search
REKLAMA
Zestawienie

10 NAJLEPSZYCH kreskówek HANNA-BARBERA. Nostalgia atakuje!

Jakub Piwoński

17 marca 2019

REKLAMA

Jonny Quest

Tytułowy bohater, nastolatek, którego cechują inteligencja i odwaga, towarzyszy swemu ojcu w licznych, często niebezpiecznych przygodach. Tych, którzy kojarzą studio Hanna-Barbera głównie z humorem, niedorzecznością i przymrużeniem oka, ten serial może zadziwić. To bowiem pierwszy przykład, gdy studio uderzyło w nieco poważniejsze tony, stawiając w pierwszej kolejności na realistyczną akcję i realistyczne postacie. Konwencja najwyraźniej się sprawdziła, gdyż Jonny Quest dał początek jeszcze kilku innym pamiętnym seriom, z pełnokrwistymi bohaterami, w tym m.in. Kosmicznemu duchowi, The Herculoids czy Birdmanowi i Triu z Galaktyki. Powstały na bazie komiksu Douga Wildeya serial przygodowy po raz pierwszy wystartował w połowie lat sześćdziesiątych. Potem wrócił jeszcze w latach osiemdziesiątych (Nowe przygody Jonny’ego Questa) i dziewięćdziesiątych (Prawdziwe przygody Jonny’ego Questa). Od jakiegoś czasu mówi się o przeniesieniu tej historii na srebrny ekran, ale wciąż brak konkretów.

Smerfy

Któż nie kojarzy tych sympatycznych, niebieskich istot, których spokój nieustannie zostaje zakłócany przez złośliwego Gargamela? W Polsce lat dziewięćdziesiątych popularna seria była emitowana w telewizji publicznej w ramach Dobranocki. Jej rozpoznawalność sięga jednak znaczenie dalej. Korzenie smerfów prowadzą bowiem do Belgii, gdzie powstały pierwotnie w formie komiksu, odgrywając w nim, co ciekawe, rolę drugoplanową. To jednak studio Hanna-Barbera, które wykupiło prawa do adaptacji, uczyniło ze smerfów światową markę. W sumie wyprodukowano ponad dwieście pięćdziesiąt odcinków kreskówki, które emitowano w trzydziestu krajach. Powstały także dwa filmy aktorskie oraz niezliczona liczba komiksów, książeczek i gadżetów poświęconych postaciom. W ten sposób smerfy na stałe zespoliły się z popkulturą.

Jetsonowie

Tak jak Flinstonowie zabrali nas w przeszłość, do epoki kamienia, tak Jetsonom zawdzięczamy podróż w przeciwnym kierunku – ku przyszłości. Zamysł twórców był taki, by tym razem przenieść się z akcją dokładnie o sto lat w przód od premiery serialu, czyli do roku 2062. Bohaterami serialu są George Jetson i członkowie jego rodziny, żona Jane, nastoletnia córka Judy, syn Elroy oraz pies Astro. Jak przystało na rodzinę z przyszłości, Jetsonowie posiadają także robota-gosposię o imieniu Rosie. Ten animowany sitcom rodzinny miał sprawdzić, w co przeistoczą się amerykańska kultura i styl życia w zupełnie nowych czasach. Jetsonowie żyją w futurystycznej utopii, nie przemęczają się, sięgają gwiazd i marzeń, w codziennych czynnościach pomagają im roboty, odwiedzają ich kosmici, otaczają się hologramami i innymi dziwacznymi wynalazkami. Zupełnie jak w najlepszych filmowych dystopiach traktujących o miastach-molochach, z tą różnicą, że tutaj twórcy chcieli stworzyć pozytywną wizję przyszłości.

Szalone wyścigi

Jak łatwo domyślić się po tytule, kreskówka opiera się na motywie wyścigu. Bierze w nim udział jedenaście zmyślnych pojazdów, prowadzonych przez szalonych kierowców, zaciekle ze sobą rywalizujących. Najbardziej rozpoznawalną postacią serii jest jej czarny charakter. Nikczemnik Dick Dastardly, próbujący wraz ze swoim psem Muttleyem wygrać za wszelką cenę, notorycznie wybiera drogę na skróty, przeszkadzając innym kierowcom w wyścigu. Choć stosuje przebiegłe sztuczki, mające na celu wyeliminowanie rywali z wyścigu, zawsze ponosi porażkę, dzięki czemu metę w pierwszej kolejności przekracza duch sprawiedliwej rywalizacji.

Scooby-Doo: Gdzie jesteś?

Unikatowość tej produkcji polega na tym, że jest ona czymś w rodzaju kreskówkowego kryminału. Główni bohaterowie – młodzi ludzie żądni przygód – bawią się w detektywów, jeżdżą z miejsca do miejsca swym kolorowym vanem i rozwiązują zagadki kryminalne. W skład ekipy zapaleńców wchodzi czworo przyjaciół: Fred, Daphne, Velma, „Kudłaty” oraz ich gadający dog niemiecki – Scooby Doo. Ostatnia dwójka jakby do grupy nie przystaje, ponieważ cechuje ją wyjątkowe tchórzostwo. To jednak nie przeszkadza im często natrafiać na prawidłowy trop pustoszącego okolice potwora, choć robią to zazwyczaj czysto przypadkowo. Przygody psa Scooby-Doo produkcji Hanna-Barbera po raz pierwszy wyemitowane zostały pod koniec lat sześćdziesiątych. W latach dziewięćdziesiątych z kolei serial przejęty został przez Warner Bros. I to właśnie to studio doprowadziło do powstania dwóch wątpliwej jakości aktorskich adaptacji kreskówki.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA