search
REKLAMA
Zestawienie

ZAPOMNIANE gwiazdy kina lat 80.

Które gwiazdy kina lat 80. nie są pamiętane w stopniu, na jaki zasługują?

Krzysztof Dylak

1 lutego 2022

zapomniane 80
REKLAMA

Nie jest żadną tajemnicą, że wielu kinomanów darzy lata 80. niesłabnącą sympatią. Kilka gwiazd tamtego okresu z powodzeniem kontynuowało karierę w następnej dekadzie. Niektórzy nie mieli jednak tyle szczęścia i ich blask po upływie lat 80. zaczął powoli gasnąć. Mimo to określenie, że są to gwiazdy ZAPOMNIANE, wydaje się nieco krzywdzące, właściwsze byłoby powiedzenie: NIEPAMIĘTANE przez współczesne pokolenie widzów. Oto kilka przykładów takich aktorów i aktorek.

Kathleen Turner

kathleen turner

„Dziwię się, że kobiety pragną być takie jak ja, osobiście czasem boję się swojej odwagi” – tak niegdyś stwierdziła Kathleen Turner, jedna z najbardziej rozpoznawalnym aktorek lat 80. i zarazem symbol seksu tamtych lat. Turner nie tylko urodą i talentem, ale również uporem i pewnością siebie utorowała sobie drogę do kariery. Jej gra w Żarze ciała Lawrence’a Kasdana przyciągnęła uwagę widzów i krytyków na tyle, by można było z całą pewnością stwierdzić, że rola kobiety fatalnej i zgubnej w jej wykonaniu należy do najbardziej olśniewających debiutów na dużym ekranie. Zaczęły się lata syte dla blondwłosej aktorki o zmysłowym, nieco niskim głosie. W przeboju Miłość, szmaragd i krokodyl u boku Michaela Douglasa pokazała predyspozycje do innego typu bohaterek, zaś u Kena Russella w Zbrodniach namiętności ponownie dowiodła swojej śmiałości w odgrywaniu wyzywających kobiet. Turner była już gwiazdą po udziale w Klejnocie Nilu oraz Honorze Prizzich, a rok później zdobyła nominację do Oscara za główną rolę w Peggy Sue wyszła za mąż Francisa Forda Coppoli. W drugoplanowej kreacji w Przypadkowym turyście pozostawała nieco w cieniu Geeny Davis, ale w czarnej komedii małżeńskiej Wojna państwa Rose ponownie stworzyła dobrany duet z Michaelem Douglasem. Lata 90. nie okazały się dla niej już aż tak łaskawe. Co prawda aktorka zgarniała liczne występy (Detektyw w szpilkach, Dom z kart, Blues tajniaków, W czym mamy problem?) jednak dało się zauważyć, że Turner ustępuje pola młodszej konkurencji, a filmy z jej udziałem nie mają takiego wzięcia jak wcześniej. Producenci coraz częściej rezygnowali z angażowania aktorki, puszczając na jej temat złą famę kłótliwej i coraz bardziej zaniedbanej alkoholiczki.

Michael J. Fox

michael j fox

W spisie aktorów nazwisko Michael Fox pojawiało się mnóstwo razy, zatem trzeba było dodać J. Oto cały sekret litery. Niski aktor o chłopięcej fizjonomii po zdobyciu Złotego Globu za serial Więzy rodzinne został dostrzeżony przez Stevena Spielberga i Roberta Zemeckisa, którzy wybrali go do głównej roli w swojej produkcji. Chodzi oczywiście o Powrót do przyszłości. Zobowiązany kontraktem w związku z kontynuacją serialu Michael musiał odmówić i o mały włos nie zastąpił go Eric Stoltz. Ostatecznie jednak stał się Martym, a film okazał się hitem, który uczynił z aktora ulubieńca publiczności. Z obawy przed zaszufladkowaniem Michael rozglądał się za bardziej dojrzałymi rolami (Tajemnica mojego sukcesu, Jasne światła, wielkie miasto), lecz zerwanie z wizerunkiem wiecznego chłopca okazało się niełatwe. Fani widzieli w nim przede wszystkim energicznego nastolatka przenoszącego się w czasie.  W 1989 roku zagrał w kontynuacji przebojowej komedii SF, jednocześnie pokazując większe aktorskie ambicje w Ofiarach wojny De Palmy jako szlachetny żołnierz sprzeciwiający się swoim kolegom z jednostki. Na początku lat 90. Fox po raz trzeci zagrał w jak dotąd ostatniej części Powrotu do przyszłości, później skupił się ponownie na telewizji (Złoty Glob za Spin City). Filmy, w których Fox grał główną rolę (m.in. Przerażacze), nie odnosiły dużego sukcesu; wyjątkiem były tytuły, gdzie grał drugie bądź trzecie skrzypce (np. Marsjanie atakują). W 1991 roku zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Gwiazdor w pewnym momencie zawiesił karierę z powodów zdrowotnych. W 2000 roku założył fundację na rzecz walki z Parkinsonem.

Kelly McGillis

kelly mcgillis

Atrakcyjna, wysoka, inteligentna. Wydawało się, że jej sukces nie skończy się wraz ze zmianą dekady. Stało się jednak inaczej. Na początku Kelly McGillis urzekła widzów naturalnym wdziękiem i kobiecością w Świadku Petera Weira. U boku Harrisona Forda zagrała matkę amisza, który był świadkiem zabójstwa dokonanego przez skorumpowanego oficera policji. Kolejny film przyniósł następny sukces w postaci hitu Top Gun z Tomem Cruise’em – tym razem wystąpiła jako instruktorka pilotów w elitarnej jednostce, która wdaje się w romans z najzdolniejszym adeptem. Dom przy Carroll Street czy Między niebem a ziemią nie wzbiły aktorki wyżej, lecz spotkały się z pozytywnym odbiorem, z kolei w Oskarżonych McGillis musiała ustąpić pola oscarowej kreacji Jodie Foster. Filmowy wątek walki zgwałconej kobiety o sprawiedliwość był niestety również udziałem aktorki wcielającej się w postać prawniczki wspierającej główną bohaterkę. Dalsze role McGillis przechodziły właściwie bez echa, a Hollywood nie miało jej zbyt wiele do zaoferowania. Szkoda.

Steve Guttenberg

mainGUTTENBER

Sympatyczny aktor komediowy, który na zawsze będzie kojarzony głównie z jednym tytułem. Chodzi rzecz jasna o Akademie policyjną i rolę niesfornego,  lecz zabawnego rekruta, który staje się stróżem prawa. Rolę Mahoneya powtórzył jeszcze w trzech odsłonach serii. Ta postać przyniosła mu rozpoznawalność i pozycję małej gwiazdy. Pojawił się również w dwóch częściach ciepłej komedii SF Kokon w zbliżonej roli sympatycznego kawalarza. Guttenberg próbował swoich sił w poważniejszym repertuarze, lecz dreszczowiec w stylu Hitchcocka Okno sypialni nie wzbudził większego zainteresowania widowni. Aktor w opinii widzów i krytyków znacznie bardziej pasował do komedii takich jak Krótkie spięcie czy Trzech mężczyzn i dziecko. Niezła passa skończyła się z wejściem w następną dekadę. Guttenberg nie był w stanie powtórzyć sukcesów z lat 80.

REKLAMA