search
REKLAMA
Zestawienie

To oni ZABIJALI. Poznajcie bliżej MORDERCÓW z drugiego sezonu MINDHUNTERA

Jakub Piwoński

24 sierpnia 2019

FotoJet 35
REKLAMA

Jeśli jeszcze się nie zorientowaliście, Mindhunter to serial oparty na prawdziwych wydarzeniach. Wszyscy zwyrodnialcy, z którymi przeprowadzane są wywiady, popełnili swe zbrodnie naprawdę. Jednych – takich jak Charles Manson czy Syn Sama – znacie lepiej, innych trochę gorzej. Ten tekst traktujcie jako przewodnik po bestiach w ludzkiej skórze, których macie okazję poznać z bliska podczas seansu drugiego sezonu Mindhuntera. Uwaga, artykuł siłą rzeczy zdradza elementy fabuły serialu.

David Berkowitz aka Syn Sama

Amerykański morderca pochodzenia żydowskiego działający w późnych latach ’70 zasłynął morderstwem sześciu osób. Posługiwał się 44-kalibrowym rewolwerem. Obsesja zabijania narodziła się w Berkowitzu z powodu fantazji na temat każdej napotkanej dziewczyny, której nie mógł posiąść. Jego inspiracją były słyszane w głowie głosy i nawiedzające go demony (właśnie dlatego zabił psa sąsiada – bo w jego szczekaniu słyszał niepokojące głosy). Serial Mindhunter daje jednak do zrozumienia, że tłumacząc się w ten sposób, Berkowitz chciał przykryć fakt, że zabijanie po prostu sprawiało mu przyjemność i dawało ukojenie. Za swe występki został skazany na sześciokrotne dożywocie, a dokładnie 364 lata więzienia.

William Pierce aka Junior

Ta nieco zabawna postać, odznaczająca się apetytem na słodycze i przechwalająca się znajomością języków, to po prawdzie jeden z najmniej znanych zabójców spośród tych wyróżnionych w Mindhunterze. William Pierce zaczynał jako złodziej i podpalacz, za co został w latach ’60 osadzony w więzieniu. Po warunkowym wyjściu w 1970 Pierce nie zdołał odkupić swych win społeczeństwu. Został oskarżony o dziewięć morderstw, za co wrócił do więzienia, tym razem z wyrokiem dożywotnim na karku.

Dennis Rader aka BTK

Jest z widzami już od pierwszego sezonu Mindhuntera i prawdopodobnie zostanie na dłużej. W drugim sezonie na wokandzie jest sprawa jego zbrodni, a widz równolegle ma okazje przyglądać się, co BTK robi na wolności podczas zmagania się ze swoimi dewiacjami. W ten sposób, tak jak wszystkich morderców poznajemy dopiero gdy bohaterowie Tench i Holden postanowią z nimi porozmawiać, tak BTK odkrywa swą maskę wcześniej, niejako specjalnie dla widza. Dennis Rader był nieuchwytny przez bardzo długi czas. Pierwszym morderstwem ujawnił się w 1974 roku. Zabijał do roku 1991. Został zatrzymany dopiero w 2005. Zabił 10 osób, przez co jego dożywocie zostało odpowiednio pomnożone.

Paul Bateson

Pomimo tego, że Bateson jest często klasyfikowany jako seryjny zabójca, to faktem jest, że udowodniono mu tylko jedno morderstwo i to za nie został skazany. Przypisuje mu się także morderstwo sześciu mężczyzn (będących jak on homoseksualistami), ale w kartotekach widnieje tylko jako zabójca dziennikarza Addisona Verilli. Bateson był technikiem radiologicznym, który zaliczył gościnny występ w Egzorcyście Williama Friedkina. To właśnie na podstawie jego losu Friedkin nakręcił później film z Alem Pacino w roli głównej pt. Zadanie specjalne. Bateson za zabójstwo Verilla poszedł siedzieć w 1979 roku. W 2003 został zwolniony warunkowo. Nie wiadomo, co dzieje się z nim obecnie.

Edmund Kemper

Pamiętna postać pierwszego sezonu Mindhuntera na chwilę pojawia się też w sezonie drugim. W latach 1972–1973 Kemper zabił 10 osób, w tym własną matkę. Parał się nekrofilią. Po tym, jak udowodniono mu okrutne zbrodnie, Kemper sam zażądał dla siebie kary śmierci. W jego rodzimym stanie najwyższy wymiar kary został jednak zniesiony, dlatego Kemperowi musiało wystarczyć zwielokrotnione dożywocie. Na własne życzenie zrzekł się jednak prawa do zwolnienia warunkowego, mówiąc wprost, że czuje się szczęśliwy w więzieniu. Posiada bardzo wysoki iloraz inteligencji, który wynosi 145.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA