówkę w kierunku gór. Marsz pingwinów to historia o poszukiwaniu miłości. Taką naturę mają pingwiny cesarskie, które co roku wyruszają na wyprawę i poszukają idealnego partnera do założenia pingwiniej rodziny. Kiedy znajdą tego jedynego, dochodzi do wychowywania małego osobnika. Przepiękna historia zwierząt na zimnej Antarktyce, która zdobyła rzeszę fanów na całym świecie. Film otrzymał Oscara i zarobił ponad 133 miliony dolarów!

REKLAMA