search
REKLAMA
Szybka piątka

Filmy, które polubiliśmy dopiero ZA DRUGIM RAZEM

REDAKCJA

24 kwietnia 2020

REKLAMA

Szybka piątka #137

Czy w swoim życiu kinomana doświadczyliście sytuacji, w której film odrzucił was po pierwszym seansie, ale urzekł przy powtórce? Mamy przeczucie, że potraficie wymienić choć jeden taki przypadek. My prezentujemy wam nasze – śmiało dorzucajcie swoje listy!

Filip Pęziński

 1. Frost/Nixon – tam, gdzie za pierwszym razem zobaczyłem przeciętny film o kulisach słynnego wywiadu, przy powtórce dostrzegłem wnikliwe spojrzenie na świat mediów, polityki i portret jednego z najciekawszych prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz – być może przede wszystkim – znakomity pojedynek z samym sobą, który na myśl przywodzi pierwszego Rocky’ego.
 2. Rocky IV – a skoro o Rockym mowa, to muszę się przyznać, że jakkolwiek dziś jestem ogromnym fanem całej serii, tak przy pierwszym seansie czwarta jej odsłona mocno odrzuciła mnie swoją naiwną, typową dla lat 80. teledyskową stylistyką. Powtórka pozwoliła się jednak całkowicie w tej konwencji odnaleźć i dziś na Rockym IV bawię się już każdorazowo doskonale.
 3. Skyfall – bardzo czekałem na kolejną odsłonę przygód Jamesa Bonda o twarzy Daniela Craiga (te zwiastuny!), ale z kina wyszedłem mocno rozczarowany. W zaciszu domowym przymknąłem jednak oko na dziurawy, niemądry scenariusz oraz groteskowego antagonistę i doskonale bawiłem się, ciesząc przepiękną formą i ogromem serca do postaci, który wyraźnie w filmie widać.
 4. Grindhouse: Death Proof – piąty film Quentina Tarantino odrzucił mnie początkowo całkowitym brakiem ambicji u tego jakże przecież ambitnego twórcy. Death Proof oferował jedynie świetnie bawiącego się Kurta Russela, charyzmatyczne i ujmujące postaci kobiece oraz tonę autocytatów. Przy powtórce zauważyłem, że Death Proof oferuje świetnie bawiącego się Kurta Russela, charyzmatyczne i ujmujące postaci kobiece oraz tonę autocytatów. Super!
 5. Dredd – nie wiem do końca, co nie zagrało za pierwszym razem, ale pamiętam, że film pozostawił mnie raczej obojętnym. Przeciwnie kolejny seans, który Dredda uczynił jednym z moich ulubionych, dumnie stojących na półce filmów.

Jacek Lubiński

 1. Frida – kinowy seans był przyjemnym, interesującym przeżyciem, ale gdzieś tam pozostał niedosyt, zwłaszcza w starciu z oscarowymi wyróżnieniami. Ostatnio jednak zrobiłem powtórkę i dosłownie dałem się oczarować – przepiękne, plastyczne kino, warte zdecydowanie więcej niż te dwie statuetki, jakie otrzymało.
 2. Quantum of Solace – Casino Royale tak wysoko podniosło poprzeczkę, że twórcy kontynuacji byli z góry skazani na porażkę. Pomijając jednak sraczkę montażową, to zwyczajnie dobry film, z własnym charakterem, ciekawą intrygą i świetnymi, bardzo klasycznymi scenami (opera!).
 3. Batman Forever dwa gacki od Burtona zrobiły swoje i trzeci film po prostu porażał swoją infantylnością oraz wygłupami. No i ten kolorowy wygląd… Co prawda bawiłem się nieźle, ale rozczarowanie było konkretne. Przy kolejnych seansach doceniłem jednak resztki psychologii postaci, komiksowy sznyt i pysznie rozbuchaną scenografię wraz z pozornie kakofoniczną muzyką.
 4. Rushmore – początkowo ten film mnie irytował, głównie z uwagi na Jasona Schwartzmana w głównej roli. Z czasem jednak przekonałem się do całej historii, bo choć Schwartzman dalej irytuje, to… tak powinno być. Wszak jest to właśnie opowieść o byciu chujem, a następnie o dojrzewaniu do tego, żeby tym chujem przestać być.
 5. Rocky V – po rozbuchanej i propagandowej czwórce piątka zeszła na ulice i wyglądała tak zwyczajnie, że aż amatorsko. Po latach jednak doceniam bardziej, zwłaszcza finałową walkę, która stanowiła solidne zwieńczenie historii Rocky’ego. Do czasu oczywiście…

Łukasz Budnik

 1. Pulp Fiction tak jest, film przez wielu uważany za opus magnum Quentina Tarantino nie podszedł mi za pierwszym razem. Ciekawy to jednak przypadek, bo choć nie zrozumiałem zachwytów, to nie mogłem przestać o Pulp Fiction myśleć. Do tego stopnia, że… nazajutrz obejrzałem go ponownie. Tym razem wszystko zaskoczyło jak trzeba i cieszyłem się każdą minutą seansu. Nadal jednak nie uważam tego filmu za najlepsze dzieło Quentina – od 11 lat tytuł ten dzierżą u mnie Bękarty wojny.
 2. O północy w Paryżu – przy pierwszym seansie miałem chyba wyjątkowo paskudny humor, bo O północy w Paryżu solidnie mnie wymęczyło. Zupełnie odwrotnie było przy powtórce kilka lat później – całkowicie dałem się ponieść tej czarującej wizji, kibicowałem bohaterowi Owena Wilsona i ekscytowałem każdym kolejnym artystą spotykanym przez niego w przeszłości. Przeuroczy film.
 3. Batman v Superman: Świt sprawiedliwości  to niepopularna opinia, ale Człowieka ze stali uważam za jeden z najlepszych filmów superbohaterskich – znakomite, wciąż świetnie wyglądające i emocjonalne widowisko okraszone doskonałym soundtrackiem. Kontynuacja w postaci BvS po pierwszym kinowym seansie raczej mnie odrzuciła. Znacznie lepiej bawiłem się podczas wersji Ultimate Cut, która uzupełniła i rozjaśniła kilka wątków, a konflikt tytułowych bohaterów został w niej zarysowany znacznie lepiej. Dziś z czystym sercem mogę powiedzieć, że lubię ten film. Kapitalna strona audiowizualna!
 4. Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną – pierwszy seans odhaczyłem zaraz po zapoznaniu się z serialem i uznałem, że to ciekawy dodatek, ale znacznie słabszy od obu sezonów. Zarówno serial, jak i film powtórzyłem w 2017 roku przed premierą nowego Twin Peaks i znacznie bardziej doceniłem Ogniu krocz za mną – ta niezwykle smutna, przejmująca historia tym razem trafiła do mnie bardziej niż choćby większość drugiego sezonu. Po obejrzeniu trzeciej serii myślę o filmie jeszcze cieplej, bo dopiero nowy sezon pokazał, jak ważna to część tej historii.
 5. Ona – na koniec przypadek nieco inny, bo Ona Spike Jonze’a właściwie spodobała mi się już za pierwszym razem. Wtedy jednak uznałem, że to po prostu dobry film i dość szybko przestałem o nim myśleć. Kilka miesięcy temu urządziłem sobie powtórkę i zostałem całkowicie oczarowany. Ona wskoczyła do grona moich ulubionych filmów, emocjonalnie rozwalając mnie na kawałeczki. Wciąż siedzi mi w głowie. Cóż za dzieło!

REKLAMA