search
REKLAMA
Zestawienie

To oni ZABIJALI. Poznajcie bliżej MORDERCÓW z drugiego sezonu MINDHUNTERA

Jakub Piwoński

24 sierpnia 2019

REKLAMA

Elmer Wayne Henley

Jako jeden ze wspólników Deana Corlla (aka Candy Man), w latach 1970-1973 Henley uprowadził i zamordował 28 nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn. Corll był mózgiem całego przedsięwzięcia, a Henley i David Owen Brooks zajmowali się zwabianiem ofiar, które były później torturowane, gwałcone i zabijane. Większość tych młodych chłopców finalnie została zastrzelona lub uduszona, natomiast wszystkim obcięto genitalia. Henley ostatecznie zwrócił się przeciwko Corllowi i zastrzelił go w 1973 roku, przez co pełen obraz ich zbrodni w końcu wyszedł na jaw. Henley odsiaduje wyrok 99 lat więzienia… pomnożony przez sześć.

William Henry Hance

Hance był żołnierzem, który polował na prostytutki w pobliżu baz wojskowych. Jego okres aktywności to lata 1977–1979. Był jednym z rzadszych przykładów czarnoskórych seryjnych zabójców tamtego okresu. Skazano go za trzy zabójstwa, choć dopuścił się czterech. Jego IQ oscylowało między 75 a 79 punktami, co jest na pograniczu lekkiej niepełnosprawności intelektualnej. W 1994 roku Hance został stracony na krześle elektrycznym.

Charles Manson

Jeden ze słynniejszych zbrodniarzy w kryminalnej historii USA. Jego charakterystyką jest to, że jako jedyny z grona morderców ukazanych w serialu nie popełnił morderstwa sensu stricto, naciskając za spust, a jedynie do tego namawiając (choć miał już na koncie nieudaną próbę morderstwa). Pierwszy raz trafił do zakładu poprawczego, gdy miał 9 lat. Następnie większość życia spędzał w więzieniach, skazywany za drobne przestępstwa (kradzieże, wyłudzenia). W 1967 założył grupę religijną Rodzina i stał się jej liderem. Przepowiedniami o nadchodzącym Armagedonie wywierał wpływ na członków grupy, zachęcając do dokonania rzezi. W 1969 roku jednym z pierwszych celów ataku była willa Romana Polańskiego, w której przebywała jego ciężarna żona, Sharon Tate, oraz jej cztrech gości (więcej o tym przeczytasz tutaj). Proces bandy Mansona zakończył się w styczniu 1971 roku. Sprawców skazano na dożywotnie więzienie, ponieważ w Kalifornii nie stosowano wtedy kary śmierci. Manson zmarł w 2017 roku.

Charles Denton Watson Jr. aka Tex Watson

Jeden z członków bandy Mansona. Watson brał udział w morderstwie siedmiu ludzi, w tym ciężarnej Sharon Tate, a także małżeństwa LaBianca w 1969. W serialu Mindhunter podkreślone zostaje, że choć Manson jest od lat w centrum uwagi, to Watson jest jednym z faktycznych morderców. Był pod silnym wpływem lidera grupy, ale nie wykluczył, że popełniłby morderstwo na własną rękę. Manson ułatwił jednak morderstwo Watsonowi w ten sposób, że ściągnął z niego winę i uwolnił go od poczucia strachu. Podobnie jak swoje guru, Watson został pierwotnie skazany na śmierć, ale jego kara została zamieniona na dożywocie. Jak kilku innych seryjnych morderców, także Watson w więzieniu nawrócił się na wiarę chrześcijańską.

Wayne Williams

Główny wątek fabularny drugiego sezonu kręci się wokół morderstw czarnoskórych chłopców i młodych mężczyzn w Atlancie, które miały miejsce w latach 1979–1981. Choć pierwotnie podejrzewano Ku Klux Klan, ostatecznie zarzuty postawiono Williamsowi. Gdy został zatrzymany, zdołano udowodnić mu jedynie dwa morderstwa (co ważne, młodych mężczyzn). Co prawda organy ścigania łączą go z 23 z wszystkich 30 morderstw tamtego okresu, to jednak z braku dowodów, nigdy nie został oficjalnie za nie oskarżony. Do dziś Williams kontynuuje narrację, wedle której jest niewinny wobec reszty stawianych mu zarzutów.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA