search
REKLAMA
Festiwal

Splat!FilmFest 2019 – 5. edycja festiwalu nadchodzi!

REDAKCJA

18 listopada 2019

REKLAMA

Splat!FilmFest, festiwal kina grozy, fantastyki i czarnego humoru wraca, a jego piąta już odsłona odbędzie się najpierw w Warszawie (2–8 grudnia), a następnie w Lublinie (9–15 grudnia), skąd impreza się wywodzi. Z edycji na edycję Splat ma coraz mocniejszą renomę, czego dowodem jest członkowstwo – począwszy od tego roku – w The Méliès International Festivals Federation (dawniej European Fantastic Film Festivals Federation), inicjatywy, która zrzesza najlepsze festiwale kina gatunkowego na świecie. Niemały wyczyn dla organizatorów Splata.

Tymczasem piąta edycja po raz drugi zawita do warszawskiej Kinoteki, gdzie widzowie obejrzą 36 pełnych metraży, wśród których większość będzie miała swoje polskie premiery, oraz kilkanaście filmów krótkometrażowych. Imprezę otworzy futurystyczny Bacurau, zdobywca nagrody Jury na tegorocznym festiwalu w Cannes, o którym to tytule nasz Dawid Myśliwiec pisał w swojej recenzji: „w jednej scenie Bacurau jawi się jako postapokaliptyczny społeczny dramat, by za chwilę przeistoczyć się w neo-western czerpiący pełnymi garściami z Siedmiu wspaniałych. (…) Kluczową wartością Bacurau jest właśnie różnorodność i gotowość do eksperymentowania, jednoznacznie wiążąca się z brakiem zgody na podążanie w jednym tylko gatunkowym kierunku”. Tego samego wieczoru będzie można zobaczyć prawdopodobnie jeden z najbardziej obleganych filmów nowego Splata, czyli Color Out of Space, ekranizację opowiadania H.P. Lovecrafta, nakręconą przez Richarda Stanleya (Hardware) z Nicolasem Cage’em w roli głównej. Sądząc po zachodnich recenzjach, czeka nas dawka silnych wrażeń.

Program festiwalu podzielony został na kilka sekcji, swoimi nazwami sugerującymi, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. STRACH I TERROR, jak można się domyślić, poświęcona jest filmom dla widzów o nerwach jak postronki oraz mocnych żołądkach, a dominują w niej horrory. W tym roku w sekcji tej zobaczyć będzie można między innymi: Złotą Rękawiczkę Fatiha Akina, wstrząsającą prawdziwą historię niemieckiego seryjnego mordercy Fritza Honki, nazwanego Rozpruwaczem z Hamburga; kanadyjską Wściekłość sióstr Soska, remake słynnego filmu Davida Cronenberga pod tym samym tytułem; W skórach demona Marca Meyersa, satanistyczny horror z Alexandrą Daddario w roli głównej; Kwantum krwi Jeffa Barnaby’ego (autora wyświetlanych kilka lat temu na WFF Wierszyków dla młodych pożeraczy), kolejną zombie apokalipsę, tym razem na terenie indiańskiego rezerwatu.

Udo Kier w filmie Bacurau

Sekcja STRASZNIE ŚMIESZNIE powstała dla miłośników czarnego humoru, a obejrzeć w niej będzie można między innymi: Pierwszą miłość, tętniący życiem najnowszy film Takashiego Miike, jednego z najsłynniejszych i najbardziej płodnych japońskich reżyserów; Come to Daddy Anta Timpsona, gdzie Elijah Wood odkrywa niebezpieczne tajemnice swojego nigdy wcześniej niepoznanego ojca; W obronie własnej Rileya Stearnsa z Jessem Eisenbergiem i Imogen Poots (których zobaczymy na Splacie również w fantastycznym Wiwarium), uczących się samoobrony pod okiem Alessandra Nivoli; W tym szaleństwie jest metoda, gdzie Jason Mewes (z duetu Jay i Cichy Bob) debiutuje jako reżyser tej przewrotnej metakomedii, zapraszając do obsady Kevina Smitha, Ginę Carano, Danny’ego Trejo i Stana Lee w swoim ostatnim występie przed śmiercią.

Pod szyldem WTF zobaczymy najbardziej zakręcone i osobliwe produkcje, na czele z nowym filmem Quentina Dupieuxa, autora Morderczej opony i pokazywanego rok wcześniej na Splacie Mam cię na oku. W Deerskin Jean Dujardin kupuje wymarzoną skórzaną kurtkę, tylko po to, aby prowadzić z nią ożywiony dialog z dziwnymi konsekwencjami. Portugalski Mutant Blast w reżyserii Fernanda Allego będzie idealną propozycją dla fanów TROMY, a to dlatego, że współproducentami filmu są Lloyd Kaufman i Michael Herz, założyciele słynnej wytwórni i twórcy Toksycznego mściciela. Tragikomedia Lucasa Heyne’a Mope fabularnie przypomina The Disaster Artist, ale rozgrywa się w branży porno, natomiast Tam, gdzie trawa jest bardziej zielona Jocelyn DeBoer i Dawn Luebbe, które film napisały, wyreżyserowały i zagrały w nim główne role, to surrealistyczna, absurdalna satyra na życie na amerykańskich przedmieściach, skąpana w pastelach, od których może się zakręcić w głowie.

Jamie Dornan i Anthony Mackie w filmie Synchronic

Nowością na Splacie będą dwie sekcje: FANTASTYCZNIE i DOKUMENTY. W tej pierwszej znajdą się filmy z gatunku science fiction i fantasy, na czele z najnowszym dziełem duetu Justin Benson/Aaron Moorhead – Synchronic. Twórcy Resolution i Endless opowiedzą tym razem o dwóch ratownikach (grają ich Anthony Mackie i Jamie Dornan), którzy odkryją tajemnicę pewnego syntetycznego narkotyku. W sekcji tej obejrzymy również wspomniany wcześniej Color Out of Space, kosmiczny dramat Mroczne spotkanie Carla Strathiego oraz hiszpański Niesamowicie krótki weekend w reżyserii Jona Mikela Caballera z motywem pętli czasowej, by wymienić tylko kilka tytułów. Co zaś się tyczy dokumentów, przebojem będzie z pewnością film Alexandre’a O. Philippe, Wspomnienia: Geneza „Obcego, o realizacji jednego z najsłynniejszych horrorów fantastycznych w historii kina. W Krzycz, kochana! Moim Koszmarze z ulicy Wiązów poznamy szczegóły powstania i recepcji drugiej części cyklu o Freddym Kruegerze, która to po dziś dzień jest znana ze względu na swój homoerotyczny wydźwięk.

Oczywiście na wymienionych tytułach tegoroczny Splat się nie kończy, a poza pełnymi metrażami obejrzymy również bloki filmów krótkometrażowych (wśród których jest kilka polskich pozycji) oraz weźmiemy udział w wykładach i panelach dyskusyjnych poświęconych horrorowi i nie tylko. Należy nadmienić, że lubelska edycja, odbywająca się w Centrum Kultury, będzie nieco okrojona – warto wcześniej sprawdzić, których tytułów tam zabraknie.

Pełen program festiwalu znaleźć można na jego oficjalnej stronie – www.splatfilmfest.com.

Film.org.pl po raz kolejny objął patronat nad imprezą. Poniżej zamieszczamy filmik promujący tegoroczną edycję festiwalu.

REDAKCJA

REDAKCJA

film.org.pl - strona dla pasjonatów kina tworzona z miłości do filmu. Recenzje, artykuły, zestawienia, rankingi, felietony, biografie, newsy. Kino klasy Z, lata osiemdziesiąte, VHS, efekty specjalne, klasyki i seriale.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA