search
REKLAMA
Zestawienie

SŁYNNI FILMOWI SZPIEDZY. Nie tylko James Bond

Małgorzata Czop

22 sierpnia 2018

REKLAMA

George Smiley

George Smiley to fikcyjna postać stworzona przez mistrza gatunku Johna le Carré w odpowiedzi na Jamesa Bonda. Według niego agent 007 przedstawia niedokładną i szkodliwą wersję życia szpiegowskiego. Jego bohater jest niski, łysiejący z nadwagą i w okularach – daleko mu do ideału męskiego piękna. Ma jednak niesamowity instynkt, przebiegłość i niezawodną pamięć, a do tego perfekcyjnie opanował swoje rzemiosło. Jednym z najbardziej popularnych filmów o Smileyu była produkcja z 2011 (Szpieg) w reżyserii Tomasa Alfredsona z niesamowitą rolą Gary’ego Oldmana.

Harry Hart

Harry Hart jest bohaterem komiksu Tajne służby stworzonego przez duet Dave’a Gibbonsa i Marka Millara. Należy do elitarnego grona agentów Kingsman. Charakteryzują go niebywała elegancja (perfekcyjnie wykończony garnitur), doskonały styl oraz ponadprzeciętna zdolność do rozwiązywania zagadek. Doskonały wojownik i zabójca, korzysta ze specjalnych gadżetów i całkiem sprawnie posiłkuje się śmiercionośną parasolką. Hart jest ucieleśnieniem brytyjskiej powściągliwości i dobrych manier, a przy tym pozostaje niesamowicie dobrze wyszkolonym twardzielem o twarzy Colina Firtha.

Evelyn Salt

Jedyna kobieta w tym zestawieniu – potrafi perfekcyjnie rozprawić się z niepożądanym przeciwnikiem. Evelyn Salt jest wyszkoloną agentką CIA. Jej rodzice zostali zamordowani, kiedy była dzieckiem. Wychowywała się w Rosji, skąd została wysłana do Stanów Zjednoczonych z misją dokonania zabójstwa na prezydencie. Podczas seansu Salt do końca trudno rozszyfrować, po czyjej stronie stoi się agentka i komu tak naprawdę dostarcza informacji. Czy na dobre odnalazła się na amerykańskiej ziemi i jest wierna CIA, a może wciąż działa dla wywiadu rosyjskiego?

Angelina Jolie wiarygodnie wcieliła się w podwójną agentkę, której daleko do bezbronnej kobiety. Potrafi wygrać walkę wręcz, zbudować bombę czy wziąć udział w niebezpiecznym pościgu. Prawdziwy szpieg w spódnicy!

Ethan Hunt

Tom Cruise jest mistrzem przekraczania granic niemożliwego i kaskaderskich popisów. Jego Ethan Hunt to niesamowity agent, który z dużym poświęceniem wywiązuje się z powierzonych mu misji. Jest członkiem specjalnej komórki amerykańskiego rządu – IMF (Impossible Mission Force). Bierze udział w zadaniach, które zostały uznane za niemożliwe do wykonania. Nieustannie balansuje na granicy ryzyka, a z pomocą przychodzą mu wierni przyjaciele i najnowocześniejsze gadżety. Jedną z najczęściej wykorzystywanych sztuczek jest jego umiejętność wcielenia się w drugiego człowieka za pomocą specjalnej maszyny tworzącej wiarygodne maski i urządzenia zmieniającego głos.

Sam Cruise z poświęceniem podchodzi do swojego filmowego zadania i rzadko korzysta z pomocy kaskaderów. Pokazuje, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych.

Seria Mission Impossible, która od 1996 roku pojawia się na dużych ekranach, jest oparta na serialu telewizyjnym. Produkcja powstawała w latach 1966-1973 i doczekała się aż trzech Złotych Globów. W rolach głównych wystąpili: Peter Graves, Greg Morris, Peter Lupus, Barbara Bain i Martin Landau. W rolach epizodycznych pojawiła się plejada amerykańskich aktorów.

Jason Bourne

Jason Bourne jest postacią fikcyjną stworzoną przez Roberta Ludluma. To tajny agent wyszkolony przez CIA. Należał do tajnego programu Treadstone, dzięki któremu stał się niezrównanym mordercą wykonującym zlecenia Agencji. Jedna z jego misji kończy się wypadkiem, który doprowadza do częściowej amnezji. Bourne próbuje odzyskać wspomnienia i na nowo zbudować swoją tożsamość. Jego działania są głównie podyktowane chęcią odkrycia przeszłości. Jednak wielu osobom zależy, by Jasonowi nie wróciła pamięć.

Pozbawiony elementarnej wiedzy o samym sobie, zachował zdolności nabyte podczas szkoleń CIA. Zna krav magę, nie boi się karkołomnych pościgów czy strzelania. Nie posiada wyszukanych gadżetów, a w walce z przeciwnikiem wykorzystuje instynkt i niesamowitą siłę.

Simon Templar

Simon Templar, pseudonim “Święty”, jest postacią fikcyjną stworzoną przez Lesliego Charterisa, w którą na małym ekranie wcielił się Roger Moore. To elegancki i szlachetny detektyw. Nosi w sobie nieco mroczny rys i choć stara się postępować moralnie, czasami staje się przestępcą – głównie ze szlachetnych pobudek. Swoim zachowaniem przypomina Robin Hooda. Bywa że działa poza prawem, aby stawiać czoła złu i niesprawiedliwości. Jego ulubionymi ofiarami są oszuści, szantażyści, skorumpowani politycy, a czasem szpiedzy. Potrafi wytropić każdą zbrodnię.

Święty przypomina Jamesa Bonda ze swoją elegancją i luksusem. Podróżuje po świecie, bryluje w towarzystwie i nie oszczędza pieniędzy. Posiada ekskluzywny sportowy samochód i pokaźny majątek niewiadomego pochodzenia.

W 1997 roku powstał kinowy film Święty Phillipa Noyce’a z Valem Kilmerem w roli głównej.

James Bond

Agent 007 jest najbardziej znanym szpiegiem w dziejach kina. Wcieliło się w niego już kilku aktorów, m.in. Roger Moore, Sean Connery, Pierce Brosnan i Daniel Craig. Każdy kolejny wybór aktorski jest szeroko dyskutowany i wywołuje sporo kontrowersji. W końcu Bond ma być przystojny i czarujący, a dzięki uwodzicielskiej sile powinien zjednywać sobie kobiece serca.

„My name is Bond. James Bond.”

James Bond jest szpiegiem brytyjskiej Secret Intelligence Service (MI6). Inteligentny i wszechstronnie wykształcony, zna się niemal na wszystkim i potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji. Nosi eleganckie garnitury i pije martini z wódką. A do tego należy do miłośników gadżetów: posługuje się Waltherem PPK, porusza się Astonem Martinem i z każdą nową misją uzupełnia swój arsenał wymyślnej broni. Choć zdarza mu się wpadać w tarapaty, zawsze wychodzi z nich obronną ręką.

REKLAMA